Betlejemskie Światło Pokoju to wyjątkowa tradycja, która od ponad 30 lat jednoczy ludzi na całym świecie. To nie tylko płomień zapalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, ale przede wszystkim znak nadziei, pokoju i wzajemnego zrozumienia.
W 2024 roku po raz kolejny ten niezwykły płomień trafił do Polski, a jego sztafetę kontynuują harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy dostarczają Światło do instytucji, szkół, zakładów pracy oraz domów, by szerzyć przesłanie braterstwa i miłości.
Betlejem – miasto położone w Autonomii Palestyńskiej, będące miejscem narodzin Jezusa Chrystusa ponad dwa tysiące lat temu – jest punktem wyjścia dla tej wyjątkowej inicjatywy. To tam, w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień, przypominając o uniwersalnych wartościach pokoju i nadziei. Od tego ognia co roku odpala się małą świeczkę, której płomień wędruje przez kraje i kontynenty dzięki skautom z całego świata.
W tym roku ze względu na obecną sytuację polityczną w Izraelu, niemożliwe było przetransportowanie ognia bezpośrednio z Groty Narodzenia, dlatego Światło Pokoju w symboliczną podróż wyruszyło z partnerskiej miejscowości Betlejem – Christkindl w Górnej Austrii, gdzie płomień był przechowywany od ubiegłego roku. .
Dzięki harcerzom z całej Europy Betlejemskie Światło Pokoju trafia do miejsc, gdzie jest szczególnie potrzebne. 15 grudnia Światło dotarło do Polski, przekazane przez słowackich skautów. Stąd było dalej rozprowadzane przez harcerzy ZHP, w tym przez druhów z Hufca ZHP Sierpc, którzy z pełnym zaangażowaniem dostarczają płomień do wielu miejsc, przypominając wszystkim o najważniejszych wartościach: braterstwie, pokoju i nadziei.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz