Połączenie światłowodowe uchodzi za bezpieczne i stabilne, jednak nie oznacza to, że nic nie może zakłócić sygnału. Zastanawiając się, jaki internet do domu wybrać, dobrze jest poznać wszystkie zalety i wady danego rozwiązania. Zobacz, co może zakłócić działanie połączenia światłowodowego i czy technologia ta faktycznie jest całkowicie bezawaryjna?
Internet światłowodowy jest najkorzystniejszym rozwiązaniem ze względu na ogromną przepustowość, ale także stabilność połączenia z internetem. Działanie światłowodu opiera się na przesyłaniu informacji za pomocą światła w specjalnie przystosowanym do tego kablu stworzonym z włókna szklanego.
Na internet światłowodowy nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, np. anteny, radioodbiorniki, pozostałe modemy, routery i inne elementy infrastruktury sieciowej. Cały sygnał transmitowany jest za pomocą kabla. Na ostateczną wydajność połączenia wpływać może jednak kondycja przewodu: równomierna gęstość i brak zagięć.
Absolutnym mitem jest natomiast twierdzenie, jakoby dłuższy kabel światłowodowy ograniczał przepustowość. Nośnikiem informacji w tym wypadku jest wiązka świetlna, która porusza się z ogromną prędkością. Różnica w długości kabla rzędu kilku lub nawet kilkunastu metrów nie czyni żadnej różnicy dla prędkości pobierania czy udostępniania danych.
Każda technologia przesyłu danych narażona jest na zakłócenia. Nie istnieje taka technologia, która gwarantowałaby identyczne parametry przesyłu bez względu na modyfikacje i wpływ czynników zewnętrznych. W porównaniu jednak z innymi dostępnymi rozwiązaniami – np. internetem mobilnym lub tradycyjnym połączeniem kablowym – działanie światłowodu jest zdecydowanie najpewniejsze i najbezpieczniejsze.
Więcej na temat działania światłowodu znajdziesz na https://www.nexera.pl/pl/articles/jak-dziala-swiatlowod-wszystko-co-musisz-wiedziec-119815116.
Światłowód nie tylko jest najmniej awaryjną technologią, ale także prostą w obsłudze. 99% zgłaszanych usterek wynika z nieprawidłowego użycia przewodów doprowadzających sygnał do routera, czyli de facto nie infrastruktury sieciowej, lecz komponentów użytkowników znajdujących się w domach lub np. na klatce schodowej w blokach. Nadmierne zgniecenie kabla lub złamanie go będzie skutkowało problemem z połączeniem. Sytuacje takie zdarzają się jednak rzadko i są banalnie proste do naprawienia – wystarczy jedynie wymienić przewód na nowy. Reasumując, technologia światłowodowa jest wysoce bezpieczna i bezawaryjna, gwarantując jednocześnie przepustowość na poziomie, do którego nie mogą zbliżyć się alternatywne rozwiązania.