Po prawie dwumiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - skansen ponownie otwiera swoje bramy dla zwiedzających. Od 12 maja gościom została udostępniona ekspozycja muzealna, jednak w trosce o bezpieczeństwo wprowadzone są też specjalne zasady zwiedzania.
W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 od 12 marca 2020 r. instytucje kultury w całym kraju pozostawały zamknięte. Z początkiem maja Rząd zdecydował jednak o stopniowym odmrażaniu sektora kultury. Wznowić działalność mogły zatem muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa czy księgarnie. Sierpecki skansen również przygotowywał się do ponownego otwarcia. Dawną mazowiecką wieś turyści mogą zwiedzać od 12 maja.
W skansenowskich izbach czeka na nich wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, wzbogacona o nowe elementy. We wnętrzach chłopskich chałup zobaczyć można m.in. posiłek codzienny, pranie i maglowanie bielizny, przygotowania do pierwszej komunii św., czy też dekoracje przydrożnych kapliczek, którymi zdobione były podczas nabożeństw majowych. Turyści mogą zajrzeć do warsztatu wiejskiego szewca i do pracowni krawieckiej. Ponownie otwarte będą również wnętrza dwóch dworów ziemiańskich – z Bojanowa i Uniszek Zawadzkich. Niestety, z uwagi na obostrzenia, z możliwości zwiedzania wyłączona została Galeria rzeźby i chałupa z Drwał z wystawą „zobaczyć rękoma”.
Planując zwiedzanie sierpeckiego skansenu, musimy pamiętać jednak o kilku ważnych zasadach. Konieczne jest zakrywanie nosa i ust oraz przestrzeganie bezpiecznej odległości od innych zwiedzających. Muzeum zapewnia też środki dezynfekcyjne, których należy użyć przed wejściem do obiektów. Ze względów bezpieczeństwa w pomieszczeniach przebywać może tylko jedna osoba. Niestety na chwilę obecną nie ma możliwości przyjazdu w zorganizowanych grupach ani zwiedzania z przewodnikiem. Sierpecki skansen zachęca jednak do zakupu ilustrowanego przewodnika, który będzie nie tylko miłą pamiątką z pobytu, ale pozwoli przyswoić dużo cennej wiedzy o oglądanych obiektach. Warto więc wykorzystać sprzyjającą aurę, by przenieść się w czasie do dawnej mazowieckiej wsi w prawdziwie wiosennej odsłonie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz