Zamknij
REKLAMA

Od czego zależy cena OC taxi?

00.00, 29.03.2021 materiały partnera

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych są tak samo objęte obowiązkiem wykupienia OC dla floty pojazdów. Dotyczy to również taksówkarzy, dla których koszt ubezpieczenia może być nawet trzykrotnie wyższy niż dla właścicieli prywatnych aut. Od czego to zależy i co ma wpływ na cenę OC taxi? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

Czym się różni OC dla taksówkarza od polisy dla osób prywatnych?

Zgodnie z przepisami prawa każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być ubezpieczony. OC zapewnia taką samą ochronę niezależnie od tego, w jakiej firmie wykupisz polisę. Różnice wynikają jedynie z ceny, gdyż wysokość składek ustalana jest indywidualnie dla każdego kierowcy. Mimo to taksówkarze zawsze zapłacą więcej od właścicieli prywatnych aut. Dodatkowo mogą napotkać problemy ze znalezieniem tańszej polisy, gdyż ubezpieczyciele niechętnie podchodzą do takich klientów. Dzieje się tak ze względu na niekorzystną ocenę ryzyka, co oznacza większe prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania przez firmę.

Co wpływa na cenę OC taxi?

Zakres ochrony OC jest regulowany przez przepisy prawa i jest taki sam w stosunku do każdego auta. Firmy ubezpieczeniowe mają jednak dowolność w ustalaniu ceny swoich produktów, stosując własny system kalkulacji ryzyka. Trudno jednoznacznie określić, jakie czynniki są brane pod uwagę w konkretnym towarzystwie. Można jednak wywnioskować, że koszt ubezpieczenia OC dla taxi zależy od:

· wieku i doświadczenia kierowcy,

· miejsca zamieszkania i wykonywania działalności,

· historii ubezpieczenia,

· zgromadzonych składek,

· marki i modelu auta,

· roku produkcji pojazdu oraz jego parametrów technicznych.

Taksówkarze to zazwyczaj osoby doświadczone za kółkiem, które muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu. Mimo to ceny OC w ich przypadku są znacznie wyższe, gdyż ogromne znaczenie ma także sposób użytkowania auta na co dzień.

Dlaczego OC taxi jest droższe?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej gwarantuje wypłatę odszkodowania lub pokrycie kosztów naprawy auta, które ucierpiało wskutek kolizji. Taksówki każdego dnia są intensywnie eksploatowane i pokonują znacznie odległości, co zwiększa ryzyko wypadku. Często stłuczka nie zależy od doświadczenia kierowcy, dlatego staż za kółkiem nie ma dużego znaczenia dla ceny OC. Ponadto samochody do przewozu osób są używane praktycznie bez przerwy i przez to narażone na większe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, która może być przyczyną kolizji. Wszystkie te sytuacje sprawiają, że ubezpieczyciel będzie zobowiązany ponieść straty finansowe z tytułu likwidacji szkody z polisy.

Gdzie kupić tanie OC dla taxi?

Na rynku jest dostępnych wiele firm ubezpieczeniowych, dlatego obecnie znalezienie taniego OC jest znacznie prostsze niż kilka lat temu. Sporym ułatwieniem jest kalkulator ubezpieczenia online na rankomat.pl, w którym możesz samodzielnie wyliczyć wysokość składek. Narzędzie na podstawie podanych przez Ciebie informacji wygeneruje propozycje ofert od różnych towarzystw. To pozwoli Ci przeanalizować, w której firmie dostaniesz najtańsze OC taxi.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%