Zamknij

Szopki betlejemskie w skansenie

01:09, 08.12.2018 Opr. na podst. tekstu Jarosława Asztemborskiego z MWM w Sierpcu Aktualizacja: 15:41, 09.12.2018
Skomentuj

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Szopka betlejemska”. Nadesłane prace można podziwiać w sierpeckim skansenie.

Wykonywanie szopek betlejemskich należy do najpiękniejszych zwyczajów związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. Konkurs plastyczny, do którego sierpeckie muzeum zaprosiło uczniów szkół podstawowych, stanowił nawiązanie to tej tradycji. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować i wykonać przestrzenną pracę, ukazującą historię narodzin Jezusa. Mogli użyć rozmaitych materiałów, jedyne ograniczenie stanowiła ich pomysłowość. Inwencję twórczą, walory estetyczne i zgodność z regulaminem konkursu oceniała komisja konkursowa. Spośród 83 nadesłanych szopek (59 w kategorii 6–10 lat i 24 w kategorii 11–15 lat) jurorzy wyłonili osiem. Zadanie mieli niełatwe, bowiem prace biorące udział w tegorocznej edycji konkursu wykonane zostały z dużą starannością i kreatywnością.

Wśród najmłodszych za najładniejszą uznano szopkę przygotowaną przez Zofię Jagodzińską z I Prywatnej Szkoły Podstawowej w Sierpcu. Drugą nagrodę otrzymał Adam Budka z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Przeradzu Małym, trzecią Tomasz Maciejewski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu, a wyróżnienie Aleksandra Rutkowska z Zespołu Szkół w Lutocinie.

W kategorii 11–15 lat zwyciężyła Julia Skierska ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie. Drugie miejsce zajął Wiktor Rutkowski, a trzecie Amelia Przybyszewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu. Na wyróżnienie zasłużyła Alicja Klara Sulkowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu RTV, turystycznego i sportowego.

Młodzi artyści i ich opiekunowie mieli okazję przejechać się wozem po terenie muzealnej ekspozycji oraz zwiedzić z przewodnikami ekspozycję skansenu. We wnętrzach chałup chłopskich poznawali zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe sprzed 100 lat.

 

(Opr. na podst. tekstu Jarosława Asztemborskiego z MWM w Sierpcu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%