Zamknij

Niedziela Palmowa w skansenie

20:57, 13.04.2025 Aktualizacja: 20:59, 13.04.2025
Skomentuj

 

 

Zamiast galerii handlowej – drewniana wieś. Zamiast gotowych palm z marketu – własnoręcznie zrobione, pachnące bazią i bukszpanem. W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu po raz kolejny tradycyjnie obchodzono Niedzielę Palmową.

 

Głównym punktem programu była uroczysta msza święta w XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa. Wierni przynieśli palmy, które zostały poświęcone podczas liturgii. Następnie przeszli w procesji przez teren skansenu, w otoczeniu mazowieckich chałup i dworów.
Po raz pierwszy brałem udział w takiej liturgii Niedzieli Palmowej. Miałem wrażenie, że cofnąłem się w czasie. Poczułem się częścią społeczności, dla której wiara w Zmartwychwstanie była pewnikiem, wyznacznikiem życia – stwierdził jeden z wiernych.

Uroczystej mszy towarzyszył śpiew Zespołu Tańca Ludowego Masovia z Politechniki Warszawskiej w Płocku. Grupa ta wystąpiła też z koncertem wielkanocnym w amfiteatrze.

 

Konkurs palm wielkanocnych

Dużym zainteresowaniem cieszyła się 24. edycja konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna”. Prace przygotowane przez dzieci, dorosłych, rodziny, szkoły, koła gospodyń czy stowarzyszenia wyróżniały się nie tylko rozmiarem czy kolorystyką, ale przede wszystkim pomysłowością i starannością wykonania. Każda palma to małe dzieło sztuki ludowej  oplecione baziami, bukszpanem, suszonymi kwiatami i bibułkowymi ozdobami.Do konkursu zgłoszono 52 prace. O wygranej zdecydowali odwiedzający – to oni oddają głosy i wybierają najpiękniejsze prace. W tym roku oddano ponad 1300 głosów.

W kategorii indywidualnej najwięcej głosów – 205 – zdobyła palma nr 10 wykonana przez Monikę Mikę z Warszawy. Drugie miejsce zajęła palma nr 36 – Katarzyna Król z Białyszewa-Towarzystwa (70 głosów), a trzecie palma nr 3 – Jakub Nowakowski z Nowego Gralewa (44 głosy).

W kategorii zespołowej najwięcej głosów oddano na palmę nr 4, przygotowaną przez klasy V i VII Szkoły Specjalnej „Odzyskać Radość” w Kraszewie-Czubakach 159 głosów. Drugą nagrodę zdobyło Stowarzyszenie Aktywni 60+ i nie tylko w Skępem (palma nr 10 – 142 głosy), a trzecią KGW „Wesołe Kwiatki” w Kruszewie (palma nr 3 – 80 głosów). Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otrzymała Marysia Mika z Warszawy.

 

Wielkanocne klimaty

W chałupach i dworach prezentowano wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, wzbogaconą o pokazy dawnych świątecznych zajęć: malowania jajek, robienia palm, strojenia gaika. Pokazy przyciągały zarówno dzieci, jak i dorosłych – zwłaszcza tych, którzy chcieli zobaczyć, jak kiedyś wyglądały przygotowania do świąt.
Z podziwem patrzyłam, jak powstają pisanki. Moja babcia robiła je dokładnie tak samo. Ja już nie miałam na to czasu ani cierpliwości. Dziś wnuczka postanowiła, że spróbujemy też mieć takie jajka na wielkanocnym stole. Idziemy poszukać na kiermaszu, czy nie uda nam się nabyć odpowiedniego sprzętu do malowania woskiem. Jak nie, to zrobimy go same – powiedziała jedna z odwiedzających..

Na wielkanocnym jarmarku – jak zawsze – czekały regionalne smakołyki i rękodzieło. Od pisanek i palm przez mazurki, chleby i sery po baranki z cukru i dekoracje do koszyczków. Jarmark to nie tylko okazja do zakupów, ale też do rozmów z twórcami i producentami – często tymi samymi, którzy od lat kultywują rodzinne przepisy i rzemieślnicze techniki.

Każde pokolenie dopisuje coś do tradycji – czasem coś zgubi, zmieni lub stworzy na nowo. Dlatego warto od czasu do czasu wracać do źródeł. Takie miejsca jak skansen w Sierpcu pomagają nie tylko przypomnieć sobie dawne zwyczaje, ale też odnaleźć w nich coś dla siebie.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%