Zamknij

Jedyne takie miejsce

17:40, 12.03.2023 Aktualizacja: 17:41, 12.03.2023
Skomentuj

 

 

Bieżuń miał szczęście do osób, które go tworzyły i to szczęście nadal go nie opuszcza. Jerzy Piotrowski oraz Lucyna Grabowska na kartach publikacji „Jedyne takie miejsce” poświęconej Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, które od 2009 r. jest oddziałem zamiejscowym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, przybliżyli historię grodu nad Wkrą.

 

W ramach spotkań „W czwartki o kulturze” w sierpeckim ratuszu odbyła się promocja książki. Przybyłych gości powitała dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Bogusława Trojanowska.

 

600 lat historii

Na wędrówkę w czasie zabrał kierownik bieżuńskiego Muzeum Jerzy Piotrowski, który w zajmujący sposób opowiadał o ponad 600-letniej historii miasta i jego mieszkańcach. Przez wiele wieków Bieżuń był miastem prywatnym. Wśród jego właścicieli byli m.in. Sierpscy, Kretkowscy, Zamoyscy. Już w XVII wieku pisano o nim jako o magnackim grodzie.

Jedną z najsłynniejszych osób związanych z Bieżuniem był Andrzej Zamoyski, który w latach 1776-1778 przewodniczył pracom komisji sejmowej (obradowała ona w pałacu w Bieżuniu) przygotowującej projekt kodyfikacji prawa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zwany kodeksem Zamoyskiego. W Bieżuniu urodził się Izaak Cylkow, rabin, tłumacz Biblii z języka hebrajskiego na polski. Za wygłaszanie kazań w języku polskim w synagodze został ukarany przez carskiego zaborcę. Z małym miastem związany był też Stefan Gołębiowski, poeta, pierwszy tłumacz na język polski wszystkich dzieł Horacego.

 

Muzeum Małego Miasta

W 1973 roku w Bieżuniu powstała Izba Muzealna. Instytucja ulegała kolejnym przekształceniom i zmianom, by od 2009 roku stać się Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, oddziałem zamiejscowym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W latach 2017-2021 realizowano projekt „Modernizacja i adaptacja na cele wystawiennicze obiektów Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu”, których głównym założeniem było przywrócenie cennym historycznie budynkom dawnej świetności i wskrzeszenie ich funkcji historycznych, wystawienniczych, kulturowych i edukacyjnych. Udało się. W czterech zrewitalizowanych obiektach: budynku z 1902 r. – obecnie siedzibie bieżuńskiego muzeum; budynku dawnego szpitala, w którym rezydowali miejscowi lekarze; drewnianym spichlerzu z odtworzonymi warsztatami rzemieślniczymi, typowymi dla specyfiki małego miasteczka oraz domu poety Stefana Gołębiowskiego można całym rokiem oglądać ciekawe ekspozycje. O wystawach i odtworzonych wnętrzach budynków opowiadała Lucyna Grabowska. Pokłosiem prac modernizacyjnych jest też książka „Jedyne takie miejsce”. Jej autorzy zachęcali do nabycia publikacji i odwiedzenia Muzeum Małego Miasta.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%