Efektowny dywan to wizytówka domu. Ociepla wnętrze, nadaje mu niepowtarzalnego wyglądu, a także chroni podłogę przed zadrapaniami i innymi uszkodzeniami. Na które rzeczy warto zwrócić uwagę, kupując dywan i w jaki sposób dopasować go do stylu pomieszczenia? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Poszukiwania odpowiedniego dywanu należy zacząć od określenia jego rozmiaru. Nie warto jednak polegać wyłącznie na ocenie wizualnej. Akcesorium kupione „na oko” może się okazać za małe lub zaburzy proporcje pomieszczenia.
Aby wybrać dobrze, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę rozmieszczenie mebli oraz funkcję i wielkość pomieszczenia. Następnie warto wymierzyć powierzchnię, którą ma pokryć dywan. Krawędzie okładziny można odtworzyć np. za pomocą taśmy malarskiej. Powyższy zabieg pozwoli ocenić, czy wielkość okładziny będzie zadowalająca i czy nie zaburzy pozostałych elementów aranżacji.
Jeśli chodzi o salon, najlepiej wybrać taki dywan, który swoim rozmiarem wyznaczy np. strefę relaksu i połączy ze sobą meble wypoczynkowe. W sypialni dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie chodnika, który umożliwi postawienie stóp z każdej strony łóżka. Z kolei w jadalni sprawdzi się wykładzina umieszczona pod stołem. Ułatwi to wsuwanie i wysuwanie krzeseł.
Kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze dywanu jest jego kształt. Zależy on w głównej mierze od wielkości i rodzaju wnętrza. Warto tu pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach.
Najpopularniejszym wyborem są dywany kwadratowe i prostokątne. Pierwszy wariant sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu, a szczególnie w salonie pod stolikiem kawowym lub meblami wypoczynkowymi. Druga opcja nadaje się do wąskich wnętrz, ponieważ optycznie je wydłuża.
Kolejną możliwością są dywany o nieregularnych kształtach. Świetnie akcentują wybrany obszar w pokoju. Nadają się głównie do przestronnych pomieszczeń, ponieważ ich nietypowy fason może wprowadzić chaos w mniejszych wnętrzach.
Oprócz tego do wyboru są modele okrągłe i owalne. Doskonale prezentują się w sypialniach, łazienkach, korytarzach oraz miejscach, w których jest kilka wejść.
Oprócz rozmiaru i kształtu bardzo ważny jest też materiał, z jakiego został wykonany dywan. Powyższy parametr wpływa przede wszystkim na trwałość oraz sposób czyszczenia produktu.
Można tu wyróżnić dywany z tworzyw sztucznych i materiałów naturalnych. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego podczas zakupu należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami i preferencjami.
Największą popularnością cieszą się dywany wykonane z włókien syntetycznych. Wśród nich znajdują się bardzo trwałe, odporne na ścieranie i zabrudzenia modele polipropylenowe. Doskonale utrzymują ciepło, a ze względu na ogromny wybór kolorów czy wzorów mogą przypominać modele wełniane.
Inną możliwością są dywany poliestrowe, charakteryzujące się naturalnym wyglądem i dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Ich atutem jest atrakcyjna cena oraz odporność na odkształcenia. W tej grupie można znaleźć popularne „włochacze”, czyli miękkie, puchate dywaniki idealne do sypialni czy salonu.
Kolejna kategoria to dywany wykonane z materiałów naturalnych. Wśród nich prym wiodą produkty wełniane, które są sprężyste, łatwe w czyszczeniu i odporne na odgniecenia. Wyróżniają się miękkością oraz pełnią funkcję termicznego i akustycznego izolatora. Ponadto regulują poziom wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli powietrze jest wilgotne – materiał chłonie nadmiar wody, a jeśli suche – oddaje ją pomieszczeniu.
Dywany bawełniane to trafny wybór dla fanów ekologicznych i budżetowych rozwiązań. Są nie tylko miękkie i przyjemne w dotyku, ale również proste w czyszczeniu, ponieważ można je wyprać w pralce. Okładziny występują w wielu kolorach, a ogromnym plusem bawełny jest to, że długo nie blaknie.
Kolor dywanu można dopasować na kilka sposobów: pod odcień ścian, podłogi lub mebli. Warto trzymać się jednej z tych zasad, aby stworzyć spójną i oryginalną kompozycję.
Jeśli chodzi o ściany, dozwolone jest zarówno dopasowanie dywanu na podstawie kolorystycznego podobieństwa, jak i kontrastu. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu.
W przypadku podłogi zasada jest prosta. Na ciemnej posadzce lepiej prezentują się okładziny w pastelowych odcieniach. Analogicznie, na jasnej korzystniej wyglądają ciemne dywany.
We wnętrzu, w którym dominują brązowe lub czarne meble, warto postawić na biały, kremowy lub jasnoszary dywan. Pomieszczenie można również ocieplić za pomocą okładziny w żółte desenie.
W jasnym pokoju w stylu skandynawskim lub minimalistycznym również można postawić na dywan w podobnym odcieniu, dzięki czemu pomieszczenie wyda się większe.
Odpowiednio dopasowany dywan to praktyczny dodatek, który dodaje wnętrzu stylu i przytulnego wyglądu. Jednak nieprzemyślany zakup sprawi, że dywan nie tylko nie spełni swojej funkcji, ale także oszpeci mieszkanie. Dlatego warto dobrze przemyśleć sprawę i wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rozmiar i charakter wnętrza, rozstawienie mebli, a także kolor, kształt oraz materiał wykonania samej okładziny. Stosując się do powyższych wskazówek, każdy będzie w stanie wybrać produkt zgodny ze swoim gustem i oczekiwaniami.