Zamknij
REKLAMA

Nowoczesny i stylowy - twój miejski ogród!

00:00, 20.06.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Nowoczesny i stylowy ogród będzie chlubą każdego miłośnika ogrodnictwa. Na co szczególnie zwrócić uwagę w miejskim ogrodzie? Zapraszamy do artykułu

Nowoczesny, miejski ogród.

Nowoczesny i stylowy ogród z pewnością stanie się naszą chlubą. Jednak,aby ładnie komponował się z otoczeniem, powinniśmy planować nowoczesną stylistykę zwłaszcza w przestrzeniach miejskich. Ogrody miejskie są bardzo wymagające, ale stanowią miejsca z potencjałem. Odpowiednio zaplanowane, budzą zachwyt każdego.

Zieleń miejska spełnia wiele istotnych funkcji, ale również stawia się przed nią różne, czasem bardzo trudne, wymagania.

Miasta stają się coraz ciaśniejsze, zaczyna w nich brakować miejsc przyjaznych dla człowieka. Każda zielona przestrzeń staje się na wagę złota. Dlatego warto dobrze wykorzystać każdy fragment swojego miejskiego ogrodu, a ich prowadzenie opierać na zasadach zrównoważonego rozwoju.

Możemy z powodzeniem powiedzieć, że już nie tylko modą, ale KONIECZNOŚCIĄ stało się projektowanie przyjazne dla świata. Ludzie zaczynają dostrzegać, że nie są na świecie sami. Jesteśmy tu tylko gośćmi, przed którymi i po których ktoś jeszcze był i będzie. Dlatego musimy dbać o planetę, o środowisko. Tylko wtedy zapewnimy sobie właściwe warunki rozwoju.

Miejski ogród - miejsce dużego potencjału i dużych wyzwań

Miejski ogród ma wiele zalet, ale jego założenie nie zawsze jest łatwe. Przede wszystkim musimy sprostać kilku ograniczeniom:

- przestrzeń najczęściej wynosi kilkadziesiąt metrów kwadratowych, czasami kilkaset, więc jest ograniczona,

- warunki jakie panują - zwłaszcza zanieczyszczenie powietrza, często nie sprzyjają wielu roślinom,

- spotykamy się z ograniczeniami wynikającymi z natury miejsca - przepisy prawa, bliskie sąsiedztwo ludzi, innych budynków itp.

Dlatego ogród w mieście musi się dopasować do tych wymagań.

Jeżeli mamy do dyspozycji małą przestrzeń - wszystko musi być starannie zaplanowane. Nie oznacza to, że obowiązuje styl geometryczny, ale każda strefa musi mieć swoje miejsce. Bałagan nie jest wskazany. Nawet w małym ogrodzie można mieć miejsce na wypoczynek, warzywnik czy plac zabaw.

Rośliny w mieście

W związku z tym, że dysponujemy małą przestrzenią, roślinność musi być multifunkcjonalna i bardzo atrakcyjna. Czyli wybieramy gatunki malownicze cały rok - o ładnych kwiatach, barwnych pędach, przebarwiających się liściach czy owocach. Niesprzyjające są krajobrazu monotonne, niezmienne, które - co udowodniono - wpływają przygnębiająco. Da się stworzyć ogród zmienny i atrakcyjna nawet przy ograniczonym miejscu.

Staramy się również, dobierając rośliny, myśleć nie tylko o sobie. Krzewy owocowe dla ptaków to stołówka zimą. Kwiaty to miejsce dla pszczół i motyli. Żywopłoty - staną się miejscem schronienia wielu owadów, miejscem zakładania gniazd przez ptaki.

Aby stworzyć prawdziwie przyjazną przestrzeń, warto również starać się unikać chemicznych środków.

Kwitnące rabaty są przyjazne dla ludzi i owadów.

Bujna i atrakcyjna roślinność ma oczywiście ogromne oddziaływanie na człowieka - oczyszcza powietrze, nawilża, zmniejsza ilość szkodliwych substancji w powietrzu, a także oddziałuje uspokajająco i pozwala się zrelaksować.

