Zamknij

Instalacja zbiornikowa na gaz płynny – czym ona jest?

artykuł sponsorowany + 10:39, 18.10.2022 Aktualizacja: 10:11, 12.07.2023
pixabay pixabay

Instalacja zbiornikowa na gaz płynny jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy korzystać z tego typu paliwa bez dostępu do sieci gazowej. Czym jednak tego typu system się charakteryzuje? 

Instalacja zbiornikowa na gaz płynny – kiedy może się okazać przydatna? 

Podczas planowania budowy naszego domu musimy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Bez wątpienia jednym z nich jest kwestia ogrzewania, a w tym przypadku nadal bardzo często decydujemy się na gaz. Systemy działające właśnie z takim paliwem są bezobsługowe, a także bardzo uniwersalne, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z mocy gazu na wiele różnych sposobów – centralne ogrzewanie, zasilanie kuchenki czy ogrzewanie wody. Niestety jednak nie w każdej sytuacji możliwe jest zwykłe podłączenie się do sieci gazowej. Najczęściej dotyczy to mniejszych miejscowości czy nowych osiedli, na których infrastruktura dopiero powstaje. Czy oznacza to więc, że w takich okolicznościach jesteśmy skazani na korzystanie z innych opcji? Okazuje się, że wcale nie! Dobrym pomysłem w tym wypadku wydaje się bowiem być instalacja zbiornikowa na gaz płynny.  

Zbiornik na popularne LPG pozwoli nam na korzystanie z tego paliwa nawet w momencie, gdy nie możemy sobie pozwolić na stworzenie przyłącza do sieci gazowej jakiegokolwiek dostawcy. Choć tego typu zbiorniki najczęściej kojarzymy ze stosunkowo niewielkimi silosami stojącymi na powierzchni, nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć zbiornik podziemny. Dzięki temu nie będzie on psuł wyglądu samej działki, co również jest ogromną zaletą tego rozwiązania,  

Formalności związane z instalacją zbiornikową na gaz płynny 

Jeżeli planujesz stworzyć w swoim domu instalację na gaz płynny ze specjalnym zbiornikiem w roli głównej, musisz być świadom kilku formalności, których załatwienie jest w tym przypadku wymagane. Oczywiście najistotniejszą kwestią jest stworzenie odpowiedniego projektu całej instalacji oraz przyłącza, które będzie zgodne ze sztuką budowlaną i będzie spełniać wszelkie zasady prawa budowlanego, w tym reguły bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ważna jest również kwestia wyboru odpowiedniego zbiornika – do domów o powierzchni poniżej 150 m2 wykorzystuje się zbiorniki o pojemności 2700 litrów 

Następnie musimy albo zgłosić fakt konstrukcji takiego systemu do Starostwa Powiatowego, albo uzyskać pozwolenie na budowę. W przypadku zbiorników o pojemności nie większej niż 2700 litrów wystarczy tylko zgłoszenie. Na sam koniec konieczne jest wykonanie odbioru instalacji przez Urząd Dozoru Technicznego, który oceni, czy dany system może być bezpiecznie użytkowany. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%