Zamknij
REKLAMA

Ku czci bohaterów z katyńskiego lasu

08:26, 24.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Koncert z okazji 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej „Maryjo, Królowo Polski – Tobie zawierzamy” odbył się w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Gójsku. Piękna muzyka, ciekawe interpretacje pieśni patriotycznych sprawiły, że niektórzy ukradkiem ocierali łzy.

 

Patronat honorowy nad koncertem objęła Jadwiga Zakrzewska — przewodnicząca komisji kultury i dziedzictwa narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Projekt był dofinansowany ze środków Województwa Mazowieckiego.

 

Pamięci zamordowanych Polaków

Na koncert przyszło wielu mieszkańców Gójska i okolicznych wsi. Był też wójt gminy Szczutowo Andrzej Twardowski z żoną oraz Piotr Rzeszotarski — przedstawiciel marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Przed rozpoczęciem koncertu proboszcz ks. Grzegorz Żabik odczytał list od marszałka Adama Struzika, który podziękował za zaproszenie i wyraził przekonanie, że to muzyczne wydarzenie będzie prawdziwą ucztą duchową dla słuchaczy i wyrazem pamięci dla Polaków zbrodniczo zamordowanych 82 lata temu w katowniach NKWD. Adam Struzik nawiązał też do obecnej sytuacji w Ukrainie, do wojny wywołanej przez Rosjan.

— Życzę, by dzisiejsza muzyka ku czci bohaterów z katyńskiego lasu długo brzmiała w naszej pamięci — napisał marszałek.

 

Bogu i ludziom

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej zabrzmiały pieśni poświęcone Bogu i Maryi. „Przed Twym Miłosierdziem” i „Ave Maryja” niosły ze sobą nadzieję, że ciężkie czasy przeminą i znów będzie normalnie. Drugą część koncertu stanowiły pieśni patriotyczne. Wykonawcy dedykowali je wszystkim tym, którzy walczyli za wolność, polegli za naszą ojczyznę. „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Marsz Sybiraków”, „Biały krzyż” to tylko niektóre z zaśpiewanych przez artystów piosenek. Bardzo silny wydźwięk, szczególnie dziś, gdy tuż za naszymi granicami toczy się wojna, miała „Kołysanka Matki”:

„Zaśnij, przyśnij co miłego, co żołnierzom trzeba

Ciepłe noce, buty mocne albo glonek chleba

Zaśnij, przyśnij aż do rana, jeszcze co milszego

Jak żołnierze powracają do domu swojego”.

Niektórzy ocierali łzy, słuchając tej pieśni.

— Myślałam o tych wszystkich ukraińskich kobietach, które uciekły przed wojną, zostawiając swoich synów, mężów i wnuków. Myślałam też o Polkach, które tyle razy żegnały swoich najbliższych, idących na wojnę. Jestem matką, trudno nie płakać — stwierdziła jedna ze słuchaczek.

W imieniu parafian i gości artystom podziękował proboszcz. Mówił o wzruszeniu, które ściskało mu gardło podczas koncertu. Wierni nagrodzili muzyków gromkimi brawami. W gójskim kościele wystąpili Magdalena Tunkiewicz (sopran), Wojciech Bardowski (baryton), Krzysztof Jaszczak (piano), Rafał Grząka (akordeon), Wojciech Hartman (skrzypce), Mirosław Romejko (saksofon) oraz Marcin Fidos (kontrabas). Reżyserem dźwięku był Adam Bardowski.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%