Zamknij

Co oceniają rekruterzy?

00:00, 19.05.2021 artykuł sponsorowany

Rozmowy kwalifikacyjne są dość trudnym doświadczeniem. Nikt nie lubi być oceniany. Stres pomaga zredukować dobre przygotowanie do spotkania z rekruterem oraz częsty udział w różnych interview. Są osoby, które chodzą na rekrutacje nawet jeśli nie szukają obecnie zatrudnienia. To dobre doświadczenie, pomagające oswoić się ze specyficzną atmosferą tego rodzaju wydarzeń i lepiej panować nad emocjami. Dlaczego jest to dla Ciebie ważne? Specjalista HR, który rozmawia z kandydatami ocenia ich pod wieloma kątami. Jednym z kryteriów jest radzenie sobie ze stresem. Na co jeszcze zwracają uwagę rekruterzy?

Kompetencje twarde i miękkie

Podstawą każdej rozmowy w sprawie pracy jest ocena kompetencji kandydatów. Do każdego stanowiska w firmie przypisany jest szereg umiejętności oraz predyspozycji psychologicznych, które są niezbędne zajmującej je osobie. Do kompetencji miękkich zalicza się cechy takie jak: zdolności przywódcze, komunikatywność, asertywność, przedsiębiorczość, chęć do nauki czy uczciwe i etyczne postępowanie. Kompetencje twarde to lista konkretnych umiejętności umożliwiających wykonywanie danej pracy. Są bardziej merytoryczne i łatwiejsze do sprawdzenia niż kompetencje miękkie. Potwierdzeniem posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności technicznych jest wykształcenie i odbyte przez kandydata kursy.

Zachowanie podczas rozmowy

Dla rekrutera najlepszym sposobem na sprawdzenie posiadanych przez Ciebie kompetencji miękkich jest uważne obserwowanie Twojego zachowania podczas rozmowy. Specjalista w dziedzinie rekrutacji bez trudu wychwyci czy umiesz radzić sobie ze stresem i jaka jest Twoja komunikatywność. Dzięki różnym zadaniom, osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może sprawdzić, w jaki sposób rozwiązujesz problemy, czy potrafisz myśleć nieszablonowo, czy umiesz zachować się asertywnie. Istotnym aspektem jest mowa ciała. Nieświadomie wykonywane gesty czy specyficzna mimika potrafią bardzo wiele przekazać doświadczonym rekruterom. Dobrymi źródłami informacji na ten temat są artykuły na Pracuj.pl. Warto poznać znaczenie języka ciała, by móc lepiej panować nad wrażeniem, jakie wywiera się na swoim rozmówcy.

Czy pierwsze wrażenie rzeczywiście jest tak ważne?

Na ogólną ocenę kandydata do pracy w dużej mierze wpływa wrażenie, które wywrzesz w ciągu kilku pierwszych sekund spotkania. Ogólna prezencja, ton głosu, a nawet sposób powitania mogą przeważyć o Twoim sukcesie. Niestety na pierwsze wrażenie nie do końca masz wpływ. Możesz jednak postarać się, aby wypadło jak najlepiej dzięki odpowiedniemu wyglądowi i przyjaznemu, otwartemu nastawieniu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%