Zamknij
REKLAMA

Dla kogo tańszy paszport w Sierpcu?

14.20, 02.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14.20, 02.01.2023

Mieszkasz w Sierpcu lub okolicach i zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie paszportu? W tym artykule znajdziesz wszystkie istotne informacje, włącznie ze szczegółowym wykazem osób, które mogą liczyć na zniżki, a nawet całkowite zwolnienie z opłaty.

Ile kosztuje paszport?

Przed planowaniem zagranicznych podróży zawsze warto się upewnić, jak od strony formalnej wygląda przekraczanie danej granicy czy legalny, czasowy pobyt w konkretnym kraju. Dzięki takim artykułom jak ten https://paszporty.com.pl/czy-do-bulgarii-potrzebny-jest-paszport/ o Bułgarii znajdziesz przystępne aktualne informacje o każdym kraju w Europie i na świecie. Podróżowanie jeszcze nigdy nie było tak łatwe!

A co z kosztami? Za paszport tymczasowy lub dla osoby małoletniej poniżej 13. roku życia uiszcza się opłatę 30 zł. Z kolei za standardowy paszport biometryczny, którego ważność wynosi 10 lat, płaci się aktualnie 140 zł. Część zainteresowanych może jednak skorzystać z 50-, a nawet 75-procentowej ulgi oraz uzyskać całkowite zwolnienie z opłaty. Sprawdź, czy należysz do tego grona, zanim przejdziemy do kwestii wyrabiania paszportu w Sierpcu.

Jeżeli przeczytasz poradnik w rodzaju paszporty.com.pl/wyrobienie-paszportu-online-jak-zlozyc-wniosek/, dowiesz się wszystkiego, co ważne o składaniu wniosku paszportowego. Już na tym etapie trzeba przedstawić dowód na uiszczenie opłaty, a jeśli przysługuje Ci ulga, należy załączyć dokument, który to potwierdza.

Opłata za paszport – zniżka 50%

70 zł – tyle za wyrobienie paszportu płacą osoby, którym przysługuje ulga 50%. Na liście upoważnionych znajdują się:

 • emeryci i renciści,
 • uczniowie i studenci,
 • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności,
 • osoby utrzymywane przez małżonka na emeryturze, rencie lub z orzeczeniem o niepełnosprawności,
 • pensjonariusze zakładów opiekuńczych lub DPS-ów,
 • osoby na stałe pobierające zasiłek,
 • kombatanci i ofiary represji,
 • rodzice oraz małżonkowie rodzica w rodzinach wielodzietnych (w tym posiadacze Karty Dużej Rodziny).

Opłata za paszport – zniżka 70%

Istnieje jeszcze większa ulga (70%), dzięki której za paszport płaci się zaledwie 35 zł. Mogą z niej skorzystać studenci lub uczniowie poniżej 26. roku życia, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny, pochodzą z rodziny wielodzietnej. W tym gronie znajdują się też dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością i Kartą Dużej Rodziny.

Zwolnienie z opłaty za paszport – dla kogo?

Za wyrobienie nowego paszportu nie zapłacisz nawet złotówki jeżeli:

 • masz ponad 70 lat,
 • Twój aktualny paszport jest wadliwy i uszkodzony – ze względu na wadę nie istnieje możliwość np. odczytania cyfrowych danych,
 • pobierasz zasiłek lub przebywasz w DPS albo zakładzie opiekuńczym, a planowany wyjazd ma związek z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • jesteś żołnierzem niezawodowym, który ma pełnić służbę poza granicami RP.

Paszport może być tańszy, ale czy wyrobisz go w Sierpcu?

Jak widzisz, w wielu sytuacjach życiowych można liczyć na ulgę, a nawet całkowite zwolnienie z opłaty za wydanie paszportu. Co do samej procedury, wniosek z niezbędnymi załącznikami możesz złożyć w dowolnym punkcie (biurze) paszportowym. W Sierpcu nie ma takiego miejsca, ale najbliższe znajdują się w:

 • Płocku,
 • Włocławku,

Pełną listę miast, w których działają punkty paszportowe, znajdziesz na stronie paszporty.com.pl. Pamiętaj, że możesz wybrać dowolne biuro niezależnie od miejsca zamieszkania czy zameldowania, ale to właśnie w nim – za kilka tygodni – będziesz odbierać dokument.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%