Jednym z elementów obchodów 50-lecia istnienia sierpeckiego Muzeum była Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Przyszłość naszego dziedzictwa”.
Blisko 80 muzealników spotkało się, by przez dwa dni rozmawiać o współczesnych problemach muzealnictwa i nowych projektach w kulturze. Konferencję otworzył dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski.
— Bardzo się cieszę, że mogło dojść do naszego spotkania. Cały czas były obawy, że pandemia popsuje nam szyki. Chcieliśmy zorganizować konferencję międzynarodową, niestety koronawirus nie pozwolił nam na to. Niemniej jednak dziękuję wszystkim, którym udało się do nas przybyć, by rozmawiać o tym, jak chronić nasze dziedzictwo i jak je popularyzować w kontekście zachodzących przemian społecznych, klimatycznych, postępu technologicznego czy pandemii — powiedział dyrektor.
Odbyły się cztery panele dyskusyjne: rola i znaczenie muzeów na wolnym powietrzu, rekonstrukcja czy festynizacja – cienka linia w prezentowaniu kultury ludowej, muzea w dobie kryzysu klimatycznego oraz muzea w dobie pandemii. Moderatorami byli prof. dr hab. Jan Święch z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Tomasz Kalniuk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Ewa Chomicka z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Szybko zmieniający się świat, a razem z nim pojmowanie dziedzictwa kulturowego, potrzeby zwiedzających oraz zarządzanie stawiają przed muzealnikami coraz większe wyzwania. Konferencja była okazją do debaty nad stanem współczesnego muzealnictwa skansenowskiego a także wymiany doświadczeń pomiędzy muzealnikami i środowiskiem akademickim. Spotkanie transmitowano on-line na profilu facebookowym Muzeum.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz