Zamknij

Światłość pędzlem malowana

07:57, 10.06.2022 . Aktualizacja: 20:59, 12.06.2022
Skomentuj

 

 

W Ognisku Pracy Pozaszkolnej zorganizowano wernisaż ikon profesor Zofii Kuźniewskiej, która opowiedziała o ich historii, o tym, dlaczego używa się sformułowania ikonopisarze i w jaki sposób powstają te święte obrazy.

 

Wernisaż rozpoczął utwór „Muzyka Aniołów” w wykonaniu wychowanka OPP Grzegorza Smykowskiego. Wystawa przyciągnęła wielu gości. Byli przedstawiciele samorządu, artyści, osoby interesujące się sztuką, przyjaciele artystki. Przybyłych powitała dyrektor Ogniska Renata Przybyłowska.

 

Malowanie na klęczkach

Profesor Zofia Kuźniewska podziękowała za możliwość prezentacji swoich prac. Wspomniała o tym, że jest związana z Sierpcem, bo tu się urodziła. Przybliżyła obecnym historię świętych obrazów, wygłaszając wykład „Ikona – światłość pędzlem malowana”. Profesor Zofia Kuźniewska w zajmujący sposób opowiadała o związkach ikonopisarzy z Bogiem, o tym, że ikon się nie maluje, a pisze. Pisanie zaczyna się od modlitwy „Ty, Boski Mistrzu wszystkiego co istnieje, oświeć i kieruj duszą i ciałem sługi Twego; prowadź jego rękę, aby mógł godnie i doskonale przedstawiać Twój obraz, obraz świętej Twojej Matki i wszystkich Twoich świętych ku chwale, radości i upiększeniu świętego Twego Kościoła”. W kulturze bizantyjskiej jest jeszcze zwyczaj, że artysta wykonuje ikonę klęcząc.

 

Przybliżać do Boga

— Ikona nie służy tylko do oglądania, ale służy do kontemplacji, ponieważ przekazuje informację o Boskiej naturze, o historii zbawienia człowieka. Ikona ma nam przybliżać Boga, abyśmy zastanawiali się w milczeniu, wsłuchiwali się w Jego słowa i kontemplowali je. Jej zadaniem jest prowadzić człowieka do Boga — mówiła pani profesor.

Artystka opowiadała także o sposobach, w jakich tworzy się ikony, technikach, materiałach. Wspominała też o tym, że są wytyczne, których każdy, kto podejmie się malowania ikon, musi się trzymać. Po zakończeniu pisania ikonie należy nadać imię. Niepodpisana nie istnieje. Zgromadzeni zadawali dużo pytań związanych z tego rodzaju sztuką. Wiele osób pozostawało pod wielkim wrażeniem ikon namalowanych przez Zofię Kuźniewską.

— Jesteśmy dumni, że po raz pierwszy ikony przybyły do Sierpca, do naszej placówki. To wielki zaszczyt podziwiać piękne dzieła sztuki pani profesor Zofii Kuźniewskiej — stwierdziła dyrektor OPP.

Wystawę można podziwiać w sali konferencyjnej OPP do 24 czerwca 2022 r.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%