Ciekawym pomysłem na aranżację każdego ogrodu stają się donice. Ich zastosowanie pozwala urozmaicić ogród - poprzez zmianę dekoracji, sezonowe kwiaty, przestrzeń jest dynamiczna i zaskakująca. Dodatkowo donice możemy ustawiać w miejscach, gdzie nie chcą rosnąć rośliny gruntowe.

Nastrojowe światło zapewnią nam donice z podświetleniem.

W miejskim ogrodzie doskonale sprawdzą się donice podświetlane. To nowoczesne pojemniki na rośliny, które zachwycają po zmroku. Funkcja podświetlenia czyni je unikatową dekoracją ogrodu. Donice z funkcją podświetlenia doskonale pasują do miasta. Ich kolor, jak też rodzaj podświetlenia możemy dowolnie dostosowywać.

Donice można zastosować przy ścieżkach, na tarasie czy balkonie. Skrzynie i donice tarasowe powinny być bardzo trwałe, aby nie wymagały kłopotliwej pielęgnacji. Bardzo dobrze sprawdza się donice z tworzyw sztucznych - które mogą imitować drewno, beton, a ich trwałość jest zdecydowanie większa.

W ogrodzie miejskim możemy uprawiać warzywa.

Powiew nowoczesności

Ogród w mieście powinien być przytulny i zachęcać do wypoczynku na świeżym powietrzu. Istotną rolę pełni również wyposażenie przestrzeni ogrodowej. Dlatego bardzo ważny jest dobór mebli ogrodowych oraz małej architektury.

Każdy element małej architektury powinien pasować do stylu ogrodu miejskiego. W tych przestrzeniach najczęściej króluje styl nowoczesny, formalny, geometryczny. Takie też powinny być meble. Natomiast ich konstrukcja powinna zachęcać do spędzania czasu w ogrodzie - wygodne siedziska, podłokietniki, poduchy na oparciach.

Aby stworzyć przestrzeń w ogrodzie, gdzie swobodnie uda się wypocząć, możemy zastosować pawilon ogrodowy. Jego konstrukcja ochroni nas przed słońcem czy deszczem, tak aby nawet pomimo niesprzyjającej aury, można było relaksować się w ogrodzie.

Bezpieczna przestrzeń pod pawilonem, stanowi ciekawą propozycję na spędzanie wolnego czasu.

Pawilony ogrodowe są dostępne w wielu wymiarach, kolorach, wykonane z wielu trwałych tworzyw. Mogą być wyposażone w ruchomy dach, być zadaszone lub niezabudowane albo ażurowe. Wymiar i wykończenie najczęściej można dopasować do swoich oczekiwań. Dodatkowo często możemy zakupić pawilony z zasłonami, które stwarzają poczucie komfortu, czynią tę przestrzeń prywatną i nieco romantyczną.

Pawilony ogrodowe z pewnością staną się pretekstem do wielu chwil, spędzonych w gronie najbliższych, na świeżym powietrzu.

O co jeszcze warto zadbać w miejskim ogrodzie?

Miejska przestrzeń, najczęściej ograniczona wymiarem, wymaga uporządkowania. Dlatego możemy zaplanować z niej miejsca do przechowywania - które pomogą nam zapanować nad przestrzenią. Narzędzia ogrodnicze, kosiarka, rowery, zabawki dzieci, poduszki na siedziska, dodatkowe meble ogrodowe i wiele wiele innych przedmiotów będzie wymagało bezpiecznego schronienia. Warto jest zapanować w ogrodzie składzik, domek ogrodnika albo chociaż ogrodową skrzynię - w której schowamy część tych rzeczy.

Wybierając meble do małej strefy miejskiego ogrodu, musimy postawić na funkcjonalne rozwiązania. Kupując więc wyposażenie na taras, szukajmy mebli wielofunkcyjnych - skrzynia, która jest siedliskiem, czy stolikiem kawowym to jeden mebel o 3 funkcjach. Musimy też zwrócić uwagę na przechowywanie mebli - jeżeli chcemy je chować poza sezonem, powinny się składać. Jeżeli nie - muszą być bardzo odporne na czynniki zewnętrzne.

