Zamknij

Wielka majówka w sierpeckim skansenie

08:37, 24.05.2022 . Aktualizacja: 09:31, 24.05.2022
Skomentuj

 

 

Kulinarna uczta, myśliwskie opowieści, koncerty, zabawy, warsztaty, możliwość podpatrywania, jak kiedyś żyli ludzie na mazowieckiej wsi, a do tego piękna pogoda — to była doskonała recepta na to, by ciekawie spędzić wolne dni.

 

Wielka majówka otworzyła sezon turystyczny w skansenie w Sierpcu. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Prawie dwanaście tysięcy osób odwiedziło sierpecki skansen w pierwszych trzech dniach maja. „Myśliwskie gotowanie na polanie” i „Majówka w skansenie” były doskonałą okazją, by ciekawie spędzić czas. Przygotowano wiele atrakcji dla osób w różnym wieku.

 

Myśliwskie gotowanie

Po raz pierwszy w sierpeckim skansenie odbyło się tematyczne gotowanie na polanie. W tym roku motywem przewodnim było myślistwo. Potrawy z dziczyzny cieszyły się dużym uznaniem wśród zwiedzających. Furorę zrobił Karol Kus, znany smakosz i wokalista, który wspólnie z turystami ugotował gulasz myśliwski, a do tego jeszcze zaśpiewał. Był też konkurs na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką. Koła Gospodyń Wiejskich, wytwórcy produktów regionalnych, zapaleni kucharze przygotowali aż 65 potraw w siedmiu kategoriach: zupa, potrawa jarska, potrawa mięsna, potrawa z dziczyzny, przekąska, deser, napój. Komisja nie miała łatwego zadania. Degustacja tylu wspaniałych dań i wybranie tych najlepszych było nie lada wyzwaniem. Dla laureatów przygotowano nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Ale nie tylko potrawy z dziczyzny były atrakcją tego dnia. Można było podziwiać różne rasy psów myśliwskich. Odbył się też pokaz sokolniczy. Turyści mieli okazję wzięcia udziału w konkursie wabienia jeleni. Klub Dian Polskiego Związku Łowieckiego zorganizował dla najmłodszych warsztaty plastyczne. W dworze z Bojanowa członkowie grupy Knieje i Salony przybliżały zebranym tradycje i obyczaje łowieckie dawnego ziemiaństwa.

— Człowiek się jednak uczy całe życie. Nie wiedziałem, że Wojski z „Pana Tadeusza” nie mógł zagrać pięknego koncertu na „swoim rogu bawolim, długim, cętkowanym, krętym”, bo ten wydaje tylko trzy różne dźwięki — stwierdził jeden z turystów.

W intencji myśliwych, leśników i rolników w drewnianym skansenowskim kościółku odprawiono uroczystą mszę świętą. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe, ludzie związani z łowiectwem, a także turyści. Oprawę muzyczną liturgii przygotował Zespół Muzyki Myśliwskiej im. Marcina Kamińskiego przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Płocku.

Ożyła także muzealna wieś. W domostwach gospodynie pokazywały, co dawniej jadało się na przednówku. Wykonywały kwiaty z bibuły i papierowe firanki do dekoracji izb. Zielarka mówiła o leczniczych właściwościach ziół i roślin, które zbierano wiosną. Gospodarze kręcili powrozy. Szewc i kowal pracowali w swoich warsztatach, a młynarze w wiatraku mełli ziarna na mąkę.

W amfiteatrze wystąpił zespół Masterbrass w repertuarze myśliwskim. Muzycy zaprezentowali też znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej oraz filmowej. Jak zwykle, dużym powodzeniem cieszył się kiermasz, na którym można było dobrze zjeść oraz kupić unikatowe produkty rękodzieła oraz rzemiosła artystycznego.

