Robert Składowski – prezes Federacji wystąpił z apelem do premiera Donalda Tuska, aby zażegnał konflikt merytoryczny istniejący między Ministerstwem Edukacji a Ministerstwem Rozwoju i Technologii ws. problemu dotyczącego dofinansowania kosztów kształcenia zawodowego młodocianych pracowników – informuje dr n. pr. Marek Woch, ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl
Robert Składowski wskazał, że obecny system dofinansowania, uzależniający wypłatę środków dopiero od zdania przez młodocianego pracownika egzaminu zawodowego, jest niewspółmierny do wysiłków podejmowanych przez przedsiębiorców. Przedsiębiorcy inwestują znaczne nakłady w szkolenia, opiekę nad młodymi pracownikami oraz zapewniają im możliwość zdobycia praktycznych umiejętności. Niestety, często zdarza się, że mimo starań, młodociani pracownicy nie zdają egzaminu z przyczyn niezależnych od przedsiębiorców. W takiej sytuacji przedsiębiorcy nie otrzymują zwrotu poniesionych kosztów, co jest niezwykle krzywdzące, demotywujące i zniechęca do dalszego angażowania się pracodawców w kształcenie zawodowe młodych osób.
Taki stan rzeczy prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji takich jak np. spadek zainteresowania przedsiębiorców kształceniem młodocianych pracowników, brak motywacji wśród przedsiębiorców do podejmowania działań na rzecz rozwoju młodych kadr, występowanie utrudnień w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników.
W związku z powyższym Robert Składowski w piśmie do premiera zwrócił się z gorącą prośbą o podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do zmiany obecnych przepisów. W szczególności zaapelował o przyjęcie propozycji Ministerstwa Rozwoju i Technologii zawartych w projekcie ustawy z 5 kwietnia 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Propozycje te gwarantują przedsiębiorcom zwrot kosztów na naukę zawodu już po przystąpieniu młodego pracownika do egzaminu, a nie dopiero po jego zdaniu.
Niestety okazało się, że Ministerstwo Edukacji w projekcie ustawy z 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw zaproponowało zmiany w zakresie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, które są również niekorzystne dla przedsiębiorców. Przewidują one procentowy podział dofinansowania, gdzie zwrot kosztów następowałby w przypadku ukończenia nauki zawodu i przystąpienia do egzaminu zawodowego lub czeladniczego oraz w momencie zdania egzaminu, przy czym zwrot następowałby tutaj proporcjonalnie: 50% kwoty dofinansowania byłoby wypłacane za naukę zawodu u pracodawcy oraz przystąpienie do egzaminu zawodowego lub czeladniczego przez młodocianego pracownika a kolejne 50% za efekt w postaci zdanego egzaminu.
De facto propozycja Ministerstwa Edukacji powoduje, że przedsiębiorca może być nadal poszkodowany, gdy młodociany pracownik nie zda egzaminu, a to z uwagi na to, że koszty zostaną zrekompensowane jedynie w połowie. Przedsiębiorca nie powinien tutaj ponosić skutków niezdanego egzaminu.
Przedsiębiorcy wskazują, że rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii byłoby sprawiedliwe i jednocześnie zachęcałoby ich do dalszego zaangażowania w kształcenie zawodowe młodzieży, które w naszym kraju wymaga znacznej aktywizacji. Ponadto, umożliwiłoby stworzenie bardziej efektywnego systemu kształcenia, który lepiej odpowiadałby potrzebom zarówno młodych ludzi, jak i przedsiębiorców.
Mając na uwadze powyższe kwestie, Robert Składowski – Prezes Federacji zwrócił się z prośbą do Pana Premiera Donalda Tuska o wzięcie pod uwagę stanowiska i podjęcie odpowiednich działań w celu zażegnania konfliktu merytorycznego, który zaistniał między dwoma ministerstwami. Wraz z przedsiębiorcami, których reprezentuje Prezes Federacji Robert Składowski w ramach organizacji pracodawców, wyraził przekonanie, że proponowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmiany przyczynią się do poprawy sytuacji na rynku pracy i wzmocnią polską gospodarkę.
Dr n. pr. Marek Woch
Ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz