Zamknij
REKLAMA

Architektura ogrodowa - sposób na relaks i zabawę

10:20, 18.03.2019 | materiał partnera
Skomentuj
Na tarasie chętnie wypoczywa cała rodzina.

Architektura ogrodowa - pozwoli nam urządzić ogród w taki sposób, aby stał się strefą wypoczynku i zabawy dla całej rodziny. Jakie sprzęty ogrodowe możemy mieć w ogrodzie?

Ogród wyposażony w małą architekturę, jest nie tylko atrakcyjniejszy, ale również bardziej funkcjonalny. Odpowiednia, czyli wygodna aranżacja ogrodu, sprawia, że oferuje nam on wiele możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Ogród może być dodatkowym pokojem, a nawet kilkoma pokojami. W sezonie letnim mamy możliwość wypoczywania w nim w sposób atrakcyjny i wygodny.

W ogrodzie możemy umieścić wiele elementów. Często trudno nam jest zdecydować się na to, czego potrzebujemy. Wybór najlepszych elementów wyposażenia ogrodu wcale nie jest łatwy i nie zawsze się udaje. Właściwe połączenie poszczególnych konstrukcji ogrodowych, skomponowanie ich ze sobą, a dodatkowo znalezienie takich, które idealnie dopasują się do naszych oczekiwań, bywa naprawdę trudnym zadaniem.

Jednak, jeżeli uda nam się wybrać architekturę do ogrodu, które sprosta naszym kryteriom, ogród stanie się kuszącym miejscem wypoczynku i zabawy dla każdego z domowników.

Sprzedawcy i producenci małej architektury ogrodowej prześcigają się w wymyślaniu nowych sprzętów, konstrukcji i elementów ogrodów mocy. Co sezon możemy obserwować pojawienie się jakiejś nowości.

Elementy małej architektury mogą być wykonane z różnych tworzyw, mieć różnorodne style i spełniać wiele funkcji. Warto jest obserwować co dzieje się w branży ogrodniczej, ponieważ ma ona wiele do zaoferowania posiadaczom ogrodów i tarasów.

Pod pojęciem małej architektury ogrodowej rozumiemy wszelkie budowle, zabawki ogrodowej, a nawet meble ogrodowe. Elementy te powinny być mocowane w ogrodzie zaraz na początku jego zakładania. Przed małą architekturą wykonuje się jedynie nawierzchnię, a następnie już małą architekturę. Dopiero potem przystępujemy do sadzenia roślin na rabatach. Niestety nie zawsze tak to wygląda w praktyce.

Dlatego niezależnie od tego, czy zakładasz ogród od podstaw, czy też planujesz jego gruntowną modernizację, powinieneś zastanowić się jakie elementy chcesz mieć w ogrodzie.

Na styl ogrodu składają się wszelkie elementy jakie się w nim znajdują - zarówno nawierzchnie, jak też budowle, meble oraz nawet najdrobniejsze dodatki. Każdy z elementów powinien dokładnie pasować do pozostałych a ich wspólny obraz musi składać się na jeden styl, jeden design, który jest zgodny z naszym projektem ogrodu (naszym wyobrażeniem ogrodu).

Co możemy mieć w ogrodzie?

Najbardziej widoczne w ogrodzie są najczęściej budowle ogrodowe. W naszym ogrodzie możemy zdecydować się na funkcjonalne zadaszenia tarasu, altanę lub pawilon ogrodowy. Altana jest miejscem, gdzie możemy stworzyć strefę wypoczynkową lub jadalnianą.

Zadaszenie tarasu Pedra ze sklepu Ogrodolandia

Bezpieczna przestrzeń pod dachem może zostać wyposażona w miękkie meble ogrodowe, siedziska z poduchami, fotele, leżaki. Bardzo często pod zadaszeniem urządzamy strefę jadalnianą. Obszerny stół z wygodnymi krzesłami, będzie pretekstem do urządzania ogrodowych przyjęć. Altany są również pięknym elementem dekoracyjnym - wykonane z drewna, murowane czy też metalowe altany, stanowią silny akcent dekoracyjny ogrodu. Dodatkowo ścianki altany mogą zostać porośnięte dekoracyjnymi roślinami - pnącza takie jak glicynia, winobluszcz, bluszcz, clematis czy też róże pnące, na ażurowych ścianach altan będą pięknie wyeksponowane.

Altany ogrodowe mogą być wykonane z drewna, ale również mogą być murowane. Drewno jest najbardziej popularnym tworzywem, które cenimy za walory dekoracyjne, ale również łatwość obróbki. Jedyną wadą jest konieczność impregnacji drewna.

Altana ogrodowa z drewna będzie dobrym miejscem do spotkań.

Budowle ogrodowe jakie możemy zaplanować w ogrodzie, to wszelkie pergole, trejaże czy konstrukcje podpierające wzrost roślin. Wszelkie elementy jak kratownice, słupy - pozwalają nam pięknie wyeksponować rośliny pnące. Pergole i trejaże stają się dekoracją ogrodu, ale dodatkowo mogą pełnić też funkcję altany - bez dachu, lub a ażurowym dachem. Pojedyncze kratownice sprawdzają się idealnie jako przesłony - chroniące naszą prywatność, podczas relaksu w ogrodzie.

Pergole i trejaże najczęściej są wykonane z drewna lub z żeliwa. Elementy żeliwne są wykonywane w całości z odlewów. Najczęściej muszą być zamówione na indywidualne życzenie. Ich obecność w ogrodzie staje się więc wyjątkowa i szczególna.

Bardzo pożytecznym, a jednocześnie dekoracyjnym elementem wyposażenia ogrodu jest domek ogrodowy. Domek ogrodowy może pełnić wiele funkcji. Najczęściej jest użytkowany jako domek ogrodnika - wnętrze domku stanowi schowek na narzędzia ogrodowe, sprzęty i maszyny. Domek ogrodowy możemy wykorzystać również jako strefę do rozmnażania roślin, gdzie ustawimy rozsady naszych wysiewów (pod warunkiem, że domek jest wyposażony w okna). Domek ogrodowy może być również strefą wypoczynkową - gdy w jego wnętrzu ustawimy wygodne meble wypoczynkowe, lub stołowe, przestrzeń ta stanie się idealnym miejscem na spotkania z najbliższymi.

Deska podłogowa Dąb Sahara - Artcorestudio

Taras wykończony podłogą z drewna, oraz ozdobnymi panelami na ścianie, będzie zachęcał do wypoczynku. Konstrukcje ogrodowe służące naszemu relaksowi to również grille ogrodowe. Grille ogrodowe bardzo szybko staną się centrum, ogrodu, zwłaszcza podczas przyjęć w ogrodzie. Grill powinien być zlokalizowany w pobliżu domu, tak aby przyrządzając posiłki, nie trzeba było biegać przez cały ogrodów po sztućce, naczynia czy inne niezbędne podczas grillowania przedmioty. Grill ogrodowy może być przenośny, ale również na stałe połączony z gruntem. Grille murowane możemy wykonać własnoręcznie, albo zlecić to fachowcom. Tworzywo na taką konstrukcję możemy dowolnie modyfikować - korzystając z kamienia, cegły czy prefabrykatów, osiągniemy efekt, który najbardziej będzie nam odpowiadał.

Architektura dla najmłodszych

Każdy kto ma ogród i rodzinę wie, że jest to doskonałe miejsce zabaw dla najmłodszych. Jeżeli wyposażymy ogród w atrakcyjne dla dzieci sprzęty zabawowe, również nasz relaks będzie przyjemniejszy. Ciekawe zabawki ogrodowe skupią uwagę dzieci na długie godziny.

Jednak planując zakup takiego wyposażenia, pamiętajmy, aby nigdy nie kupować elementów z niepewnych źródeł. Zabawki takie jak huśtawki, domki dla dzieci, zjeżdżalnie, piaskownice, czy inne zabawki ogrodowe, powinny być wyposażone w odpowiednie certyfikaty, gwarantujące bezpieczeństwo bawiącym się na nich dzieciom.

Dobra zabawa w ogrodzie jest zdrowym sposobem na spędzanie czasu.

Poszukując miejsca na plac zabaw dla dzieci, zaplanujmy je w taki sposób, aby hałas jaki się pojawi, nie przeszkadzał nam podczas wypoczynku, ale aby możliwe było swobodne obserwowanie bawiących się dzieci. Strefa zabaw dla dzieci powinna być umieszczona z dala od ulicy, czy innych niebezpiecznych miejsc. Warto zwrócić również uwagę na sposób nasłonecznienie miejsca zabaw dzieci. Cenny będzie cień, który powinien obejmować to miejsce przynajmniej przez kilka godzin dziennie - zabawa latem w upalnym słońcu może być nieprzyjemna, a nawet niebezpieczna.

Najczęściej obydwie strefy - zarówno wypoczynku biernego jak i aktywnego, znajdują się za domem, w strefie inne widocznej z ulicy, która jest chronione przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów.

Dekoracyjna architektura

Architektura ogrodowa jaka sprzyja naszemu wypoczynkowi, nie musi być użyteczna. Bardzo ważne są również odczucia wizualne - dlatego warto ustawić w ogrodzie kilka ciekawych elementów jak rzeźby ogrodowe, fontanny, przesłony. Każdy akcent dekoracyjny powinien podkreślać charakter ogrodu, a także spójnie komponować się z pozostałymi elementami.

Domek dla owadów jest dekoracyjny i pożyteczny.

Architektura ogrodowa ma dominujące znaczenie dla funkcjonalności i atrakcyjności ogrodu. Powinna być dobrane starannie i doskonale dopasowana do stylu ogrodu, designu domu, otoczenia a także naszych oczekiwań, wynikających ze stylu życia.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (8)

BożenaBożena

0 0

W ogrodzie jest miejsce na wszystko, wystarczy uruchomić wyobraźnię...:) 14:31, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

0 0

Marzę o wielkim ogrodzie i wydzielony strefach, osobna część jadalniana, do relaksu i do zabawy z dziećmi. Jeżeli ktoś może sobie na to pozwolić to ma ogromne szczęście 13:18, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

Altana to świetna sprawa. Chroni przed słońcem i deszczem 14:34, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgorIgor

0 0

Drewno w ogrodzie pod każdą postacią wygląda rewelacyjnie! 14:23, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BożydarBożydar

0 0

Cudownie jest tworzyć domki dla pszczół! 10:07, 28.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoannaJoanna

0 0

Super, pierwszy raz w ogóle widzę taki domek dla pszczół, bardzo ładnie wygląda. Gdzie można go kupić? 13:37, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

Bardzo podoba mi się to zadaszenie na jednym ze zdjęć. Sprawdziłam i cena też jest spoko 07:33, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlaudiaKlaudia

0 0

Jeżeli planujesz coś nowego w ogrodzie to polecam przeczytać :) 12:52, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone