Zamknij

Odnowiony ołtarz w sierpeckim sanktuarium

11.39, 01.11.2022 . Aktualizacja: 18.21, 03.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Słynąca z łask, najstarsza na Mazowszu figura Matki Bożej z Dzieciątkiem ma nową oprawę. Ołtarz główny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei został odnowiony.

 

W 1483 r. na Wzgórzu Loret wzniesiono drewniany kościół. Niestety pożar zniszczył go już na początku XVI wieku. Na jego miejsce nasi przodkowie wybudowali kościół murowany w stylu gotyckim. W 1655 r. oddział szwedzki obrabował świątynię. W 1794 r. w pożarze kościół stracił dach i wyposażenie wnętrza. Sierpeckie sanktuarium, w którym obecnie modlą się wierni, pochodzi z XIX wieku. W latach 1965-1975 przeprowadzono gruntowny remont kościoła. W 2021 r. przyszedł czas na renowację neogotyckiego ołtarza głównego z 1893/97 r., na którym znajduje się rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem datowana na połowę XIV wieku.

 

Dwa etapy remontu

Remont trwał od 2021 r. W pierwszym etapie odrestaurowano nastawę ołtarzową (bez obrazów, figury Matki Boskiej Sierpeckiej z Dzieciątkiem, kolumn oraz rekonstrukcji fryzu arkadkowego). Aby to uczynić, potrzebne były pieniądze - ponad 97 tysięcy złotych. Od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków otrzymano 90 tysięcy zł. Pozostałą kwotę stanowił wkład własny parafii. W tym roku odnowiono pozostałe elementy ołtarza, m.in. mensę, tabernakulum, strefę cokołową, obraz ze zwieńczenia. Łączna kwota zadania to prawie 242 tysiące zł, w tym 100 tys. zł pochodziło od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, 80 tys. zł z Funduszu Kościelnego (MSWiA), 30 tys. zł z budżetu Gminy Miasto Sierpc, a prawie 32 tys. zł stanowił wkład własny parafii. Pracami kierowała konserwator Paulina Gref.

 

Poświęcenie ołtarza

Uroczystość poświęcenia odnowionego ołtarza odbyła się 30 października 2022 r., w niedzielę, która w Kościele katolickim jest dniem uroczystego dziękczynienia za wszystkie poświęcone świątynie. Mszy świętej przewodniczył biskup ks. Piotr Libera. Rozpoczęło ją odsłonięcie figury Matki Bożej Sierpeckiej, która pojawiła się w pełnej krasie zza obrazu Wniebowstąpienia NMP. Modlono się za wszystkich, którzy przyczynili się do odnowienia kościoła, ołtarza głównego, za parafian, gości oraz wszystkich, którym na sercu leży piękno świątyni. Homilię wygłosił biskup Piotr Libera. Zwrócił uwagę, jak ważny jest aspekt duchowy w życiu człowieka.

— Ileż to razy taka obojętność na religijny wymiar ludzkiego życia degradowała i zdradzała człowieka? Czy nie tak było również na tym świętym wzgórzu, na sierpeckim Lorecie, gdy carski rosyjski zaborca wygnał stąd jego gospodynie od wieków, świątobliwe siostry benedyktynki? Czy nie tak było podczas wojny, gdy bezbożni wyznawcy pogańskiej rasy panów w nocy 19 stycznia 1945 roku, kiedy już świtał kres wojny, dokonali tu właśnie egzekucji prawie 80 niewinnych osób. A później w tym samym miejscu, na tym męczeńskim wzgórzu, zrozpaczeni, ale też zaczadzeni bestialstwem wojny ludzie dokonali linczu na pozostałych w okolicy Niemkach i Niemcach — mówił biskup.

Hierarcha stwierdził również, że świątynia i ołtarz były w Polsce zawsze miejscami symbolizującymi godność człowieka i narodu, bo „czym byłyby nasze mazowieckie miasta, miasteczka czy wsie bez kościołów i ołtarzy? Co, jeśli nie świątynia, przypomina nam najlepiej o dziejach naszych małych ojczyzn? I czy to nie dźwięk dzwonów, nie obecność kapłana, nie konfesjonał i nie religia koniec końców przywraca człowiekowi jego godność, uczy kultury życia, przygotowuje do heroizmu i ukazuje ideał świętości?”. To w świątyniach i przed ołtarzem narzeczeni ślubują sobie wierność, miłość i uczciwość małżeńską, obrońcy ojczyzny skłaniają sztandary, a zmarłym oddaje się ostatnią posługę.

— Uczmy się, że nasz Bóg jest Bogiem pokoju, a nie przemocy, Bogiem dobroci, a nie obojętności, Bogiem sprawiedliwości, a nie wyzysku czy wykorzystywania innych. Patrzcie często na Maryję, która panuje nad tym ołtarzem w swojej pięknej, gotyckiej, najstarszej na całym Mazowszu figurze. Niech dzisiaj wszyscy w Sierpcu słyszą jej głos: wróć synu, wróć córko, choćby z daleka, zapraszam cię na spotkanie do mojego domu, na spotkanie z twoim Panem i Bogiem — powiedział kaznodzieja.

Podczas mszy świętej poświęcono ołtarz i tabernakulum. Proboszcz parafii św. Benedykta ks. Marek Tomulczuk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia kościoła.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%