Zamknij
REKLAMA

Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny – co warto wybrać?

09:28, 18.05.2021 | materiały patnera

Choć te dwa pojęcia są używane zamiennie, to zupełnie różne zobowiązania finansowe. Pożyczka i kredyt hipoteczny mają jeden element wspólny. Oba produkty finansowe łączy zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomość. Jeśli chodzi o podstawowe różnice, środki pozyskane w ramach pożyczki hipotecznej mogą być przeznaczone na dowolny cel. W przypadku kredytu pieniądze otrzymane od banku umożliwiają zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

O wsparcie finansowe tego typu mogą starać się właściciele mieszkań, domów, działek budowlanych lub lokali użytkowych. Pożyczka hipoteczna to jeden z najtańszych sposobów, by zdobyć dodatkowe środki na większe wydatki. Taka forma finansowania przyda się osobom, które planują zakup nowego samochodu lub na przykład wyjazd na wymarzone wakacje. Pożyczka hipoteczna może też być przeznaczona na generalny remont czy przebudowę domu. Otrzymane środki warto też wykorzystać na spłatę pozostałych zobowiązań finansowych.

Zanim bank przyzna pożyczkę hipoteczną, może dodatkowo sprawdzić zdolność kredytową wnioskodawcy. Instytucje finansowe wnikliwie weryfikują też dane podane we wniosku. Zazwyczaj zlecają rzeczoznawcy majątkowemu przeprowadzenie wyceny nieruchomości, która stanowi główne zabezpieczenie pożyczki. Marża jest zwykle wyższa niż przy kredycie, a oprocentowanie zmienne lub stałe. Okres spłaty pożyczki hipotecznej wynosi maksymalnie 30 lat. Natomiast jej wysokość nie przekracza zazwyczaj 70 procent wartości zabezpieczenia.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Produkt bankowy tego typu odpowiada na potrzeby osób, które chcą przeznaczyć zdobyte środki na cele mieszkaniowe. Nad kredytem hipotecznym warto się zastanowić w przypadku, gdy planujemy budowę domu albo zakup działki. Możliwe jest także sfinansowanie zakupu mieszkania od dewelopera lub z tzw. drugiej ręki. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają również możliwość wzięcia kredytu hipotecznego. Z takim wnioskiem może wystąpić właściciel firmy, który posiada określoną zdolność kredytową oraz istnieje na rynku dłużej niż 12 miesięcy.

Dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszą się zwłaszcza nowe lokale użytkowe w Warszawie. Wiele z nich znajduje się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach i w nowocześnie wykończonych budynkach wielorodzinnych. Na szczególne wyróżnienie zasługują lokale zlokalizowane w Śródmieściu, na Muranowie, Służewcu czy Woli. W stolicy Polski znaleźć można także wiele interesujących ofert sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Co wybrać – pożyczkę czy kredyt?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od tego, na co chcemy przeznaczyć zdobyte środki. Pożyczka hipoteczna to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują znacznej sumy pieniędzy do sfinansowania dowolnego zakupu. Natomiast kredyt jest doskonałym sposobem na to, by wejść w posiadanie mieszkania własnościowego lud domu. Zwłaszcza, gdy brakuje nam wolnych środków na zakup wybranej nieruchomości.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%