 

Laureaci konkursu na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką

I miejsce

w kategorii zupa Koło Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach

w kategorii potrawa jarska Justyna Koziczyńska

w kategorii potrawa mięsna Hotel Skansen Conference &Spa

w kategorii potrawa z dziczyzny Tomasz Piotrkowski

w kategorii przekąska Anna Gawrońska

w kategorii deser Marek Gabrych

w kategorii napój Krystyna Samsel

II miejsce

w kategorii zupa Koło Gospodyń Wiejskich „Po sąsiedzku” w Białyszewie

w kategorii potrawa jarska Koło Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach

w kategorii potrawa mięsna Koło Gospodyń Wiejskich „Wólczenianki”z Woli Grąbieckiej

w kategorii potrawa z dziczyzny Koło Gospodyń Wiejskich z Pilichówka

w kategorii przekąska Koło Gospodyń Wiejskich „Malinowe Usta” z Kęczewa

w kategorii deser Justyna Koziczyńska

w kategorii napój Koło Gospodyń Wiejskich Grodkowo Zawisze

 

III miejsce

w kategorii zupa Koło Łowieckie „Lew”

w kategorii potrawa jarska Koło Gospodyń Wiejskich „Malinowe Usta” z Kęczewa

w kategorii potrawa mięsna Koło Gospodyń Wiejskich w Skoczkowie

w kategorii potrawa z dziczyzny Koło Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach

w kategorii przekąska Wojciech Jaworowski

w kategorii deser Koło Gospodyń Wiejskich z Pilichówka

w kategorii napój Koło Gospodyń Wiejskich „Po sąsiedzku” w Białyszewie

 

Spacerkiem po wsi

2 maja można było wybrać się na wiosenny spacer po skansenowskiej wsi. Nie bez kozery maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku. Obudzona już do życia przyroda pokazuje swoje piękno. Kwitnące drzewa, kwiaty, mnóstwo zieleni wzbudzały zachwyt turystów. Powolny spacer wśród starych chat, gdakanie kur, gulgotanie indyków, obserwowanie młodych, skaczących kózek działały bardzo relaksująco. Udostępniana w zagrodach ekspozycja „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” pozwalała przenieść się w czasie do początków ubiegłego wieku. Wnętrza domostw chłopskich sprzyjały poznawaniu rytmu życia dawnych mieszkańców wsi.

 

Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja licznie pokazali się mieszkańcy wsi — gospodynie chodzące z koszami, szlachcice siedzący przed dworkiem, guwernantka opiekująca się pańskimi dziećmi, chłopi, dziady, parobkowie, a nawet tajemniczy mnich. Można było wziąć udział w nabożeństwie majowym przed kapliczką na rozstajach albo posłuchać, co o uchwalonej w 1791 roku „konstytucyji” sądzili mieszkańcy wsi.

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy postarali się, by przenieść odwiedzających w czasie.

Wiosna to czas wytężonej pracy na polach i w zagrodach. Gospodarze orali, bronowali i siali zboża. W jednej ze stodół czesano wełnę na mechanicznej gręplarni. Przy chałupie sołtysa rzeźbiarz strugał rzeźby, rzemieślnicy w warsztatach uwijali się w pocie czoła, gospodynie krzątały się w obejściach, a w szlacheckim dworze odbywał się pokaz haftu.

Dzieci chętnie wykonywały w izbie lekcyjnej biało-czerwone kotyliony, a na podwórku za szkołą uczyli się chodzić na szczudłach, toczyć obręcze, grać w serso i strzelać z procy.

Dużo działo się też na polanie. Na kiermaszowych stoiskach można było wypatrzeć oryginalne kubki, poduszki, torebki. Nie brakowało też pysznego, swojskiego jedzenia.

Zgodnie z muzealną tradycją w święto Konstytucji 3 Maja na scenie zagrała orkiestra dęta. W tym roku była to Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Goleszyna. Artyści wykonali standardy orkiestrowe oraz utwory muzyki popularnej i filmowej.

Zdjęcia z 3 maja

Zapraszamy do skansenu

Muzeum Wsi Mazowieckiej zaprasza na cykl imprez plenerowych „Niedziela w skansenie”, stanowiących unikatowe spotkanie z tradycją, obyczajowością, rzemiosłem i sztuką wsi mazowieckiej. Już 5 czerwca władzę w Muzeum przejmą dzieci. Podczas „Dnia Dziecka w skansenie” dla małych i dużych przygotowane zostaną konkursy, koncerty, gry i zabawy podwórkowe, kiermasz zabawek i łakoci oraz wiele innych niespodzianek. Więcej informacji o wydarzeniach i propozycjach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym facebooku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%