Często nie pamiętamy również o czyszczeniu i pielęgnacji mebli - co wiąże się z rozczarowaniem albo ciężką pracą przed sezonem. Niektóre tworzyw - na przykład drewno, wymagają malowania, impregnacji. Bez problemu natomiast funkcjonują meble metalowe czy z technorattanu.

Aby spędzać więcej czasu w ogrodzie - możemy strefę relaksu wyposażyć w ogrodowe palenisko, czy promiennik albo ogrzewacz. Dzięki ich działaniu, relaks nawet przy niesprzyjającej pogodzie, stanie się możliwy. Paleniska czy promienniki przyjemnie ogrzewają otoczenia, dlatego czy to chłodne wieczory czy jesienne dni, nie będą od teraz przeszkodą do wypoczynku na tarasie. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze, a ich pojawienie się z pewnością wyróżni nasz ogród spośród otoczenia. Znajomi i bliscy natomiast pokochają komfort jaki zapewniają.

Ogrody miejskie to ogromne wyzwanie, ale również stwarzają wielkie możliwości, a ich rola jest cały czas niedoceniania. Warto jest kreować własną, zieloną przestrzeń - oddziałując w ten sposób nie tylko na swoje samopoczucie, ale również kondycję najbliższego otoczenia.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (16)

MagdalenaMagdalena

2 0

Przepiękny pawilon ;-) Ostatnio są coraz bardziej modne i to szczególnie te białe 10:38, 22.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gabrielagabriela

1 0

bardzo istni są też mieszkańcy, jeżeli uszanują zieleń wokół siebie to nie będzie problemu, ale wandali nigdy mało 10:35, 25.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Patrycja S.Patrycja S.

0 0

Tyle wytchnienia w centrum miasta - taki ogród właśnie mi się marzy! 12:41, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuzaZuza

0 0

Trafiłam tu przez zdjęcie główne i nie żałuję, na pewno zostanę stałym czytelnikiem! Takie artykuły nie tylko dają do myślenia, ale też inspirują dbając o jak najwyższy stan ducha, by uszczęśliwiać się na każdym kroku w tak trudnej rzeczywistości 15:08, 27.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Joanna Joanna

0 0

własne warzywa w ogródku to chyba marzenie każdego, a przynajmniej moje! 13:25, 04.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlgaOlga

0 0

wolalam styl wiejski w ogrodku, ale te zdjecia przekonaja chyba kazdego. dzieki za poradnik, to swietna motywacja do dzialania 10:59, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Faktycznie, można przecież zrobić warzywnik! Po co kupować na kg, jeśli można zainwestować tylko w nasiona.. super sprawa! 11:00, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IzaIza

0 0

W ogrodzie powinno być przede wszystkim sielsko i rodzinnie, a niekoniecznie stylowo :> 11:58, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeataBeata

0 0

Podobają m,i się te nowoczesne donice, nawet zwykła trawa wygląda w nich nieziemsko! 13:25, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MartaMarta

0 0

Parawan robi wrażenie ;) 10:56, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

TomekTomek

0 0

Fajny ten ogród z pierwszej foty. Niby tyle betonu a jednak zielono 13:34, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirellaMirella

0 0

Uwielbiam lawendę. Co roku sadzę jej coraz więcej 11:04, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

annaanna

0 0

gdzie kupujesz lawende 11:00, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Agata SumaAgata Suma

0 0

Lawenda pięknie komponuje się z różowymi różami 08:30, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AleksandraAleksandra

0 0

Do Mirelli - to mamy ze sobą coś wspólnego. u mnie cały ogród jest w lawendzie i krzewach. znajomi chwalą, że bardzo ładnie to wygląda 14:42, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MartaMarta

0 0

I tak wyobrażam sobie ogród w tym, nadchodzącym sezonie. Już niedługo! 13:23, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%