Zamknij

Kiedy możliwe są darmowe porady prawne?

art. sponsorowany + 13:05, 10.05.2023 Aktualizacja: 13:05, 10.05.2023
pexels.com pexels.com

Potrzebujesz porady prawnej, ale takie usługi są dosyć kosztowne, więc nie możesz sobie na nie pozwolić? Nie musisz się obawiać, że zostaniesz bez fachowego wsparcia! Podpowiemy Ci, kiedy warto poprosić o nieodpłatną pomoc prawną i czy można skorzystać z darmowych porad prawnych telefonicznie i online. 

W jakim zakresie są udzielane darmowe porady prawne? 

Zakres udzielania darmowych porad prawnych jest dosyć szeroki i może obejmować doradztwo z dziedziny prawa pracy, prawa administracyjnego, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa do ubezpieczeń społecznych, prawa podatkowego, karnego i przygotowania do prowadzenia działalności gospodarczej. Różnego typu porady prawne szerzej omawia blog porady-online.pl, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat tego, jakich usług udziela prawnik w ramach bezpłatnej porady. 

Radca prawny lub adwokat informuje osobę zainteresowaną skorzystaniem z nieodpłatnej pomocy prawnej o obowiązujących przepisach, a także przysługujących jej prawach i obowiązkach. Wytłumaczy, w jaki sposób można rozwiązać daną sprawę na drodze postępowania prawnego. Pomoże sporządzić pisma dotyczące zwolnienia z kosztów sądowych, wyznaczenia pełnomocnika z urzędu, adwokata, radcy prawnego, osoby będącej doradcą podatkowym lub rzecznikiem patentowym w sprawach sądowo-administracyjnych. Darmowe porady prawne nie obejmują jednak sporządzania pism w toczących się już postępowaniach przygotowawczych i sądowych. 

Kto może skorzystać z darmowych porad prawnych? 

Jeszcze kilka lat temu z darmowych porad prawnych mogli skorzystać tylko przedstawiciele niektórych grup społecznych. Jednak od 2019 roku bezpłatne porady prawne są udzielenie każdemu, kogo nie stać na pokrycie kosztów usługi adwokata lub radcy prawnego. Warto mieć na uwadze, że osoba, która chciałaby skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, nie musi w żaden sposób udowadniać swojej sytuacji materialnej. Wystarczy, że wypełni ona stosowne oświadczenie, że nie może pokryć kosztów odpłatnego udzielenia takiej usługi. 

Gdzie można uzyskać darmowe porady prawne? 

Osoba zainteresowana skorzystaniem z darmowych porad prawnych może szukać wsparcia w jednym z 1500 punktów zlokalizowanych na terenie całej Polski. Nie musi ona umawiać się na wizytę w poradni prawnej w miejscowości zamieszkania, ale może wybrać dogodny dla siebie punkt w Polsce. Lista miejsc, w których udzielane są bezpłatne porady prawne znajduje się na stronach internetowych starostw powiatowych, urzędów miast i urzędów gmin. Informacje na temat punktów świadczących nieodpłatne porady prawne można uzyskać także bezpośrednio w tych instytucjach. W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową lub takich, które mają problemy z komunikowaniem się istnieje możliwość udzielenia darmowych porad prawnych online, telefonicznie lub w miejscu ich zamieszkania. 

Obecnie z bezpłatnej pomocy prawnej może skorzystać każdy, kto takiej porady potrzebuje, a nie jest w stanie pokryć kosztów usługi prawnika. Jak myślisz, kiedy warto zgłosić się po darmową poradę prawną? Podziel się swoją opinią w komentarzu. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%