Zamknij

Zakładasz ogródek warzywny? Tych roślin nigdy nie sadź obok siebie!

00:01, 04.03.2020 artykuł sponsorowany

Nie ma nic lepszego jak warzywa z własnej uprawy. Wiosna za pasem, zatem czas zaplanować warzywnik na najbliższy sezon. Siejemy i sadzimy warzywa zazwyczaj zastanawiając się jedynie nad tym, co jest nam potrzebne. Później, gdy plony nie są tak dobre, jak oczekiwaliśmy, najczęściej myślimy, że to wina szkodników. Tymczasem może być to kwestia allelopatii - bo rośliny bywają jak ludzie. Jedne się lubią - inne nie. Jak zatem zaplanować swój warzywnik? Podpowiadamy!

Czym jest allelopatia?

Allelopatia definiowana jest jako bezpośrednie lub pośrednie oddziaływanie międzygatunkowe jednych roślin na inne za pośrednictwem substancji chemicznych, wydzielanych przez organizm do środowiska lub pochodzących z rozkładu jego resztek. Najprościej mówiąc, nie każde rośliny mogą rosnąć w towarzystwie innych – i ta wiedza właśnie jest kluczem do skutecznej uprawy warzyw.

Dobrzy i źli sąsiedzi w ogrodzie

Wszyscy znamy jeden z najpopularniejszych przykładów allelopatii: orzecha włoskiego. Wiemy bowiem, że pod drzewem orzechowym niewiele roślin jest w stanie przeżyć. Wszystko dlatego, że orzech włoski wydziela tak zwany – organiczny związek chemiczny, który powoduje, że pod nim i w jego pobliżu zazwyczaj rośnie trawa i... tylko trawa.

Eksperci portalu KalendarzRolnikow.pl wyjaśniają, że gdy rośliny są zgodne, nawzajem wspierają swoją odporność - mówimy wtedy o allelopatii dodatniej. Natomiast, gdy rośliny się „nie lubią” - częściej chorują i są bardziej podatne na zniszczenie przez szkodniki - wtedy mamy do czynienia z allelopatią hamującą.

I tak na przykład, kapusty nie wolno sadzić w towarzystwie fasoli, marchwi czy truskawek. Z kolei ziemniaki źle wpływają na rośliny dyniowate, a pomidory nie powinny rosnąć obok ogórków.

Są też takie warzywa, które będą bardzo dobrze rosły, gdy znajdą się na sąsiednich grządkach. Jeśli zastanawiasz się, co posadzić obok selerów, to podpowiadamy, że idealne będą pomidory. Cebulę możemy spokojnie umieścić obok buraków, a ziemniaki, marchew czy ogórki obok fasoli.

Jeśli planujesz założyć warzywnik, musisz koniecznie poznać listę „dobrych i złych sąsiadów” wśród warzyw. Kliknij i sprawdź!

Zakładamy warzywnik krok po kroku

Kiedy już wiesz, jakie warzywa możesz zasiać i posadzić obok siebie, a których absolutnie nie, możesz zabrać się za wybór miejsca na warzywnik oraz przygotowanie gleby.

Jak to zrobić? Skorzystaj z porad portalu KalendarzRolnikow.pl i ciesz się dobrymi i pewnymi plonami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%