Zamknij

Koncert ?To właśnie jest nasza Ojczyzna? w Sierpcu

20:52, 15.11.2018 A.M Aktualizacja: 20:53, 15.11.2018
Skomentuj

 

„Polska - to miasto, strumień i rzeka i komin fabryczny, co dymi z daleka, a nawet obłoki, gdy nad nami mkną. Polska to jest także twój rodzinny dom” - z dumą deklamowała jedna z najmłodszych uczestniczek koncertu „To właśnie jest nasza Ojczyzna”.
 

 

Ten rok, rok jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obfituje w prelekcje, koncerty, wystawy. I chociaż mają wspólny mianownik, to jednak bardzo się różnią.

 

Tym, co pod Grunwaldem

Na koncert „To właśnie jest nasza Ojczyzna” zaprosiło Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Artystycznego „Kasztelanka”. Sala widowiskowa CKiSz wypełniła się publicznością, która przyszła zobaczyć występy dzieci, młodzieży i dorosłych.

- Widowisko poświęcamy tym, którzy krzyżowali miecze pod Grunwaldem, tym, co szli z Krakowa z Kościuszką i tym, co jęczeli pod pruskim butem i umęczeni ginęli w śniegach Sybiru, ale też tym Polakom, którym my zawdzięczamy teraźniejszą wolność, bohaterom II wojny światowej i robotnikom roku 1980. Oni wszyscy stoją u granic naszej ojczyzny, dając świadectwo jej istnieniu, mówiąc: to właśnie jest nasza ojczyzna – powitała gości choreograf zespołu Kasztelanka Jadwiga Chojnacka.

Na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy Kasztelanki, od tych najmłodszych, po grupę reprezentacyjną, która po raz pierwszy wystąpiła w strojach z okresu księstwa warszawskiego. Zachwycali publiczność, tańcząc poloneza, mazura, walca, kujawiaka. Nie zawiedli też wokaliści i recytatorzy: Laura Szewczyk, Anna Cyl, Julia Mikołajczyk, duet Kinga Jastrzębska i Mateusz Pniewski, Amelia Witkowska, chór Sierpeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Dziewczyny Karola”, Jarosław Wierzbicki, duet Alicja Sulkowska i Jakub Kwiatkowski, Natalia Woźnicka i Katarzyna Moskal. Wspaniałym uzupełnieniem pokazów młodych artystów był występ przygotowany przez ich rodziców, którzy pojawili się na scenie wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami z Rypina. Z przyjemnością słuchało się takich przebojów jak „O mój rozmarynie”, „Uwierz Polsko”, czy „Ja to mam szczęście”.

 

Wspieramy rozwój

Koncert mógł się odbyć dzięki pozyskaniu grantu w konkursie „Wspieramy rozwój”, organizowanego przez Cedrob. Stowarzyszenie Przyjaciół LZA „Kasztelanka” złożyło odpowiedni wniosek i otrzymało dotację. Zorganizowano koncert i zakupiono stroje z epoki Księstwa Warszawskiego dla grupy reprezentacyjnej, a także ubiory oraz buty dla grup młodszych. Specjalne podziękowania były dla przedstawicieli Cedrobu, Wiesławy Stopińskiej, która pomagała przy pozyskaniu grantu i przede wszystkim dla Jadwigi Chojnackiej, pomysłodawczyni i organizatorki koncertu. Występujący na scenie artyści otrzymali gromkie, zasłużone brawa.

MAT

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%