Zamknij

Ratusz znów otwarty

00:20, 23.12.2022 . Aktualizacja: 00:21, 23.12.2022
Skomentuj
reo

 

 

Kiedyś sierpczanie podczas ważnych wydarzeń gromadzili się na placu przed magistratem. W piątek, 11 listopada 2022 r., w 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę znów mieszkańcy miasta stanęli w tym miejscu, by wziąć udział w uroczystym otwarciu zmodernizowanego ratusza.

 

Rok 2022 to wielkie święto Sierpca – 700 lat temu otrzymał prawa miejskie. Jednym z piękniejszych podarunków, jakie w tym roku otrzymali mieszkańcy, jest odrestaurowana dawna siedziba władz miejskich. W dniu Narodowego Święta Niepodległości dokonano oficjalnego otwarcia ratusza.

 

Dzięki środkom unijnym

Sierpecki ratusz budowano w latach 1840–1841. Był siedzibą władz miejskich. Budynek przez ponad sto lat pełnił tę funkcję. W roku 1971 stał się pierwszą siedzibą Muzeum Etnograficznego — obecnie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Od tego momentu w jego wnętrzach prezentowane były dziesiątki wystaw, był też miejscem spotkań, prelekcji i zajęć edukacyjnych. W roku 2020 rozpoczęto realizację projektu pn. „Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez modernizację i adaptację na cele kulturalno-edukacyjne zabytkowego ratusza w Sierpcu”. Chciano ochronić zabytek przed zniszczeniem, a także stworzyć nowoczesne przestrzenie ekspozycyjne, zapewniając eksponatom odpowiednie warunki przechowywania. Udało się również dostosować wnętrza do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

 

Dzwon na ratuszowej wieży

Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski z dumą mówił o odnowionym ratuszu, gdzie udało się połączyć historię z nowoczesnością. Miał też jeszcze jedną dobrą wiadomość.

— Na ratuszowej wieży był kiedyś dzwon. Nie wiemy, kiedy z niej zniknął. Wiemy, że bił, kiedy w Sierpcu działy się ważne rzeczy. Myślę, że dziś znów nam zabije — stwierdził dyrektor Jan Rzeszotarski.

I dzwon znów zabił, obwieszczając wielkie otwarcie Ratusza. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali marszałek województwa Adam Struzik, starosta sierpecki Andrzej Cześnik, burmistrz Jarosław Perzyński, kierownik budowy Marcin Bober, koordynator inspektorów nadzoru Zbigniew Frankowski, dyrektor Muzeum Jan Rzeszotarski, zastępca dyrektora ds. administracji i inwestycji Bogusława Trojanowska, zastępca dyrektora ds. ekspozycji i promocji Marcin Baczewski, kierownik działu administracji i inwestycji oraz koordynatorka projektu Anna Rzeszotarska.

— Nie ma chyba lepszego sposobu na obchodzenie Święta Niepodległości, niż przywracanie do świetności takich obiektów, jak sierpecki ratusz — stwierdził marszałek Adam Struzik.

Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz kanonik Sławomir Zalewski, proboszcz parafii farnej. Uroczystość uświetnił występ Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Sierpcu.

 

Nowoczesność i klimat dawnych lat

Kiedy otworzyły się drzwi ratusza, sierpczanie chętnie zaglądali do środka. Wnętrze dawnego magistratu zmieniło się diametralnie. W nowej recepcji znalazło się miejsce na kasę i punkt informacji regionalnej. Goście mogą też na chwilę tu usiąść, odpocząć, zapoznać się z tym, co warto u nas zobaczyć. Na parterze jest też sala oświatowa, którą wyposażono w sprzęt multimedialny, stoły i krzesła. Wygospodarowano miejsce na szatnię, pomieszczenia biurowe i magazynowe. W końcu ratusz doczekał się windy. Osoby z niepełnosprawnościami mogą wjechać na pierwsze piętro, by zobaczyć ekspozycje w salach wystawienniczych. Aranżacja tych pomieszczeń, z zastosowaniem systemu do zawieszania obrazów, oświetlenia umożliwiającego regulowanie natężenia światła, a także profesjonalne podesty i gabloty, podobały się zwiedzającym.

— Jest nowocześnie, ale udało się zachować trochę tego klimatu, jaki był w ratuszu. Cieszę się, że będzie możliwość zobaczenia w Sierpcu wystaw, które wcześniej, ze względu na brak odpowiednich warunków, nie mogły być u nas pokazywane. Jestem zachwycona windą, po latach moja mama znów mogła wejść na górę — stwierdziła pani Maria.

 

Miasto z widokiem na sztukę

Pierwsza wystawa w ratuszu jest uhonorowaniem sierpeckich twórców. Zwiedzający mogą podziwiać obrazy, rzeźby, ceramikę, a także metaloplastykę, a nawet biżuterię. Prace Bogumiła Burdalskiego, Przemysława Cendrowskiego, Joanny Gąsiorowskiej, Anny Góreckiej, Klaudiusza Kotarskiego, Zofii Kujawy, Moniki Laskowskiej, Alicji Lemier-Mroczyńskiej, Marleny Lewandowskiej, Hanny Miklaszewskiej, Katarzyny Przybyłowskiej, Jolanty Smykowskiej, Edmunda Szpanowskiego, Sławomira Wesołowskiego, Adama Wojciecha Witkowskiego i Wojciecha Webera weszły w skład niecodziennej wystawy „Sierpc. Miasto z widokiem na sztukę”.

— Nie spodziewałem się, że to tak wszystko będzie wyglądało. Jestem mile zaskoczony, w jaki sposób zmienił się ratusz oraz wielkim ukłonem dyrekcji Muzeum w stronę sierpeckich artystów. Nie można było chyba zrobić lepszej wystawy, będącej ukoronowaniem jubileuszu miasta i zakończenia remontu. Mamy wielu zdolnych ludzi i to, co mogłem dziś zobaczyć, jest potwierdzeniem, że Sierpc jest miastem z widokiem na sztukę, a ratusz obiektem z widokiem na kulturę — stwierdził sierpczanin podczas oglądania wystawy.

 

Nowy rozdział w historii

W sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & Spa odbyła się gala podsumowująca modernizację ratusza. Wręczono podziękowania dla osób zaangażowanych w realizację projektu, wykonawcom prac modernizacyjnych, artystom, których prace wykorzystano do stworzenia wystawy „Sierpc. Miasto z widokiem na sztukę” oraz Małgorzacie Gmiter, autorce książki „Dom główny frontowy… wybuduję. O ratuszu w Sierpcu i jego mieszkańcach opowieść niebanalna”.

Uroczystość zakończyło widowisko muzyczne pod tytułem „Dla Ciebie śpiewałem…” przygotowane przez artystów Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Do świata największego polskiego tenora Jana Kiepury zabierał publiczność narrator Kacper Kuszewski. Wykonawcom udało się przywrócić czar przedwojennych lat. Zabrzmiały wielkie przeboje, jak „Blondynki, brunetki…”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Już taki jestem zimny drań”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

— Otwiera się nowy rozdział w historii sierpeckiego ratusza. Odrestaurowany i zmodernizowany obiekt łączy zabytkowe wnętrza ze współczesnymi koncepcjami. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ekspozycyjnym Muzeum będzie mogło zaproponować zwiedzającym jeszcze ciekawsze, bardziej dostępne i angażujące wystawy oraz wydarzenia kulturalne, zaś historyczne sale staną się miejscem spotkań ze sztuką, tradycją i historią. Już teraz serdecznie zapraszamy do odwiedzin — mówi dyrektor Jan Rzeszotarski.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%