Zamknij

Na czym polega skuteczna nauka języka polskiego za granicą?

13:45, 22.06.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:38, 13.07.2023
pixabay pixabay

Nauka języka ojczystego stanowi ważny element kształtowania poczucia przynależności narodowej oraz zrozumienia i poznania kultury. Oprócz lepszej znajomości kraju pochodzenia, regularne lekcje polskiego pozwalają na zwiększenie możliwości zawodowych za granicą oraz wzbogacają słownictwo i wiedzę powszechną. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zadbać o naukę języka na emigracji. 

Dobra znajomość gramatyki i ortografii 

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz częściej spotykamy się z problemem wychowaniem dzieci dwujęzycznych. Znajomość języka ojczystego pozwala nie tylko na lepsze poznanie kraju pochodzenia, ale także umacnia więzi rodzinne oraz ułatwia nawiązanie kontaktu z krewnymi. Podstawą nauki każdego języka pozostaje znajomość gramatyki i ortografii. To właśnie one warunkują bowiem stworzenie zrozumiałego i prostego w odbiorze komunikatu. 

W przypadku dzieci kształcących się na poziomie podstawowym warto sięgnąć po repetytorium „Gramatyka, ortografia, interpunkcja” wydawnictwa Wiedza. Książka podzielona jest na 5 rozdziałów tematycznych, dzięki czemu ułatwi zrozumienie wszystkich najważniejszych zagadnień związanych z poprawnym użytkowaniem polskiego. W codziennej nauce ortografii przydatne mogą okazać się natomiast dyktanda. 

Jak ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem? 

Podczas nauki języka nie można zapomnieć o rozwijaniu zdolności komunikacyjnych oraz rozszerzania wiedzy kulturalnej. Znajomość literatury ułatwia poznanie tradycji oraz zwyczajów krajów pochodzenia. Ciekawym rozwiązaniem dla uczniów szkół średnich będzie podręcznik „To się czyta 1” dla szkół branżowych. Publikacja autorstwa Anny Klimowicz i Joanny Ginter przygotowuje młodzież do świadomego odbioru różnorodnych treści. Jednocześnie autorki książki pobudzają do refleksji, dzięki odnoszeniu się do bieżących problemów młodych ludzi. Stymulują tym samym kompleksowy rozwój intelektualny.  

W jaki sposób rozwijać umiejętności pisania? 

W przypadku najmłodszych dzieci warto zadbać o naukę pisania i czytania. W tym celu świetnie sprawdzą się dedykowane książeczki na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. „Język polski. Nauka pisania” Moniki Matusiak to atrakcyjna wizualnie propozycja dla najmłodszych, która zachęci do systematycznych ćwiczeń w formie zabawy. Publikacja zawiera treści przeznaczone do nauki poszczególnych liter, sylab, wyrazów oraz krótkich zdań. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%