Zamknij

Gminne Święto Plonów

17:28, 18.10.2022 . Aktualizacja: 17:29, 18.10.2022
Skomentuj

 

 

Dożynki gminy Rościszewo odbyły się w Łukomiu. Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem podziękowano za zbiory i podzielono się chlebem wypieczonym z mąki z ziaren zbóż zebranych w tym roku.

 

Tradycja nakazuje, by podczas święta plonów wyrazić wdzięczność Bogu i ludziom. Na mszy świętej w kościele św. Antoniego w Łukomiu powitał zebranych proboszcz ks. Mariusz Sasiak.

— Zwyczajem naszych ojców i dziadów gromadzimy się w tej świątyni na dożynkach, na dziękczynieniu. Chcemy Bogu dziękować za dar chleba. Chleb to pożywienie, to życie, to dar Boży — powiedział proboszcz.

Liturgię sprawował ks. Kamil Mańkowski. W kazaniu ks. Kamil zwrócił uwagę, że msza święta jest sercem dożynek, pozwala „zachować świadomość, że w żniwach zawsze łączy się to, co ludzkie, z tym, co Boże”.

Podczas nabożeństwa poświęcono chleb i dożynkowe wieńce.

 

Romantyczne tradycje

Po mszy uczestnicy dożynek w korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą OSP w Łukomiu udali się na plac przed szkołą, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Przewodniczący Rady Gminy Rościszewo Jacek Bartoszewski powitał przybyłych na święto plonów gości: rolników, przedstawicieli firm i instytucji związanych z rolnictwem, starostów dożynek, poczty sztandarowe, księży, starostę sierpeckiego, radnych powiatowych i gminnych, sołtysów, pracowników Urzędu Gminy, przedstawicieli służb mundurowych, zakładów pracy, mieszkańców. Przed sceną stanęły pięknie wykonane dożynkowe wieńce.

— Dożynki są okazją do wyrażenia wdzięczności i satysfakcji z efektów ciężkiej pracy. […] Spotykamy się w szczególnym czasie. Rok 2022 został ustanowiony rokiem Polskiego Romantyzmu. Czym są dożynki, jeśli nie kontynuacją romantycznej ludowości oraz folkloru — mówił przewodniczący Jacek Bartoszewski.

 

Dzielenie chlebem

Starostowie dożynek Monika Łukasiak i Mariusz Beksa przekazali na ręce włodarza gminy, wójta Jana Sugajskiego chleb z prośbą, by dzielił go sprawiedliwie, aby dla wszystkich wystarczyło.

— Zgodnie ze staropolskim zwyczajem uplecione zostały z kłosów zbóż piękne wieńce, a także upieczono wspaniałe, symbolizujące dostatek bochny chleba z tegorocznej mąki. Wspólne świętowanie pozwala cieszyć się z dobrze wykonanej pracy, napawa nadzieją na urodzaj i jeszcze większe zbiory w kolejnych latach. Otrzymałem z rąk starostów dożynek pachnący bochen chleba, chcę się podzielić nim ze wszystkimi mieszkańcami naszej gminy oraz gośćmi. Niech to dzielenie chleba będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową — powiedział Jan Sugajski.

Wójt wspólnie ze starostami dożynek podzielili chleb pomiędzy zebranych. Z uszanowaniem łamano go i spożywano, mając nadzieję, że nigdy nie będzie brakowało na stole polskiego chleba.

Jan Sugajski podziękował rolnikom za ich pracę i życzył, by mogli spokojnie pracować, mając pewność opłacalności swojej pracy.

Włodarz gminy skierował również kilka słów do mieszkańców i podsumował działania samorządu.

— Z całą mocą mogę stwierdzić, że samorząd gminy w oparciu o wszelkie możliwe źródła finansowania w czasie kolejnych kadencji starał się ułatwić i usprawnić życie rolnikom i wszystkim mieszkańcom gminy, rozwijając, poprawiając i modernizując gminną infrastrukturę drogową, oświatową, komunalną czy społeczno-kulturalną — mówił wójt.

Włodarz podziękował wszystkim za wsparcie działań, wykazywanie zrozumienia, że nie wszystko da się zrobić ,,od ręki”, motywację do pracy dla dobra małej ojczyzny.

 

Zasłużeni dla rolnictwa

Podczas uroczystości przedstawiono także rolników z gminy Rościszewo, którzy otrzymali odznaczenia i wyróżnienia na powiatowo-gminnych dożynkach w Gozdowie. Odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dostał Dariusz Stachurski z Polika. Wyróżnienie Rolnik Roku otrzymała Danuta Man z Komorowa. Tytuł Młody Rolnik przyznano Radosławowi Kowalczykowi z Wrześni, a Sołtysem Roku został Andrzej Malanowski z sołectwa Kuski (gmina Rościszewo).

 

Dożynkowy wieniec

W tym roku trzy sołectwa wzięły udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, bo każda praca była piękna. Po burzliwych naradach postanowiono przyznać pierwsze miejsce KGW z Zamościa, drugie sołectwu Łukomie Kolonia, a trzecie sołectwu Łukomie. Nagrody wręczył wójt Jan Sugajski.W trakcie dożynek odczytano podziękowania dla rolników, które nadesłał marszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski. Również starosta sierpecki Andrzej Cześnik wyraził słowa wdzięczności dla tych, którzy zapewniają „wyżywienie narodu”.

Na zakończenie części oficjalnej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Łukomiu. W humorystycznej scence Antek wyjaśnił, dlaczego postanowił rzucić rolnictwo i zająć się polityką. Najmłodsi zatańczyli poleczkę. Spodobała się także piosenka o Łukomiu.

A później wszystkich do wspólnej zabawy zaprosił zespół Polaris.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%