Zamknij

Gminne obchody Święta Niepodległości w Gójsku

00.56, 13.11.2022 opr. na podst. tekstu SP Gójsk Aktualizacja: 22.23, 19.11.2022
Skomentuj fot. SP Gójsk
REKLAMA

 

 

Wójt Gminy Szczutowo, Szkoła Podstawowa w Gójsku i Parafia pw. św. Mikołaja w Gójsku zaprosili mieszkańców na wspólne świętowanie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Obchody rozpoczęto od mszy świętej, która została odprawiona w kościele parafialnym w Gójsku przez księdza proboszcza Grzegorza Żabika. Homilię wygłosił wikariusz ks. Michał Fordubiński. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli do szkoły. Jako pierwsze maszerowały poczty sztandarowe, następnie harcerze z flagą Polski, strażacy, księża, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Szczutowo. Przed budynkiem szkoły wójt gminy Andrzej Twardowski przekazał kluczyki nowym właścicielom wozów strażackich, a ksiądz proboszcz poświęcił pojazdy, którymi będą poruszać się druhowie z OSP.

 

Lekcja historii

Starosta sierpecki Andrzej Cześnik, wójt gminy Szczutowo Andrzej Twardowski, radny Powiatu Sierpeckiego Dariusz Twardowski, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Sekulski, kierownik Posterunku Policji w Rościszewie i Szczutowie Dariusz Wiśniewski, prezes Izb Rolniczych Wojciech Wilamowski, przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Kopciński z radnymi gminy Szczutowo, prezesi OSP Szczutowo z druhami i druhnami, sołtysi, dyrektorzy i kierownicy jednostek podległych wójtowi, nauczyciele, rodzice, uczniowie, harcerze i mieszkańcy gminy Szczutowo udali się na „lekcję historii” przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gójsku. Dzieci z klasy O, trzymając biało-czerwone chorągiewki, zaśpiewały pieśń „Przybyli ułani”. Definicję niepodległości wyśpiewała wszystkim uczennica klasy II w piosence „Co to jest niepodległość”. Scenę symbolicznego rozerwania mapy Polski przedstawili uczniowie ucharakteryzowani jako zaborcy. Piękny taniec do melodii z piosenki „Ta ostatnia niedziela” wywołał gromkie oklaski. Zebrani włączyli się także w recytację wiersza Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś”.

 

Miejcie nadzieję

Na koniec absolwentka szkoły Julia Żuchowska zachwyciła swoją interpretacją pieśni wiersza Adama Asnyka: „Miejcie nadzieję!... Nie tę lichą, marną/ Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,/Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno/ Przyszłych poświęceń w duszy bohatera”. Wyśpiewane przez nią słowa stały się przesłaniem tego dnia.

Dyrektor Alicja Cześnik, w imieniu własnym i wójta, podziękowała wszystkim za przybycie.

Koordynatorem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Gójsku była Żaneta Rosiak. Osoby, które pomagały w przygotowaniu tej uroczystości, to Monika Sosnowska, Tomasz Truszkowski, Joanna Kalinowska, Joanna Lubaszewska, Marta Żuchowska.

(opr. na podst. tekstu SP Gójsk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%