Zamknij
REKLAMA

Dożynki gminne w Mochowie

23.54, 23.08.2022 . Aktualizacja: 23.59, 26.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

 

Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców gminy i okolicznych miejscowości cieszyło się tegoroczne Święto Plonów w Mochowie. Dożynki miały, jak zawsze, podwójny charakter: religijny, związany z podziękowaniem Bogu za plony oraz ludowy, związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

Tegoroczne dożynki gminne odbyły się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Starosty Sierpeckiego, a ich współorganizatorem był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Niech zawsze będzie chleb

Tradycyjnie do kościoła parafialnego pw. św. Marcina w Mochowie przywiezione zostały różnorodne wieńce dożynkowe, wykonane z kłosów, ziarna, owoców i warzyw. Był też wspaniały, zdobiony bochen chleba, który poświęcił wraz z wieńcami w czasie uroczystej mszy świętej proboszcz parafii ks. Krzysztof Muzal. Po nabożeństwie barwny dożynkowy korowód, prowadzony przez komendanta Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Mochowie Marka Krajentę, przeszedł na plac przy ul. Wincentego Witosa w Mochowie. Tam starostowie dożynek: Agnieszka Wałęsa z Lisic Nowych i Marek Chęciński z Łukoszyna przekazali chleb dożynkowy gospodarzowi gminy i dożynek wójtowi Zbigniewowi Tomaszewskiemu. Wójt w swoim przemówieniu nawiązał do wielowiekowej tradycji związanej ze świętem plonów, jakim niewątpliwie są dożynki, inaczej zwane świętem dziękczynienia. Serdecznie, po gospodarsku, przywitał wszystkich zebranych, dziękując równocześnie za ogromny trud, jaki był udziałem rolników w trakcie tegorocznych żniw.

— Życzę Wam, rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek — chleba — symbolu dostatku, sytości i obfitości. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy. Oddajmy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Wszystkim państwu życzę udanego dnia. Bawmy się i radujmy, bo to czas zasłużonej zabawy — mówił wójt.

Okolicznościowy list z okazji dożynek gminnych przekazał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Odczytał go Paweł Pakieła, dyrektor EMPEGEK w Sierpcu. Głos zabrali także starosta sierpecki Andrzej Cześnik i wicestarosta sierpecki Sławomir Olejniczak.

 

Dożynkowe wieńce

Licznie zebranym zaprezentowane zostały wykonane z dużą starannością i pomysłem wieńce dożynkowe z sołectw: Bożewo, Bożewo Nowe, Mochowo, Żółtowo oraz z Kół Gospodyń Wiejskich z Cieślina, Malanowa Starego i Żuk. Według komisji oceniającej wszystkie przygotowane wieńce to efekt ogromnej inwencji twórczej, pomysłowości i dużego nakładu pracy. Zróżnicowanie tych prac nie pozwoliło oceniającym porównać ich w jednej kategorii, stąd wyróżniono je na jednakowym poziomie. Konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” zakończył się przyznaniem siedmiu równorzędnych nagród.

O oprawę artystyczną dożynek w Mochowie zadbały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie, dzieci i młodzież z grup działających przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Mochowie, Chór „Złota Jesień”, Koło Gospodyń Wiejskich „Żukowianki”, Orkiestra Dęta, a także występująca gościnnie Alicja Wietrzycka.

W części koncertowej mochowskiego „Święta Plonów” jako pierwszy zaprezentował się zespół Capitan Folk. Po nim na scenie wystąpił zespół Top One. Muzyczne gwiazdy pozwoliły na doskonałą zabawę zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców.

Sprzyjająca pogoda, liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów oraz serdeczna atmosfera sprawiły, że dożynkowa zabawa prowadzona przez kapelę „Amico” trwała do późnych godzin nocnych.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%