Niedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej, Kwietną lub Wierzbną, rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt. Była ważną częścią życia na dawnej mazowieckiej wsi, o czym mogli się przekonać ci, którzy przybyli do sierpeckiego skansenu.
Pogoda nie sprzyjała spacerom, ale ponad dziewięćset osób zdecydowało się, by opuścić domowe pielesze i uczestniczyć w Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wydarzenie objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Wielkanoc na Mazowszu
We wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich można zobaczyć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. Nie zabrakło też pokazów. Gospodynie przygotowywały tradycyjne palmy wielkanocne z trzciny, bukszpanu, wierzbowych gałązek z rozwiniętymi baziami i papierowych kwiatów. Można było też podpatrzeć, w jaki sposób udekorować pisanki. Zaciekawienie budziło strojenie zielonej sosnowej gałązki.
— Najpierw myślałam, że święta się pomyliły, ale panie wytłumaczyły mi, że kiedyś młode dziewczęta chodziły właśnie z takim gaikiem, symbolizującym wiosnę, po wsi i śpiewały radosne przyśpiewki. Dostawały za to podarki. Nigdy wcześniej nie słyszałam o takim zwyczaju. Uczymy się jednak przez całe życie — stwierdziła turystka.
Przechodząc pomiędzy zagrodami, zwiedzający mogli też dojrzeć mieszkańców skansenowskiej wsi. Chłopi i dziedzice (z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy) szykowali się do kościoła.
Procesja z palmami
Zgodnie z tradycją w Niedzielę Palmową do kościoła należało iść z palmą. Uroczysta msza św. w zabytkowym kościele z Drążdżewa rozpoczęła się od poświęcenia palm i procesji. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii farnej ks. Sławomir Zalewski wspólnie z wicedziekanem ks. Dariuszem Multonem i wikariuszami z sierpeckich parafii. O oprawę muzyczną liturgii zadbali artyści Zespołu Tańca Ludowego Masovia Politechniki Warszawskiej.
W mszy świętej wzięli udział m.im. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, liczni samorządowcy, przedstawiciele mediów, szkół i zaprzyjaźnieni muzealnicy, turyści, sierpczanie.
Tradycyjna palma wielkanocna
Nieodłącznym elementem Niedzieli Palmowej w skansenie jest rozstrzygnięcie konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna”. W tym roku zgłoszono 46 prac. Zwycięzców wyłoniono w głosowaniu turystów, którzy odwiedzili tego dnia skansen. W kategorii indywidualnej wygrała Katarzyna Grzelak z Nowego Miszewa, drugie miejsce zajęła palma wykonana przez Jana Korbera z Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie, a trzecie praca Nikoli Rycharskiej ze Szkoły Podstawowej w Gozdowie. Wyróżnienie otrzymał Patryk Chudzik ze Szkoły Podstawowej w Goleszynie. W kategorii zespołowej zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Sudragi. Drugą nagrodę otrzymała klasa I B ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu, a trzecią Klub Seniora w Sierpcu. Wyróżnienie przyznano Przedszkolu „Pod lipami” we Wiosce. Za najładniejszą tradycyjną palmę mazowiecką, która otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora MWM w Sierpcu, komisja uznała palmę wykonaną przez Karolinę Klimarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu.
Dla pozostałych uczestników przygotowano też pamiątkowe dyplomy. Drobne upominki rozlosowano również wśród głosujących.
Wiele osób zajrzało też na kiermasz rękodzieła i rzemiosła ludowego. Można było kupić palmy, koszyki do święconki, cukrowe baranki, ozdoby i inne akcesoria świąteczne, a także posmakować dobrego, tradycyjnego jedzenia.
[WIDEO]1475[/WIDEO]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz