Zamknij

Kredyt hipoteczny a wiek - ile wynosi maksymalny wiek kredytobiorcy?

art. sponsorowany + 15:22, 31.07.2023 Aktualizacja: 15:22, 31.07.2023

W idealnym świecie wszyscy mogliby pozwolić sobie na własne mieszkanie już po 20 roku życia. Jednak otaczająca nas rzeczywistość rządzi się innymi prawami. Największą grupę osób występujących o kredyty hipoteczne stanowią obecnie osoby, które przekroczyły już 30-tkę, a nawet 40-tkę. Zdarzają się także starsi wnioskodawcy. Czy mają oni możliwość uzyskania kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny a wiek - dlaczego to ma znaczenie?

Banki udzielające kredytu mają jeden zasadniczy cel w swojej działalności. To instytucje finansowe, które chcą zwiększyć swoje przychody poprzez związane z kredytem oprocentowanie, prowizję oraz wszystkie dodatkowe opłaty. Dlatego też dla banku, który rozpatruje wniosek o kredyt hipoteczny, nie będzie miało znaczenia, w jakim stopniu pozytywna decyzja przyczyni się do realizacji marzeń wnioskodawców.

Znaczenie będzie miała natomiast wypłacalność danej osoby oraz stabilność jej sytuacji. W kontekście kredytów hipotecznych, które przyznawane są na ogół na dłuższy okres czasu, bank musi sięgnąć po szereg informacji oraz zaawansowane narzędzia prognostyczne. Przy ich użyciu oceni, w jakim kierunku może zmienić się sytuacja finansowa kredytobiorcy, jak szybko to potencjalnie nastąpi oraz jakie będą tego konsekwencje.

W przypadku osób, które zdążyły przekroczyć już 30 czy 40 rok życia, banki muszą zatem uwzględnić nieco krótszy okres spłaty kredytu, niż w sytuacji, gdyby zaciągał go 20-latek. Im bliżej do emerytury, tym szybciej w życiu kredytobiorcy zaistnieją okoliczności, w których raczej nie będzie już on podnosił swoich dochodów. Z wiekiem niekiedy pojawia się też więcej problemów zdrowotnych, co dodatkowo może ograniczyć możliwości pracy zawodowej, tym samym zmniejszając wypłacalność.

Kredyt hipoteczny do jakiego wieku się go przyznaje?

Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym w Polsce może się różnić w zależności od instytucji finansowej udzielającej kredytu. Część tych samych ograniczeń tyczy się także kredytów konsumenckich, ale przy zobowiązaniach hipotecznych dostępne widełki czasowe bywają na ogół węższe. Ma to związek przede wszystkim z długim okresem kredytowania, jakiemu podlegają tego typu kredyty.

W większości przypadków ograniczenia wiekowe mieszczą się w przedziale od 70 do 80 lat. Warto przy tym pamiętać, że podane tu liczby nie dotyczą wieku zaciągnięcia zobowiązania, a wiek, jaki osiągnie kredytobiorca w momencie spłaty ostatniej raty. Oznacza to, że wszystkie osoby, które chciałyby skorzystać z kredytu hipotecznego, muszą zamknąć wszystkie spłaty przed 70, 75 lub - w najlepszym wypadku - 80 urodzinami. Tego rodzaju ograniczenia mają na celu minimalizację ryzyka niewypłacalności oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla banków.

Kredyt hipoteczny po 50-tce i 60-tce - czy to w ogóle możliwe?

Choć wiek może faktycznie stanowić tu przeszkodę, z powyższych rozważań wynika wyraźnie, że 30-latkowie i 40-latkowie mogą liczyć na jego otrzymanie. Oczywiście, za każdym razem decyzja ta będzie zależeć także od innych czynników. Będzie to między innymi rodzaj wykonywanej pracy, typ zatrudnienia, jego długość, stabilność, a także pozostałe zobowiązania i liczba osób na utrzymaniu wnioskodawcy.

Warto jednak pamiętać, że nawet nieco starsze osoby nie są całkowicie pozbawione szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. Skoro wiek nie jest tu jedynym kryterium, mogą one postawić na spełnienie kilku innych warunków, które mogą przyczynić się do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

Przede wszystkim, kredytobiorca starszy niż 30 lat powinien posiadać stabilne źródło dochodu, które pozwoli mu spłacać raty kredytowe. Przez część czasu spłaty będzie to zapewne praca zawodowa, którą potem zastąpi emerytura. Nie należy się jednak zamykać na możliwość stworzenia sobie zawczasu dodatkowych źródeł dochodu. Dobrym przykładem może być tu własny biznes prowadzony równolegle z pracą albo dochody z wynajmu nieruchomości.

Na jak długo można otrzymać kredyt hipoteczny w tej sytuacji?

Potencjalny kredytobiorca, który przekroczył już 50 rok życia, musi przedstawić bankowi wiarygodne dowody, które potwierdzą, że jest w stanie spłacać zobowiązanie w ustalonym terminie. Często konieczne jest również wniesienie większego wkładu własnego, a zaproponowany okres kredytowania na ogół będzie krótszy niż w przypadku młodszych wnioskodawców.

O jakim konkretnie okresie tu mówimy? To kolejny aspekt tego zagadnienia, który będzie zależał zarówno od zasad panujących w danej instytucji finansowej, jak i od sumy wszystkich czynników przemawiających na korzyść kredytobiorcy. Należy jednak założyć, że im wyższy wiek, tym ten okres będzie się skracał.

Jednak w obliczu sprzyjającej oceny kredytowej 50-latek spokojnie może liczyć na kredyt hipoteczny nawet do 25 lat. Przed podjęciem decyzji o jego pozyskanie warto uważnie porównać ze sobą wszystkie dostępne oferty banków, by z góry wybrać te, gdzie szansa na kredyt będzie największa.

Więcej informacji o kredytach można znaleźć na stronie https://solemofinanse.pl/do-jakiego-wieku-mozna-wziac-kredyt-hipoteczny/ 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%