Zamknij

W Sierpcu powstanie Dzienny Dom Pobytu

22:45, 25.03.2024 . Aktualizacja: 22:45, 25.03.2024
Skomentuj fot. archiwum prywatne fot. archiwum prywatne

 

 

Zarząd Województwa Mazowieckiego rozstrzygnął konkurs na zadanie „Utworzenie nowych dziennych domów pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera”. Projekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Dla Przyszłości Sierpca i Powiatu Sierpeckiego został oceniony najwyżej spośród zgłoszonych ofert. Tym samym w Sierpcu powstanie pierwszy Dzienny Dom Pobytu. Rozmawiamy z osobami odpowiedzialnymi za ten sukces Piotrem Pakiełą, Marcinem Zasadowskim i Łukaszem Wodowskim.

 

Panowie, gratulacje. Pozyskaliście na realizację projektu związanego z utworzeniem w Sierpcu Dziennego Domu Pobytu kwotę 3 mln 200 tys. zł. Jak przebiegały przygotowania do napisania tak dużego projektu?

Piotr Pakieła: Dziękujemy. To niewątpliwie bardzo duży sukces. Niemniej, tak jak zawsze mówi Marcin, to sukces grupy, a nie pojedynczych osób. To zasługa naszego Stowarzyszenia Dla Przyszłości Sierpca i Powiatu Sierpeckiego. Jeszcze żadnej organizacji pozarządowej zlokalizowanej w Sierpcu nie udało się uzyskać i zrealizować takiego dofinansowania. Zadowolenie tym większe, że Sierpc dotychczas był białą plamą w zakresie tego rodzaju usług. Teraz to się zmieni.

Łukasz Wodowski: Generalnie myśleliśmy o tym przedsięwzięciu od dłuższego czasu. Przygotowywaliśmy się. Uczestniczyliśmy w spotkaniach, konferencjach, które dotyczyły szeroko pojętej pomocy społecznej i efektem tego jest właśnie ten projekt.

Marcin Zasadowski: Wspólnie, w trójkę, prowadziliśmy ten projekt. Był on ogłoszony w styczniu, choć przygotowywaliśmy się do niego od dość dawna. Wiedzieliśmy, co chcemy zrobić i w jaki sposób. Dzięki temu stworzymy miejsce dla maksymalnie 20 osób dotkniętych chorobami otępiennymi, w tym w I stadium choroby Alzheimera.

 

Czy zaczęły się już prace nad wdrożeniem projektu? Jak one wyglądają? Kiedy nastąpi otwarcie Domu?

Łukasz Wodowski: Tak, prace są już w toku. Niezbędne jest skompletowanie kadry oraz uczestników. Generalnie pracy związanej z przygotowaniem troszkę będzie. 1 sierpnia planujemy uroczyste otwarcie i start tego projektu. Będziemy go realizować przez kolejnych 29 miesięcy.

Piotr Pakieła: W dużej mierze kadrę mamy skompletowaną. Mamy m.in. psychologa, psychodietetyka, terapeutę zajęciowego. Szukamy jeszcze kilku osób. Oczywiście, jeśli ktoś jest zainteresowany współpracą, zachęcamy do kontaktu mailowego: [email protected].

Marcin Zasadowski: Teraz tak naprawdę rozpoczyna się to, co najważniejsze, czyli przygotowanie do realizacji. Im lepsze przygotowanie, tym realizacja płynniejsza. Oczywiście zawsze są jakieś problemy, ale damy sobie z nimi radę. Są już przydzielone role, każdy wie, co ma robić. Tak postępujemy od samego początku naszej działalności.

 

Gdzie będzie się mieścił Dzienny Dom Pobytu?

Piotr Pakieła: Dzienny Dom Pobytu „Przyszłość” będzie mieścił się w Sierpcu, na Placu Chopina, tuż przy parku. Wybierając tę lokalizację, pomyśleliśmy, że będzie on fajnie wpisywał się w rewitalizowaną część Dołka. Już w kwietniu rozpoczną się drobne prace adaptacyjno-remontowe, tak aby 1 sierpnia ruszyć pełną parą.

 

Jakiego wsparcia mogą oczekiwać osoby zakwalifikowane do udziału w programie?

Łukasz Wodowski: Działań na rzecz osób dotkniętych chorobami otępiennymi, w tym również w I stadium Alzheimera, w ramach Dziennego Domu Pobytu będzie naprawdę wiele. Będą m.in. zajęcia z fizjoterapeutą, logopedą, psychodietetykiem, psychologiem, instruktorem komputerowym. Będą trzy posiłki dziennie oraz kilka wycieczek w ciągu roku. Naprawdę dla osoby, która szuka opieki i wsparcia, to będzie miejsce godne polecenia.

Marcin Zasadowski: Chciałbym dodać jeszcze jedną rzecz. Jeśli są osoby lub rodziny, które opiekują się osobami starszymi dotkniętymi chorobami otępiennymi, w tym może to być również choroba w I stadium Alzheimera, i zastanawiają się nad tym, czy nie skorzystać z takiej oferty, proszę, piszcie do nas na adres [email protected]. Myślę, że z końcem kwietnia ruszy również nasza strona internetowa i pojawią się kolejne informacje na Facebooku. Tam będzie więcej na temat naszych działań. Wchodźcie zatem na nasz profil, obserwujcie, bo już zaczęliśmy zamieszczać informacje dotyczące tego projektu.

Piotr Pakieła: Korzystając z okazji, w imieniu zarządu i społeczności Stowarzyszenia Dla Przyszłości Sierpca i Powiatu Sierpeckiego chciałbym podziękować dwóm osobom: Piotrowi Nowakowskiemu — zastępcy Burmistrza Miasta Sierpca oraz Wiesławowi Raboszukowi — wicemarszałkowi Województwa Mazowieckiego. Może zdradzę troszkę kuchni, ale pan Piotr Nowakowski w trakcie spotkania z zarządem Stowarzyszenia zasygnalizował potrzebę stworzenia w Sierpcu takiego miejsca, jak Dzienny Dom Pobytu i nam wówczas zaświtała myśl: a czemu by nie spróbować. Pan Wiesław Raboszuk był zaś tą osobą, która od samego początku działalności Stowarzyszenia wspierała naszą aktywność i sugerowała w trakcie cyklicznych spotkań, jakie inicjatywy możemy podejmować i gdzie składać wnioski o dofinansowanie, także jeśli chodzi o Dzienny Dom Pobytu „Przyszłość”. Panowie, dziękujemy.

Dziękuję za rozmowę.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%