Zamknij
REKLAMA

Konkurs Deszczówkę Łap Waść

23.46, 08.09.2020 IP
Skomentuj
REKLAMA

Uwaga! Przedłużono czas trwania konkursu do 27 września. 

 

 

Marka Kasztelan ruszyła z prośrodowiskową inicjatywą pn. „Pieczą Otaczamy”. Program ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej Polaków i zwrócenie uwagi na konieczność oszczędzania wody. Planowane działania obejmą m.in. realizację zielonych inwestycji na terenie Sierpca, z którego wywodzi się Browar Kasztelan oraz konkursy ekologiczne dedykowane mieszkańcom powiatu sierpeckiego.

 

Problem suszy do niedawna kojarzył się głównie z krajami Afryki, Bliskiego Wschodu czy odległej Australii. Jednak deficyt wody coraz częściej odczuwalny jest w wielu regionach Polski. By ograniczyć postęp i skutki tego negatywnego zjawiska, marka Kasztelan zainicjowała program „Pieczą Otaczamy”. Inicjatywa ma na celu zwiększanie świadomości ekologicznej Polaków, zachęcanie ich do odpowiedzialnego i oszczędnego korzystania z wody oraz promowanie małej retencji.

 

Wierzymy, że poprawa stanu środowiska naturalnego zależy od działań podejmowanych przez nas wszystkich – biznes, samorządy i osoby indywidualne. W ramach programu „Pieczą Otaczamy” chcemy edukować, inspirować i zachęcać do wspólnego wzięcia odpowiedzialności za przyrodę, zaczynając od najbliższego nam otoczenia - mówi Beata Ptaszyńska – Jedynak, dyrektor ds. korporacyjnych w Carlsberg Polska.

 

Susza, obok powodzi, jest jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk naturalnych oddziałujących na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę. Co więcej, powoduje ona nie tylko obniżenie dostępności wody, ale także jej jakości. Polska jest obecnie jednym z krajów o najmniejszych zasobach wody w Unii Europejskiej, dlatego wszelkie działania i inicjatywy, które przyczyniają się do przeciwdziałania skutkom suszy, tak na skalę ogólnokrajową, jak i lokalnie są potrzebne – mówi Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym.

 

Kasztelańska ekoedukacja

 

Zainicjowany przez Kasztelana program obejmuje działania edukacyjne promujące postawy ekologiczne, zachęcające do oszczędnego i rozważnego gospodarowania wodą, np. wykorzystywania deszczówki. Koncepcja programu odwołuje się do postaci średniowiecznego kasztelana, czyli urzędnika, który „otaczał pieczą” podległy mu gród. Kasztelan posłuży się w tym celu specjalnym „Kasztelańskim Pocztem Obyczajów”, tj. zbiorem prostych ekologicznych zasad, których przestrzeganie pozwoli poprawić stan środowiska i chronić zasoby wodne.

 

W pierwszej fazie programu działania skupią się głównie na rodzimym Sierpcu, gdzie powstanie ogród deszczowy, czyli przykład małej retencji, której rolą jest zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej.

 

W kwestii ochrony środowiska musi obowiązywać zasada „wszystkie ręce na pokład”. Pozornie niewielkie działania, ale podejmowane przez nas wszystkich, mogą przełożyć się na ogromne zmiany z perspektywy natury. Woda ze złóż głębinowych w Sierpcu jest jedną z lepszych w kraju i musimy zadbać o ten hydrosystem, aby jak najdłużej służył mieszkańcom. Dzięki współpracy z marką Kasztelan i przy zaangażowaniu lokalnej społeczności, możemy w istotny sposób wpłynąć na otoczenie, w którym żyjemy i stan, w jakim je zostawimy kolejnym pokoleniom – mówi  burmistrz Jarosław Perzyński

 

Konkurs dla mieszkańców

 

Chcąc zwrócić uwagę lokalnej społeczności na kwestię ochrony zasobów wodnych, Kasztelan zaprasza mieszkańców powiatu sierpeckiego do konkursu „Deszczówkę Łap Waść”. Jego uczestnicy staną przed szansą wygrania estetycznych stągwi o poj. 210 l, czyli zbiorników do magazynowania deszczówki wraz z zestawem przyłączeniowym i kranikiem.

 

Aby wziąć udział w konkursie, należy wejść na stronę www.PieczaOtaczamy.pl, wcielić się w rolę Kasztelana i odpowiedzieć na pytanie konkursowe, w którym uzasadni się, dlaczego woda jest tak ważnym zasobem i należy jej używać odpowiedzialnie i oszczędnie. Konkurs trwa od 31 sierpnia do 20 września br., a nagrody zostaną przyznane autorom 30 najciekawszych odpowiedzi. Zwycięskie zgłoszenia zostaną wybrane przez jury złożone z przedstawicieli marki Kasztelan, Urzędu Miasta Sierpc oraz Fundacji Alter Eko, która m.in. będzie odpowiadała za realizację ogrodu deszczowego w Sierpcu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 25 września br. na stronie www.PieczaOtaczamy.pl, gdzie znajdują się jego szczegóły i regulamin.

 

Szczegółowe informacje na temat idei programu „Pieczą otaczamy”, dlaczego i w jaki sposób powinniśmy chronić i szanować zasoby wodne oraz o walorach małej retencji można przeczytać na stronie www.PieczaOtaczamy.pl. Strona zawiera także szereg ciekawostek na temat wody i porad w zakresie rozważnego nią gospodarowania. Na bieżąco będzie także uzupełniana o ekologiczne konkursy i inicjatywy towarzyszące programowi.

 

Partnerami programu są Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Urząd Miasta Sierpc.

 

 

 

 

(IP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%