Samorządy lokalne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z Mazowsza już we wrześniu będą mogły składać pierwsze wnioski o preferencyjne pożyczki unijne na termomodernizację budynków publicznych i mieszkaniowych. Z kolei przedsiębiorcy zainwestują te pieniądze w ładowarki elektryczne pojazdów oraz infrastrukturę do wypożyczeń aut elektrycznych, rowerów i hulajnóg. Do wzięcia jest 230 mln zł.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał właśnie umowy z pośrednikiem finansowym – Bankiem Ochrony Środowiska w sprawie uruchomienia naborów. To kolejny krok we współpracy samorządu województwa mazowieckiego z EBI, w ramach której EBI wdraża instrumenty finansowe z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
– Efektywność energetyczna i rola infrastruktury elektrycznej w transporcie miejskim w dobie kryzysu klimatycznego i rosnących cen energii, staje się kluczowym elementem naszej przyszłości. Chodzi przede wszystkim o oszczędzanie energii i jej mądre wykorzystanie – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Pojazdy elektryczne są ogromnym krokiem naprzód, co ma realne znaczenie, zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska. Termomodernizacja budynków to z kolei skuteczne lekarstwo na rosnące ceny energii. Korzyści, które przynosi ona mieszkańcom to niższe rachunki za ogrzewanie, poprawa komfortu życia, mniejsza emisja CO₂, czystsze powietrze oraz wzrost wartości nieruchomości.
Wsparcie będzie skierowane m.in. do samorządów, sektora mieszkaniowego i przedsiębiorców, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną budynków oraz przedsiębiorstw, które chcą wprowadzić usługi przyjazne dla środowiska w zrównoważonej mobilności miejskiej. Pożyczki będą dostępne w drugiej połowie września. Wnioski można składać w BOŚ, który współpracuje z EBI.
– Umowa podpisana dziś z Bankiem Ochrony Środowiska to trzecia odsłona naszej współpracy z województwem mazowieckim, które wspieramy w efektywnym wykorzystaniu środków europejskich poprzez instrumenty finansowe. Przekazane ok. 230 mln zł przełoży się na konkretne inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej w budynkach i rozwojem zrównoważonej mobilności miejskiej. Działania sprzyjające transformacji energetycznej Mazowsza pomogą zapewnić mieszkańcom lepszą jakość życia. Realizacja tych projektów jest również spójna z celami i misją Grupy EBI jako banku klimatu Unii Europejskiej – powiedziała Ilona Kotecka Fernandes, dyrektor w Departamencie Sektora Publicznego w Europejskim Banku Inwestycyjnym.
W marcu 2024 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego podpisał z EBI umowę w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 na finansowanie zarówno efektywności energetycznej i mobilności miejskiej, jak i rewitalizacji obszarów zdegradowanych.
– Naszą misją w BOŚ jest wspieranie transformacji energetycznej tam, gdzie realnie dzieje się zmiana – w przedsiębiorstwach, samorządach, wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych. Dzięki dobrej współpracy z EBI po raz kolejny możemy zaoferować preferencyjne finansowanie, które pozwoli naszym partnerom inwestować w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne i stabilność kosztów oraz ich przewidywalność w dłuższej perspektywie – mówi Bartosz Kublik, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.
Dla kogo i na jaki cel?
Wsparcie w termomodernizacji budynków skierowane jest do jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, Towarzystw Budownictwa Społecznego, Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych na terenie Mazowsza. Pieniądze będą mogły być przeznaczone m.in. na realizację kompleksowych działań inwestycyjnych przyczyniających się do poprawy efektywności energetycznej, mających na celu redukcję zanieczyszczeń oraz obniżenie emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie zjawiska ubóstwa energetycznego, a także termomodernizację budynków o niskiej charakterystyce energetycznej z elementami OZE.
Warunkiem udzielenia pożyczki przez pośredników finansowych jest wykazanie w dokumentacji projektowej zakresu działań projektu termomodernizacyjnego, który musi wynikać z audytu energetycznego. Inwestycja będzie kwalifikowalna, jeśli w wyniku realizacji inwestycji nastąpi wzrost efektywności energetycznej o co najmniej 30 proc. w odniesieniu do stanu sprzed realizacji projektu.
Wsparcie w mobilności miejskiej skierowane jest do przedsiębiorców oraz organizatorów publicznego transportu zbiorowego w mieście stołecznym Warszawa oraz w 6 miastach będących stolicami podregionów wraz z ich obszarami funkcjonalnymi tj. Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka, Radomia, Siedlec i Żyrardowa.
W ramach tych środków możliwe będzie finansowanie: rozbudowy infrastruktury paliw o punkty ładowania pojazdów elektrycznych i stacji tankowania pojazdów wodorowych (pojazdy transportu publicznego i samochody prywatne) oraz infrastruktury niezbędnej do korzystania z komplementarnych form transportu, tj. transportu bezemisyjnego komplementarnego w stosunku do autobusowego transportu publicznego np. wypożyczeń aut oparty o pojazdy elektryczne lub rowerów i hulajnóg.
Szczegółowe informacje i kontakt do pośrednika finansowego (instytucji przyjmującej wnioski o pożyczki) będą dostępne: na stronie internetowej Banku Ochrony Środowiska Pożyczki unijne | Bank Ochrony Środowiska oraz na portalu programu FEM 2021-2027 Projekty niekonkurencyjne Instrumenty Finansowe 2021-2027 - Fundusze Europejskie dla Mazowsza
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz