Zamknij

Mieszkania w czasie pandemii - jak koronawirus wpłynął na ceny inwestycji?

10:22, 19.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:22, 19.05.2021

Pandemia COVID-19 postawiła przed rynkiem nowe wyzwania. Ta nieznana dotychczas rzeczywistość doprowadziła wiele branż do zapaści. W okresie pandemii udało się dostrzec zaskakującą tendencję dotyczącą zakupu mieszkań – zainteresowanie, wbrew oczekiwaniom wzrosło. Jak to możliwe?

Mieszkanie - bezpieczna inwestycja na trudne czasy

COVID-19 nie pozostawił złudzeń wielu branżom, które do tej pory odnosiły sukcesy na rynkach krajowych i światowych. Część firm upadła, wiele straciło większość przychodów i szansę na jakiekolwiek zyski przez przedłużające się obostrzenia. Można odnieść wrażenie, że branża deweloperska (jako jedna z nielicznych) najmniej dotkliwie odczuła skutki pandemii. Stało się tak dlatego, że w chwili obecnej nieruchomości są jedną z niewielu bezpiecznych form lokaty kapitału. Były i wciąż są tak bardzo pożądanym produktem inwestycyjnym na rynku. Na inwestycję w nieruchomości coraz częściej decydują się osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Mają oszczędności i chcą spróbować je zabezpieczyć na przyszłość, inwestując np. w mieszkania na sprzedaż w Warszawie.

Ceny mieszkań w czasie pandemii

Poszukujący mieszkań byli przekonani (zwłaszcza będąc przed decyzją o zakupie mieszkania dla siebie), że w tak trudnym czasie jak pandemia, ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym spadną. Niestety nic takiego się nie wydarzyło. Podczas pierwszego lockdownu, wprowadzonego wiosną 2020 r., ceny mieszkań nie uległy zmianie, przynosząc potężne rozczarowanie części potencjalnych nabywców, którzy upatrywali w tym okresie okazji na podjęcie decyzji zakupowych. W Polsce od lat panuje deficyt mieszkań na rynku, dlatego niezależnie od tego, czy to na potrzeby własne czy na wynajem, lokale są pożądane. Rynek deweloperski to dostrzega, stąd utrzymanie wysokich cen ofertowych.

Mieszkania najbardziej poszukiwane w okresie izolacji

Z uwagi na większą elastyczność pracodawców i zalecenia w czasie pandemii, spora część osób przeniosła się do pracy w trybie home office. Ta sytuacja, zupełnie nowa dla wszystkich, doprowadziła niektórych do wzmożonych poszukiwań i zakupu mieszkań z ogródkami, tarasami i dużymi balkonami. Zwiększył się popyt na duże mieszkania, właśnie ze względu na potrzebę zorganizowania sobie miejsca do pracy, nauki i życia (zwłaszcza przez rodziny z dziećmi) od nowa. Drugi bardzo poszukiwany układ mieszkania to 1-pokojowe lokum z przeznaczeniem inwestycyjnym. Taki produkt cały czas jest na liście najbardziej poszukiwanych nieruchomości, zarówno w stanie deweloperskim, jak i z tzw. drugiej ręki. To lokale znajdujące się szczególnie w centrum zainteresowania singli i osób młodych, które decyzje o zakupie mieszkania dla siebie przesuwają na później, a obecnie mają potrzebę najmu kawalerki czy małego mieszkania dwupokojowego. Na to zainteresowanie błyskawicznie odpowiadają wszyscy, którzy nabywają mieszkania z przeznaczeniem inwestycyjnym, traktując lokale, jako bezpieczną lokatę kapitału i dodatkowe źródło przychodu w postaci zysku z najmu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%