Zamknij

75 lat sierpeckiego Mechanika

21:18, 16.06.2022 . Aktualizacja: 21:57, 16.06.2022
Skomentuj

 

 

Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu świętuje w tym roku 75. rocznicę powstania. Jubileusz był okazją do wspomnień i podziękowań. Niespodzianką było odsłonięcie rzeźby patrona szkoły, która stanęła na Skwerze Absolwenta.

 

Historia szkoły sięga roku 1946. Wtedy to powstała pierwsza Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa dla młodzieży pracującej. Organizację placówki powierzono Maksymilianowi Świtalskiemu. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele farnym, odprawionej przez księży będących absolwentami Mechanika.

 

Największa szkoła

W części oficjalnej wzięło udział ponad dwieście osób, wśród których byli ambasador Argentyny Ana Maria Ramirez, przedstawiciele władz samorządowych, policji, straży pożarnej, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i placówek kulturalnych, oświatowych, organizacji społecznych, pracownicy Mechanika, emeryci, a także młodzież. Uroczystość poprowadzili absolwenci szkoły Katarzyna Dul, Grażyna Pawlak Kapela, Waldemar Frydrychowicz, Mariusz Żmijewski. Dyrektor Piotr Tyndrof z dumą mówił o absolwentach, którzy opuścili szkolne mury, na których zawsze można liczyć. Wspominał o przemianach, jakie zaszły w ciągu tych wszystkich lat. Z typowo męskiej placówki stopniowo przeobraziła się w szkołę koedukacyjną. Zmienił się także budynek, w którym mieści się Mechanik. Powstała nowa hala.

— Dziś jesteśmy największą szkołą w powiecie kształcącą na poziomie technikum, szkoły branżowej, a także liceum. Nasza kadra pedagogiczna i niepedagogiczna nieustannie podnosi swoje kwalifikacje. Staramy się przystosować poziom nauki tak, by nasi absolwenci wyszli stąd nie tylko z przygotowaniem zawodowym, ale także społecznym — stwierdził dyrektor.

Piotr Tyndorf podziękował wszystkim, którzy pomogli i pomagają w szkole. Szczególne słowa uznania skierował do sponsorów, dzięki którym jubileusz miał odpowiednią oprawę.

 

Pamiątkowa rzeźba

Z okazji jubileuszu Ambasada Republiki Argentyny ufundowała rzeźbę generała José de San Martína, który jest patronem Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu. Oficjalnego odsłonięcia pomnika dokonali ambasador Ana Maria Ramirez, wicestarosta Sławomir Olejniczak, przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński, dyrektor Skansenu Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski, rzeźbiarz Edmund Szpanowski, ks. kan Sławomir Zalewski, dyrektor Mechanika Piotr Tyndorf. Wypuszczono także biało-czerwono-niebieskie balony. Wykonawcą rzeźby jest absolwent Mechanika Edmund Szpanowski.

Ambasador Ana Maria Ramirez podkreśliła, że Argentynę i Polskę łączą silne więzy przyjaźni i współpracy, a w tym roku obchodzona jest 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych.

— Dziś jako świadectwo tej przyjaźni odsłaniamy popiersie generała José de San Martína, patrona tej szkoły od prawie 50 lat. Generał mocno wierzył, że edukacja jest narzędziem postępu. Wierzył w przyjaźń, a jego listy odzwierciedlają jak bardzo cenił swoich przyjaciół. Wierzył w przyjaźń — powiedziała ambasador.

Ana Maria Ramirez stwierdziła, że wizyty w Sierpcu są jednymi z najlepszych wspomnień, jakie zabierze ze sobą z Polski. Ambasador przekazała dla szkoły dziesięć porcelanowych naczyń do przyrządzania herbaty yerba mate pochodzących z kolekcji jednego z dyplomatów Argentyny.

 

Pro Masovia i słowa uznania

W imieniu marszałka Adama Stuzika najwyższe odznaczenie Województwa Mazowieckiego, czyli Pro Masovię, dyrektorowi Zespołu Szkół nr 1 Piotrowi Tyndorfowi wręczyli Jan Rzeszotarski i Jan Laskowski. Dyplomy uznania były także dla wyróżniających się pracowników szkoły.

Nie zabrakło życzeń i podziękowań. Starosta Andrzej Cześnik z wdzięcznością mówił o zaangażowaniu kadry w wychowanie wielu pokoleń młodych sierpczan. Dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w dynamiczny rozwój sierpeckiego Mechanika.

— Życzę wam, aby nie opuściła was siła na dalsze działania na rzecz rozwoju młodzieży i całego powiatu. Pamiętajcie też, że trud waszej pracy jest widoczny i doceniany przez nas wszystkich — powiedział starosta Andrzej Cześnik.

Także przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński, absolwent szkoły, nie szczędził pochwał i słów uznania. Gratulacje i życzenia składali również inni goście.

Podróż w czasie

Na swoistą podróż w czasie zabrali absolwenci, nauczyciele i uczniowie Mechanika. Były prezentacje multimedialne przypominające historię i ludzi związanych ze szkołą. Zaśpiewano przeboje m.in. „Parasolki, parasolki”, „Zawsze tam gdzie ty”. Przygotowano też quiz wiedzy o Mechaniku. Okazało się, że pamiętano, kto był kierowcą pierwszego szkolnego autobusu, pieszczotliwie nazywanego „Ogórkiem”, kto powiedział, że ma „drużynę silną, zwartą i gotową” i jaka jest ulubiona dyscyplina sportowa obecnego dyrektora. Na zakończenie zrobiono wspólne zdjęcie na schodach wiodących do szkoły.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%