Zamknij
REKLAMA

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

08:31, 24.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

 

3 maja przed remizę OSP w Gójsku zjechały wozy strażackie wraz ze strażakami ze wszystkich jednostek z terenu gminy Szczutowo, by wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Strażaka oraz 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Święto strażaków obchodzone jest 4 maja na całym świecie. Jest wyrazem szacunku dla tych, którzy często z narażeniem swojego życia niosą pomoc, ratując ludzkie życie i mienie.

 

Abyście wiernie służyli

Gminne obchody święta strażaków rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Mikołaja w Gójsku. Przybyły poczty sztandarowe OSP Gójsk, OSP Szczutowo oraz Szkoły Podstawowej w Gójsku, byli przedstawiciele władz gminnych, druhny i druhowie z gminy Szczutowo, ich bliscy, wierni. Proboszcz ks. Grzegorz Żabik modlił się w intencji druhów z gminy Szczutowo.

— Aby dobry Bóg wam, drodzy bracia strażacy, błogosławił, zachował od wszelkiego zła i niebezpieczeństwa. Abyście wiernie służyli Bogu, a także człowiekowi w potrzebie, ratując życie, zdrowie i mienie ludzkie. Modlę się równocześnie za wszystkich zmarłych strażaków. Modlitwie polecam też waszych bliskich — powiedział ksiądz proboszcz.

Podczas kazania ks. Piotr Wilkowski mówił o zawierzeniu Polski przez króla Jana Kazimierza Maryi, o narodowym święcie uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o tym jak ważny jest patriotyzm.

— Nasza wiara zachęca nas do podejmowania wyrzeczeń na rzecz ojczyzny, można wręcz powiedzieć, że dobry katolik to dobry obywatel — stwierdził ks. Piotr.

Kaznodzieja wiele słów poświęcił też strażakom i ich patronowi, św. Florianowi.

— Kiedy ktoś zostaje strażakiem, to składa pewne przyrzeczenie, w którym są m.in. takie słowa „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Nie albo Bogu, albo ludziom, tylko Bogu na chwałę i ludziom na ratunek — powiedział ksiądz wikariusz.

 

Szczęśliwych powrotów z akcji

Po nabożeństwie druhowie przemaszerowali pod strażnicę w Gójsku. Prezes miejscowej OSP Zbigniew Dziarkowski powitał głównych bohaterów uroczystości - druhny i druhów z OSP Gójsk, Szczutowo, Podlesie, Blinno, Mierzęcin oraz wójta gminy Szczutowo Andrzeja Twardowskiego, skarbnik Hannę Domagalską, księży, sołtysa Gójska Mariusza Olewnika, mieszkańców wsi.

— Cieszę się, że na terenie naszej gminy jest coraz więcej druhów, szczególnie w tych jednostkach, które wyjeżdżają do zdarzeń. Postaramy się, żeby jeszcze doposażać jednostki, żebyście mieli niezawodny sprzęt. Dziękuję za wszystko, co robicie dla społeczeństwa. Dziękuję za waszą służbę i ofiarność. Dziękuję też waszym rodzinom. Niech wam błogosławi św. Florian — powiedział wójt, a zarazem prezes gminny ZOSP Andrzej Twardowski.

Nie zabrakło też życzeń dla strażaków, przede wszystkim zdrowia, jak najmniejszej liczby wyjazdów, bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym.

Po części oficjalnej nastąpiła integracja jednostek. Przygotowano też atrakcje dla mieszkańców. Były pokazy sprzętu i wyposażenia wozów strażackich. Nie zabrakło też gorącej grochówki i słodyczy.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%