Zamknij
REKLAMA

6 sposobów na tańsze OC w Sierpcu

13.32, 22.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13.32, 22.12.2022

Ceny wszelkiego rodzaju produktów i usług szybują, miesiąc po miesiącu osiągając coraz wyższe pułapy. W czasach dynamicznie rosnącej inflacji warto szukać oszczędności wszędzie, gdzie się da, np. w ubezpieczeniu OC. Sprawdź, jak kierowcy z Sierpca i innych miejscowości w kraju mogą obniżyć wysokość obowiązkowej składki.

1. Buduj bezszkodową historię ubezpieczeniową

Głównym czynnikiem, od którego zależy cena OC, jest przebieg historii ubezpieczeniowej. To, jak długo kierowca kontynuuje polisę i ile szkód ma na swoim koncie, w największym stopniu określa koszt obowiązkowego ubezpieczenia. Na najniższe stawki mogą liczyć osoby, które od co najmniej kilku lat rok po roku wykupują OC i nie spowodowały żadnej stłuczki. Za każdy rok bezszkodowego kontynuowania polisy towarzystwa przyznają bowiem kierowcy 10% zniżek, podczas gdy ich maksymalna wysokość wynosi 60%.

Cena oferty ubezpieczeń OC będzie natomiast wyższa po każdej szkodzie wyrządzonej przez kierowcę. O ile po pierwszej stłuczce, kolizji czy wypadku towarzystwa odbierają 10%, o tyle za kolejne w krótkim odstępie czasowym zniżki są większe i mogą osiągać nawet 20-40%. Droższej polisy należy się spodziewać także w przypadku dłuższych przerw w jej przebiegu – niewykupywanie OC przez kilkanaście czy kilkadziesiąt miesięcy oznacza utratę części lub nawet całości wcześniej wypracowanych zniżek.

2. Znajdź najtańszą polisę

Kierowcy z Sierpca powinni zdawać sobie sprawę, że obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest identyczne dla każdego, a jedyny czynnik, pod względem którego poszczególne oferty się różnią, to cena. Znalezienie najkorzystniejszej polisy jest możliwe przy użyciu internetowych porównywarek lub u jednego z wielu agentów ubezpieczeniowych świadczących usługi w Sierpcu. A zatem sprawdź swoje OC – do kiedy jest ważne? – a następnie zacznij poszukiwania najtańszej oferty, jeśli Twoja polisa wygasa w najbliższym czasie.

3. Opłać składkę od razu po kupnie

Niektóre towarzystwa umożliwiają rozłożenie składki na raty i choć taka perspektywa może się wydawać kusząca, trzeba pamiętać, że z reguły wiąże się z dodatkowymi kosztami. W takiej sytuacji suma dwóch, trzech czy czterech rat jest przeważnie wyższa niż koszt opłacenia OC bezpośrednio po kupnie. Jeżeli więc nie chcesz przepłacać, zrezygnuj z rat lub znajdź ofertę, w ramach której są one darmowe i nie wiążą się z dodatkowymi kosztami.

4. Kup samochód z małym silnikiem

Również wybór samochodu ma duży wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Szczególnie istotną rolę odgrywa pojemność silnika, ponieważ np. OC Forda Fiesta z jednostką napędową o wielkości 1,2 l jest znacznie tańsze niż dla Mondeo 3,0 l.

5. Unikaj mandatów

Jeszcze do niedawna liczba punktów karnych nie miała znaczenia przy obliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej, jednak w 2022 r. ta sytuacja uległa zmianie. W tym roku wprowadzono rozwiązania legislacyjne, które dają towarzystwom prawo do uwzględniania w kalkulacji składki liczby punktów karnych przyznanych kierowcy. Jak można się domyślać, osoby mające na koncie kilka mandatów powinny się liczyć z droższym OC. Trzeba jednak podkreślić, że nie wszystkie firmy stosują ten mechanizm, gdyż jest on dobrowolny.

6. Zarejestruj auto na kierowcę z wysokimi zniżkami

Jeżeli jesteś młodą osobą i wiesz, że nie masz co liczyć na tanie OC, rozważ możliwość zarejestrowania pojazdu razem z innym kierowcą, który ma na koncie duże zniżki za bezszkodowe kontynuowanie polisy. W ten sposób zapłacisz za nią nawet o połowie mniej.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%