Zamknij

Pralnia w hotelu – czy to opłacalne?

10:53, 19.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:53, 19.10.2021

Działalność hotelarska nierozłącznie wiąże się z koniecznością regularnego prania bielizny pościelowej i ręczników. Każdego dnia jedno łóżko hotelowe generuje od 3 do 7 kilogramów tekstyliów, które wymagają precyzyjnego czyszczenia. W zależności od ilości miejsc noclegowych właściciel musi podjąć decyzję o tym, czy podejmuje się prania samodzielnie, czy też z wykorzystaniem usług firmy zewnętrznej.

Pranie w hotelu

Założenie samodzielnej pralni w hotelu wymaga wielu kosztów ze strony ośrodka. Należy bowiem wygospodarować oddzielne pomieszczenie, w którym będą pracować maszyny piorące, a także dwa schowki – na brudne i czyste tekstylia. Pralnia, poza sprzętem czyszczącym, musi być wyposażona także w suszarki, prasownice oraz magiel. Szacuje się, że koszt wszystkich maszyn na początkowy rozruch wynosi przynajmniej 90-100 tysięcy złotych. Ponadto pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia, musi być właściwie wentylowane i posiadać doprowadzenie prądu o dużej mocy, co generuje kolejne koszty. Całość musi być obsługiwana przez wykwalifikowanego pracownika, którego wynagrodzenie również jest po stronie właściciela hotelu.

Własna pralnia – zagrożenia

Podstawowym problemem, wymienionym w powyższym akapicie, są koszty przedsięwzięcia, ale nie jest to jedyne zagrożenie płynące z posiadania własnej pralni. Kierowanie tak skomplikowaną materią wymaga specjalizacji, by robić to właściwie. Zakup maszyn (pralnic przemysłowych) nie jest przecież jedyną czynnością, która nas czeka. Konieczne jest ich konserwowanie oraz właściwe serwisowanie. Musimy być też przygotowani na sytuacje, gdy urządzenia objęte usterką nie wykonują swojej pracy. Przed nami więc wiele wyzwań i kłopotów, które w długofalowej konsekwencji mogą prowadzić nawet do ujemnego bilansu finansowego całego ośrodka wypoczynkowego. Nie odczulibyśmy tych problemów, gdyby zadania te zostały oddelegowane do firmy zewnętrznej.

Pranie w firmie zewnętrznej

Duże firmy hotelarskie (jak Orbis – przyp. red.) najczęściej powierzają zadanie prania bielizny pościelowej zewnętrznym podmiotom. Decydują się na możliwie bliskie obiekty – pensjonat w Wodzisławiu Śląskim chętnie skorzysta z pralni w Rybniku. Najważniejszym czynnikiem będzie tu terminowość i rzetelność przedsiębiorstwa. Tylko takie firmy realnie zredukują koszty całego przedsięwzięcia. Dzieje się tak ze względu na wysoce wyspecjalizowane, duże maszyny (tunele pralnicze), w których proces mycia jest bardziej precyzyjny. Ze względu na dokładność ustawień cyklu prania możliwe jest tu dobranie o wiele mniejszej ilości detergentów z tym samym efektem piorącym. Dodatkowo zamysł technologiczny tuneli pralniczych sprawia, że mogą wyprać duże ilości załadunku, zużywając nawet o połowę mniej prądu i wody niż pralnice przemysłowe.

Podsumowanie

Zakładanie własnej pralni w hotelu wymaga wzięcia na siebie wielu kosztów finansowych i organizacyjnych, które w efekcie długofalowym mogą nie przynieść nam oczekiwanych zysków z przedsięwzięcia. Najłatwiejszym i najbardziej ekonomicznym wyjściem z sytuacji jest outsourcing prania do firmy zewnętrznej, która w profesjonalny sposób wykona dla nas usługę. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest Green Wash. Sprawdź ofertę pralni na stronie: https://www.greenwash.com.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%