Zamknij

Odczyt w TNP

21:39, 07.09.2022 . Aktualizacja: 23:57, 07.09.2022
Skomentuj

Po przerwie spowodowanej pandemią i brakiem siedziby Sierpecki Oddział Towarzystwa Naukowego Płockiego ponownie zaprosił na spotkanie. Był czas na wspomnienia i naukowy odczyt.

 

W gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu przybyłych powitała przewodnicząca Sierpeckiego Oddziału TNP dr Bogumiła Dumowska.

 

200-lecie TNP

W 2020 roku Towarzystwo Naukowe Płockie obchodziło 200. rocznicę utworzenia. Bogumiła Dumowska uznała, że warto przy tej okazji wspomnieć o historii sierpeckiego oddziału tej najstarszej w kraju instytucji tego typu. Zachowało się pismo z 1908 roku do zarządu TNP, podpisane przez pierwszego przewodniczącego sierpeckiego oddziału dr. Franciszka Gumowskiego i sekretarza Wacława Gurbskiego.

— W Płocku Towarzystwo zakładali nauczyciele. W Sierpcu byli to ludzie różnych zawodów, społecznicy, ziemianie, przedsiębiorcy, m.in., Anna Piniarowicz, Maria Gajzlerowa, Franciszek Gumowski, Wacław Grubski, Jakub Rudowski, Halina i Jan Radomyscy — opowiadała Bogumiła Dumowska.

Sierpecki oddział prowadził działalność kulturalną. Organizował odczyty, pogadanki, wieczory literacko-muzyczne. Przy ul. Farnej 24, gdzie mieściła się pierwsza siedziba organizacji, była też biblioteka. W czasie I wojny działalność została zawieszona. Wznowiono ją dopiero w 1969 roku z inicjatywy Jakuba Chojnackiego. Oddział istnieje do tej pory. Znalazło się w nim miejsce dla sierpeckich regionalistów i naukowców.

Spotkanie było okazją do przekazania dyplomów jubileuszowych. Z okazji 50-lecia członkostwa dyplom otrzymał Zbigniew Lubacz, z okazji 45-lecia członkostwa Edward Kalinowski, 30-lecia Ewa Kujawa, 25-lecia Piotr Urbański. Wręczono również medale 200-lecia istnienia TNP.

Za owocną współpracę podziękowali dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski i radna Joanna Szewczykowska.

 

Wykład Arkadiusza Mellera

Wykład „Wybory do polskiego Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku na przykładzie Mazowsza Płockiego” wygłosił dr Arkadiusz Meller.

— Temat był związany z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu odbyła się konferencja, ukazał się artykuł w Bieżuńskich Zeszytach Historycznych. Okazało się, że materiał związany z tym tematem jest bardzo obszerny i pozwolił na napisanie ponad 300-stronicowej książki — wspominał prelegent.

Arkadiusz Meller przybliżył czasy, kiedy Polska stawiała pierwsze kroki jako niepodległe państwo. Mówił o działających partiach, w jaki sposób przebiegało samo głosowanie, ale też o prawach wyborczych Polek, które od 1918 roku miały możliwość oddania głosu i kandydowania do sejmu.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%