Zamknij

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki do domu jednorodzinnego?

08:56, 07.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:56, 07.06.2022

"Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki do domu jednorodzinnego?" to pytanie, które zadaje sobie wielu inwestorów. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, a także zapoznać się z głównymi zaletami oraz wadami obu rozwiązań.

Najważniejsze różnice

Ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki to dwa systemy ogrzewania, które między sobą różnią się kilkoma istotnymi aspektami. Dotyczą one zarówno specyfiki działania poszczególnych układów grzewczych, jak i również miejsca ich montażu. Główna różnica wynika ze sposobu dystrybucji ciepła do pomieszczeń, ponieważ ogrzewanie podłogowe realizowane jest poprzez promieniowanie, a grzejniki wydzielają ciepło przez konwekcję. Sprawia to, że w przypadku ogrzewania podłogowego ciepło jest wydzielane równomiernie, co nie ma miejsca w ogrzewaniu tradycyjnym z wykorzystaniem grzejników. Ogrzewanie podłogowe wolniej reaguje na zyski i straty w pomieszczeniu, jeśli porównuje się je do grzejników. W ogrzewaniu grzejnikowym możliwe jest także odnotowanie wyższej temperatury czynnika grzewczego w układzie niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego.

Możliwości i ograniczenia

Poszczególne sposoby ogrzewania domu parterowego różnią się między sobą przede wszystkim wyborem urządzenia grzewczego. W przypadku ogrzewania podłogowego jest to niskotemperaturowe źródło ciepła, takie jak na przykład pompa ciepła, kocioł kondensacyjny lub kolektory słoneczne. Natomiast przy ogrzewaniu grzejnikowym zastosowanie znajdują takie urządzenia jak kotły na paliwa stałe, olejowe, a także kotły dwufunkcyjne i jednofunkcyjne na gaz. Koszty instalacji ogrzewania podłogowego są wyższe niż ogrzewania grzejnikowego, co wynika ze specyfiki całego układu. Również sam montaż oraz ewentualna naprawa przebiegają z większą trudnością w ogrzewaniu podłogowym, w porównaniu do grzejników. Jednak komfort cieplny ogrzewania podłogowego uzyskiwany jest w niższej temperaturze niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego, co jest zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania. Warto wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe najlepiej zakładać w nowo budowanych domach, ponieważ jego późniejszy montaż wiąże się z dużą ingerencją w budynek. Wiele projektów domów piętrowych, parterowych i z poddaszem ma domyślnie zaprojektowane ogrzewanie podłogowe, co znacznie ułatwia sam proces montażu.

Zalety ogrzewania podłogowego

Wśród głównych zalet ogrzewania podłogowego można wskazać przede wszystkim wyjątkowo wysoki poziom komfortu cieplnego, co umożliwia również ograniczenie kosztów ogrzewania. Oprócz tego zapewniona jest optymalna wilgotność, co może zapobiegać namnażaniu się chorobotwórczych patogenów oraz roztoczy. Dlatego jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które zmagają się z astmą lub alergiami. Ogrzewanie podłogowe w dużej mierze wpływa także na estetykę pomieszczeń, ponieważ instalacja jest niewidoczna i nie przeszkadza podczas aranżowania przestrzeni.

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma jednak również pewne wady, które warto uwzględnić podczas projektowania tego rozwiązania. Przede wszystkim wyższe są koszty montażu systemu podłogowego, a także jego ewentualna naprawa, gdzie wymagane jest rozkuwanie posadzki. Oprócz tego istnieją ograniczenia co do wyboru podłogi, ponieważ musi być dostosowana do wybranego systemu ogrzewania. Wśród głównych wad ogrzewania podłogowego można także wskazać stosunkowo spory poziom bezwładności cieplnej.

Zalety grzejników

Wśród głównych zalet ogrzewania grzejnikowego można wskazać dość szybkie nagrzewania się grzejników i równie szybkie oddawanie ciepła. Sprawia to, że rozwiązanie tego rodzaju można uznać za w pełni sprawne oraz efektywne. Tradycyjne grzejniki aluminiowe są dość lekkie, dlatego łatwo się je montuje. Dodatkowo jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zastosowanie we wnętrzach ogrzewania podłogowego. W obecnych czasach w sprzedaży dostępne są grzejniki aluminiowe w bardzo wielu zróżnicowanych wariantach, dzięki czemu z łatwością można je dostosować do specyfiki danego pomieszczenia.

Wady grzejników

Grzejniki to rozwiązanie, które także ma pewne wady. Wśród nich można wskazać przede wszystkim konieczność podłączenia do poszczególnych rodzajów kotłów, a także stosunkowo szybkie wychładzane się. Oprócz tego tradycyjne grzejniki aluminiowe mogą nie być odporne na uszkodzenia mechaniczne, a samo uszkodzenie powierzchni może doprowadzić do utraty szczelności. Zastosowanie grzejników we wnętrzach może także w negatywny sposób wpłynąć na ich estetykę, ponieważ w dużej mierze utrudnia aranżowanie wolnej przestrzeni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%