Zamknij
REKLAMA

Remont remizy OSP w Osieku zakończony

12.31, 14.06.2021 A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Społeczność Osieka (gmina Zawidz) długo czekała na tę chwilę. W końcu udało się. Modernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej została zakończona. Kosztowała ponad 400 tys. zł. Budynek i jego wnętrze zmieniły się nie do poznania.

 

Na oficjalne otwarcie przybyli m.in. przedstawiciele Marszałka Województwa Mazowieckiego — dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Tomasz Kominek oraz Piotr Rzeszotarski, starosta sierpecki Andrzej Cześnik, wicestarosta Sławomir Olejniczak, radni powiatowi Kamil Różański i Jan Laskowski, wójt gminy Zawidz Dariusz Franczak, radni Rady Gminy Zawidz na czele z przewodniczącą Mirosławą Karwowską, komendant powiatowy PSP w Sierpcu st. bryg. Marcin Strześniewski, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, druhowie z OSP Osiek, panie z KGW Osiek, mieszkańcy.

 

Zaczęło się od materiałów na dach

Ochotnicza Straż Pożarna w Osieku została powołana w 1945 r. Inicjatorem jej powstania był Stanisław Suliński. Bywało różnie, ale OSP działała dzięki wspaniałym ludziom, m.in. druhom Stanisławowi Sulińskiemu, Adamowi Kalinowskiemu, Janowi Kaliście, Zdzisławowi Rogowskiemu, Janowi Nowakowskiemu, Janowi Kalinowskiemu, Romanowi Piaseckiemu, Pawłowi Ziółkowskiemu, Mirosławowi Kalinowskiemu.

Remiza OSP została wybudowana w czynie społecznym w 1962 r. Przechodziła wiele modernizacji. W 2019 r. z inicjatywy sołtysa druha Romana Sabały i Rady Sołeckiej pieniądze z funduszu sołeckiego (ponad 23 tys. zł) przeznaczono na zakup blachodachówki i materiałów na pokrycie dachu. Jednak potrzeby były dużo większe. Sporządzono projekt remontu. Zbierano środki na jego realizację. Z programu Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MIAS udało się pozyskać pieniądze na ogrodzenie. Dzięki funduszom unijnym z Lokalnej Grupy Działania „Sierpeckie Partnerstwo” oraz dotacji Gminy Zawidz wymieniono konstrukcję dachową, dach, sufity, tynki, podłogi, częściowo stolarkę okienną i drzwiową, instalację elektryczną, zainstalowano instalację gazową wraz z grzejnikami. Udało się też pozyskać pieniądze na termomodernizację budynku oraz budowę szamba. W ramach środków otrzymanych z Państwowej Straży Pożarnej docieplono garaż. Remont kosztował 420 tys. zł. Remiza stała się nowoczesnym budynkiem.

 

Dla społeczności lokalnej

Symbolicznego przecięcia wstęgi i oficjalnego otwarcia remizy dokonali dyrektor Tomasz Kominek, wójt Dariusz Franczak, sołtys druh Roman Sabała i radna Gminy Zawidz oraz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Osieku Jolanta Kamińska.

— Mam nadzieję, że ten obiekt będzie służył całej społeczności Osieka. Tak jak mówią strażacy, „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” — powiedział wójt Dariusz Franczak.

Tomasz Kominek mówił, że największą dumą Polski powiatowej są ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich. Wyraził zadowolenie, że także Samorząd Województwa Mazowieckiego mógł wspomóc remont remizy.

Pod wrażeniem zmian byli pozostali goście. Gratulowali modernizacji i życzyli jak najlepszego jej wykorzystania. Nie zabrakło też podziękowań za pomoc przy pozyskiwaniu funduszy i wspólne działania, które doprowadziły do generalnego remontu remizy. Po zakończeniu części oficjalnej panie z KGW zaprosiły na własnoręcznie przygotowany poczęstunek.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%