Zamknij

Toyota Yaris - 3 generacje, które wpłynęły na rynek aut miejskich

13:48, 26.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:48, 26.03.2021

 Samochody miejskie doskonale sprawdzają się tam, gdzie istotne są niewielkie rozmiary i duża zwrotność pojazdu. Szczególnie w dużych miastach, pełnych wąskich, zakręconych uliczek oraz ciasnych miejsc parkingowych te małe auta czują się jak ryba w wodzie. Niewielkie rozmiary nie oznaczają jednak, iż pojazd taki jest ciasny i powolny – wręcz przeciwnie, niektóre miejskie samochody posiadają przestronne, wygodne wnętrze i oferują dużą dynamikę jazdy. Jednym z przykładów jest Toyota Yaris – produkowana od początku tego wieku wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i jest chwalona przez użytkowników. Dlaczego właśnie to auto wzbudza takie zainteresowanie?

 

  1. Toyota Yaris I generacji
  2. Toyota Yaris II generacji
  3. Toyota Yaris III generacji

 

Toyota Yaris I generacji

 Toyota to marka, która słynie z niezawodności, dlatego małe auta miejskie Toyota yaris od momentu powstania wzbudzały zainteresowanie wśród klientów. Jej produkcję rozpoczęto w roku 1999, a przez pierwsze dwa lata jedyne modele dostępne na rynku pochodziły z Japonii. Od roku 2001 produkcja przeniosła się do Francji, a samochód miejski Toyoty rozpoczął podbój Europy na dobre. Dostępne były wówczas pięcio- i trzydrzwiowe hatchbacki, natomiast na rynku amerykańskim i w Azji można było spotkać dwudrzwiowe coupe oraz czterodrzwiowego sedana. Zaletą tej generacji był ciekawy, nowoczesny jak na tamte czasy wygląd pojazdu z centralnie umieszczoną deską rozdzielczą, utrzymaną w futurystycznym stylu z cyfrowymi wyświetlaczami. Toyota Yaris posiada dość spory bagażnik (950 litrów po złożeniu tylnego fotela) oraz mnóstwo przydatnych schowków. W podstawowej wersji samochód napędzany jest silnikiem benzynowym o pojemności 1.0 litra i mocy 68 KM, cechującym się niskim zużyciem paliwa podczas jazdy po mieście. Mimo zaprzestania produkcji w 2005 roku Toyota Yaris I generacji wciąż cieszy się popularnością i jest idealnym pojazdem na pierwszy samochód w życiu.

 

Toyota Yaris II generacji

 O ile I generacja była w swoim czasie prawdziwą rewolucją na rynku samochodów miejskich, Toyota Yaris II generacji jest wyłącznie ewolucją poprzedniczki. Utrzymane w podobnym stylu przestronne wnętrze umożliwia bezproblemową podróż czterem osobom, a możliwość regulacji tylnej kanapy pozwala na zwiększenie komfortu jazdy w zamian za mniejszą pojemność bagażnika. W standardowym wyposażeniu nawet podstawowego modelu znalazły się cztery poduszki powietrzne i ABS, co wpływa korzystnie na bezpieczeństwo jazdy. Podobnie jak poprzedniczka, Toyota Yaris II generacji napędzana jest silnikiem benzynowym o pojemności 1.0 litra o mocy 69 KM. Pozwala on na przyspieszenie od zera do prędkości 100 km/h w ciągu 16 sekund. Dostępne są również modele z silnikiem 1.3, które dysponują mocą 100 KM. Pozwala on na dynamiczniejszą jazdę, jednak okupione to jest nieco większym zużyciem paliwa. Pojazdy drugiej generacji cechują się dużą trwałością i wytrzymałością, dzięki czemu można bez obaw zaopatrzyć się w ten niewielki samochód.

 

Toyota Yaris III generacji

 Trzecia generacja tych miejskich aut produkowana jest od 2011 roku. Zmienił się nieco wygląd zewnętrzny, bryła nadwozia nabrała dynamiki a deska rozdzielcza przeniesiona została ze środka w miejsce za kierownicą. Nadal podstawowe wersje napędzane są silnikami o pojemności 1.0 oraz 1.3 litra, jednak po liftingu w roku 2017 pojazd wzbogacił się o silnik o pojemności 1.5 litra. Miłośnicy silników dieslowych mogą zaopatrzyć się w Toyotę Yaris z jednostką o pojemności 1.4. Niezawodność, z jakiej słynie Toyota oraz niskie koszty eksploatacji powodują, iż nadal jest to bardzo popularne auto na rynku. Sporą popularnością cieszą się zwłaszcza modele z mocniejszym silnikiem oraz dodatkowym wyposażeniem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%