Zamknij

Bożonarodzeniowa wystawa w skansenie

17:11, 24.12.2022 . Aktualizacja: 17:11, 24.12.2022
Skomentuj fot. Dariusz Krześniak fot. Dariusz Krześniak

 

 

Po raz trzydziesty w sierpeckim skansenie otwarto wystawę Boże Narodzenie na Mazowszu. Ekspozycja zabiera w podróż w czasie, pokazuje, jak do świąt przygotowywali się i jak je spędzali nasi przodkowie.

 

Na otwarcie wystawy bożonarodzeniowej przybyli przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, instytucji oświaty i kultury, biznesu oraz mediów. Byli m.in.: posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Gapińska, przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Jadwiga Teresa Zakrzewska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Magdalena Biernacka, starosta sierpecki Andrzej Cześnik oraz burmistrz Jarosław Perzyński. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W progach skansenu gości witał dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski.

 

Od adwentu do Godów

We wnętrzach dworów szlacheckich oraz wiejskich chałup pracownicy Muzeum odtworzyli dawne zwyczaje związane z zimą i świętami Bożego Narodzenia — od adwentu, przez Wigilię i Boże Narodzenie, czas kolędowania, po zakończenie czasu Godów. Nasi przodkowie wierzyli, że w tym czasie określone obrzędy, czynności oraz postępowanie zapewnią dobrobyt i urodzaj w gospodarstwie a także zdrowie domownikom.

— Zwyczaj nakazywał, by dania spożywane w Boże Narodzenie przyrządzone zostały z produktów pochodzących z pól, lasu, ogrodu i wody. Ich liczba musiała być nieparzysta, w przeciwieństwie do liczby osób zasiadających do wigilijnej wieczerzy. To gwarantowało, że w kolejnym roku wszyscy spotkają się ponownie i nikogo nie zabraknie. Nogi ławy obwiązywano łańcuchem, aby nie zabrakło chleba, a pod nią umieszczano żelazo płużne, posiadające moc odpędzania kretów. Na wigilijnym stole pod białym obrusem umieszczano siano, aby upamiętnić przyjście na świat Jezusa w stajence betlejemskiej. Dość powszechnym zwyczajem było przygotowywanie powróseł ze słomy, które następnie zabierano na pasterkę, a po powrocie obwiązywano nimi drzewa, by obficie owocowały — opowiadał dyrektor Jan Rzeszotarski.

Warto zajrzeć do sierpeckiego skansenu i przekonać się, że można było świętować bez ubranego w czerwony strój Mikołaja, ale za to z ręczenie wykonanymi ozdobami na choinkę.

 

Świąteczny koncert

Gala z okazji otwarcia wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” odbyła się w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & Spa. Spotkanie było okazją do podziękowania wszystkim osobom, które w roku 2022 wspierały działalność Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wieczór uświetnił wyjątkowy koncert świąteczny. Na scenie wystąpili Kayah, Mietek Szcześniak, Bogusław Nawara oraz Kasia Rodowicz, znakomitym wykonawcom towarzyszył zaś zespół Filip Sojka Band. Kolędy śpiewali nie tylko artyści, ale i zgromadzeni goście.

Dyrektor Muzeum Jan Rzeszotarski złożył wszystkim najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. Zaprosił do zwiedzania wystawy, którą będzie można oglądać do końca lutego 2023 r.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%