Zamknij

Jaką lokalizację wybrać kupując mieszkanie na wynajem?

13:28, 24.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:29, 24.06.2021

Stopy procentowe są coraz niższe, a inflacja szybko rośnie. W związku z tym inwestorzy szukają innych od lokat bankowych bezpiecznych przystani dla lokowania swojego kapitału. Co w pełni zrozumiałe, wielu z nich inwestuje w nieruchomości, kupując działki, realizując projekty jako deweloperzy czy – co dzieje się najczęściej – nabywając mieszkania na wynajem. Skoro tak, sprawdzamy jakie znaczenie ma lokalizacja lokalu mieszkalnego, które chcemy wynająć najemcom.

Lokalizacja a cena mieszkania

Lokalizacja to jeden z czynników wpływających na cenę mieszkania. Najdroższe są nowe lokale deweloperskie położone w prestiżowych dzielnicach i na luksusowych osiedlach. Podobnie jest z mieszkaniami w centrum, aczkolwiek tam w wielu polskich miastach coraz trudniej o lokale mieszkalne z rynku pierwotnego. Często pozostają nam starsze, zaniedbane kamieniczki itp.

Nie jest to żelazną regułą, ale zazwyczaj im większe miasto, tym wyższe są ceny za metr kwadratowy mieszkania. Dlatego zawsze musimy zapoznać się ze specyfiką miasta i samych dzielnic. Jedną z najistotniejszych informacji na temat dzielnicy, w której znajduje się nabywane mieszkanie, jest jej infrastruktura (sklepy, punkty usługowe, przychodnie, parki, szkoły, komunikacja miejska) oraz czas dojazdu do centrum.

Na dzielnicę należy też spojrzeć względem konkretnego najemcy. Jeśli jest to mieszkanie na obrzeżach miasta, gdzie wokół nie brakuje terenów zielonych, najprawdopodobniej zainteresuje ono rodziny z dziećmi. Z kolei mieszkania w centrum są łakomym kąskiem dla studentów czy młodych singli, którzy lubią żyć aktywnie i spędzać czas w gronie rówieśników.

Lokalizacja a wysokość czynszu

Jeśli nabywamy mieszkanie pod wynajem, celem jest regularny zwrot zainwestowanego kapitału. Podobnie jak w przypadku cen mieszkań, również wysokość czynszu jest uzależniona od lokalizacji. Jeśli za przykład weźmiemy mieszkania do wynajęcia w Warszawie, najdroższe są lokale w prestiżowych dzielnicach w centrum stolicy, tańsze z kolei na obrzeżach.

Oczywiście wiele zależy od powierzchni mieszkania czy jego stanu technicznego, aczkolwiek lokalizacja również jest kluczowa. Hipotetycznie, przy dwóch identycznych mieszkaniach, wyższego czynszu możemy żądać za mieszkanie w centrum lub jego pobliżu.

Pamiętajmy jednak, że wyższy czynsz nie musi oznaczać, że okres zwrotu z inwestycji będzie krótszy. Wiele zależy od ceny mieszkania, a także jego obłożenia. Jeśli nawet miesięcznie za mieszkanie uzyskamy wyższy czynsz, ale będzie ono wynajmowane tylko przez pół roku, okres zwrotu będzie dłuższy niż przy niższym czynszu, ale całorocznym obłożeniu lokatorami.

Mieszkanie do wynajęcia a rodzaj najmu

Inną kluczową kwestią jest rodzaj najmu. Najczęściej mieszkanie wynajmujemy w długim terminie, ponieważ jest to forma najwygodniejsza dla właściciela. Jednak najem może być też krótkoterminowy. Daje on wyższe stopy zwrotu z inwestycji. O takiej formie najmu warto pomyśleć przy nieruchomościach zlokalizowanych w ośrodkach turystycznych (np. w górach, nad morzem, na Mazurach).

Poza tym nie mamy obowiązku wynajmowania całego mieszkania jednemu lokatorowi. To wariant najbardziej komfortowy, ale na przykład w miastach studenckich ciekawą alternatywą jest wynajem na pokoje. Podobnie jest z wynajmem mieszkań pracownikom (np. z zagranicy).

Podsumowując, nie ma złotego środka w zakresie lokalizacji mieszkania na wynajem. Wiele zależy od naszego planu na zakupione mieszkanie i formy jego najmu. Dlatego wcześniej zawsze warto dobrze zastanowić się nad nabywaną nieruchomością i jej potencjałem inwestycyjnym. Z drugiej strony przy konkurencyjnej cenie niemal nigdy nie będzie problemu ze znalezieniem najemcy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%