Zamknij

Święto plonów w Lelicach

00:13, 27.08.2022 . Aktualizacja: 00:14, 27.09.2022
Skomentuj fot. UG Gozdowo fot. UG Gozdowo

 

 

21 sierpnia (niedziela) odbyły się Dożynki Parafialno-Gminne w Lelicach. Podziękowano rolnikom za ich trud.

 

Na tę ważną dla rolników uroczystość wieńczącą czas zbiorów przybyli m.in. wójt gminy Gozdowo Dariusz Kalkowski, przewodniczący Rady Gminy Dariusz Śmigielski, radni gminni i powiatowi, dyrektorzy oraz kierownicy jednostek oświatowych i organizacyjnych gminy, liczni przedstawiciele okolicznych społeczności.

 

Msza dziękczynna za tegoroczne plony

Uroczystość rozpoczęła dziękczynna msza święta za tegoroczne plony, którą celebrował proboszcz parafii Bonisław ks. Piotr Gątarek. Wyraził on słowa uznania dla pracy rolników. Po nabożeństwie gospodarz gminy wójt Dariusz Kalkowski podziękował duchownemu za sprawowanie Eucharystii, która była wyrazem wdzięczności za tegoroczne plony, a jednocześnie modlitwą w intencji wszystkich rolników. Słowa podziękowania skierował również do wszystkich osób zaangażowanych w organizację tegorocznych dożynek, w szczególności Szkoły Podstawowej w Lelicach, Klubu Dziecięcego „Kubusiowy Raj” w Lelicach, Gminnemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Gozdowie oraz Sołectwom Lelice i Rogienice. Nadmienił także, że dzięki pozyskanym rządowym środkom finansowym gmina może się rozwijać. Pieniądze przeznaczane są m.in. na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, budowę i remonty dróg czy powstanie nowej oczyszczalni ścieków w Gozdowie, a wszystko to za sprawą dobrze napisanych wniosków.

Podczas uroczystości Agnieszka Lewandowska oraz Robert Drzewoszewski zostali uhonorowani odznaczeniami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ,,Zasłużony dla Rolnictwa”. W imieniu ministra odznaczenia wręczył wójt Dariusz Kalkowski oraz przewodniczący rady gminy Dariusz Śmigielski.

 

Tradycyjne wieńce i witacze dożynkowe

Święto Plonów obfitowało w wiele tradycyjnych obrzędów. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymywał od harcerzy kłoski przygotowane przez dzieci pod kierunkiem Iwony Bogdańskiej oraz Anny Mańkowskiej. Okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołectwa (Lelice, Bonisław, Bronoszewice „Nad Rozlewiskiem”, Miodusy „Polne Maki”, Cetlin, Rycharcice, Rogienice oraz Rogieniczki) przygotowały aż osiem wieńców dożynkowych ze zbóż, kwiatów, owoców i warzyw, które stanęły do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W czterech miejscowościach (Bonisław, Lelice, Cetlin i Bronoszewice) natomiast stanęły witacze zapraszające społeczność na wydarzenie związane z symbolicznym zakończeniem żniw. Komisja konkursowa postanowiła przekazać wszystkim pracom nagrodę pieniężną. Tradycyjnym obrzędem towarzyszącym każdym dożynkom było również przekazanie chleba na ręce wójta gminy oraz przewodniczącego Rady Gminy i podzielenie go między zebranych gości, by w kolejnym roku nie doskwierał im głód i nieurodzaj.

Plon niesiemy

Podczas dożynek nie mogło zabraknąć tematycznych występów artystycznych dzieci i młodzieży z Lelic. Jako pierwsze zaprezentowały się maluchy z Klubu Dziecięcego ,,Kubusiowy Raj” w Lelicach. Dzieci do występu przygotowały Dorota Mańkowska, Iwona Karolkowska, Joanna Śmigielska, Monika Spychała. Następnie do tańca zaprosiły zebranych dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lelicach w programie słowno- muzycznym ,,Czy jest jeszcze gdzieś prawdziwa ta wieś...?”. Za przygotowanie przedstawienia odpowiadali: Renata Skibińska, Wioletta Lewandowska, Katarzyna Chlebowska, Wioleta Sych (jednocześnie prowadząca dożynki) oraz Sławomir Szałkucki. Swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentował również Zespół Ludowy Ziemi Lelickiej, który przygotował Jerzy Przybyła. Część artystyczną zwieńczył koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy OSP w Gozdowie pod batutą Edwarda Wielgóckiego.

 

Dodatkowe atrakcje

Po części artystycznej na zebranych czekały dodatkowe atrakcje. Koła Gospodyń Wiejskich z Lelic, Bonisławia oraz Miodus „Polne Maki” zapewniły zaplecze gastronomiczne, oferując domowe ciasta oraz chleb ze smalcem. Chętni mogli skorzystać również ze stanowiska z grillem czy lodami. Strażacy z OSP w Lelicach umożliwili dzieciom obejrzenie wozu bojowego z bliska. Do dyspozycji najmłodszych uczestników wydarzenia były również dmuchane zjeżdżalnie, które umiliły im czas w te wyjątkowo słoneczne popołudnie. Podczas trwania uroczystości zebrani mogli oglądać również prace wykonane przez uzdolnioną plastycznie młodzież, która brała udział w warsztatach plastycznych w ramach trwającego Gminnego Pleneru Malarskiego ,,Piękno Ziemi Gozdowskiej”. Na zakończenie Święta Plonów w Lelicach do wspólnej zabawy tanecznej zaprosił wszystkich zgromadzonych zespół Medium.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%