Zamknij

Jubileuszowy rok w sierpeckim muzeum

06:43, 24.12.2021 . Aktualizacja: 06:51, 24.12.2021
Skomentuj

 

 

Obchody 50-lecia powstania muzeum w Sierpcu trwały przez cały 2021 rok. Przygotowano wiele interesujących wydarzeń i konkursów. Nie zabrakło podziękowań i gratulacji dla twórców najbardziej znanej sierpeckiej instytucji kultury. W końcu przyszedł czas na podsumowanie tego roku.

 

W spotkaniu w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & Spa uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabela Stelmańska, przewodniczący Rady Powiatu Sierpeckiego Przemysław Burzyński, starosta sierpecki Andrzej Cześnik, burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Bieżuniu Andrzej Sztybor, burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, duchowni dekanatu sierpeckiego na czele z proboszczem parafii farnej, księdzem Sławomirem Zalewskim, twórcy ludowi współpracujący z muzeum, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, oświaty, a także przyjaciele oraz emerytowani pracownicy Muzeum.

 

Działo się, oj działo...

Historię placówki, począwszy od dwóch sal w sierpeckim Ratuszu, a skończywszy na ponad 59 hektarowym skansenie, zaprezentował materiał filmowy. Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski opowiedział, co zostało zaplanowane i zrobione w roku jubileuszowym. Ze względu na pandemię nie był to łatwy dla instytucji rok. Początkowe miesiące przebiegały pod znakiem izolacji. Wiele inicjatyw trzeba było przenieść do internetu. Zorganizowano dużo konkursów, m.in. na muzealną maskotkę. Powstały niezwykle ciekawe programy z cyklu „W czwartki o kulturze”. Nagrano dwa filmy „50 lat Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” oraz „Cztery pory roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”. Przygotowano też dwie okolicznościowe publikacje. Kiedy można było w końcu otworzyć skansen dla turystów, wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Przygotowano wystawy tematyczne. Nie zapomniano o bezpieczeństwie. Pojawiły się przypomnienia o zachowaniu dystansu oraz miejsca, w których można było zdezynfekować ręce. Letnie i jesienne imprezy cieszyły się dużym powodzeniem. Znów skansen tętnił życiem. Nie brakowało chętnych, by podpatrzeć pszczelarzy, zobaczyć jak wyglądały żniwa czy wykopki. Kulminację obchodów stanowiły wrześniowe imprezy, począwszy do jubileuszowej gali przez ogólnopolską Konferencję Naukową „Przyszłość naszego dziedzictwa” po weekend w skansenie – z sobotą poświęconą Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej i niedzielą pod znakiem „Smaków dziedzictwa”.

Dyrektor Jan Rzeszotarski wspomniał też o inwestycjach, oddanym w ubiegłym roku wiatraku z Zalesia, który po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat znów działa. Niedawno zakończyła się modernizacja obiektów Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Rozpoczęto prace remontowe w sierpeckim Ratuszu. W planach jest też przywrócenie świetności pałacowi Zamoyskich w Bieżuniu. Realizacja wszystkich przedsięwzięć była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Podsumowanie roku jubileuszowego było także okazją do podziękowań dla osób, które przyczyniły się do realizacji wydarzeń rocznicowych.

— Chciałbym też podziękować wszystkim, którzy towarzyszyli nam przez cały rok, korzystając z przygotowanych wydarzeń. Pragnę życzyć państwu pełnego radości i spokoju oczekiwania na święta Bożego Narodzenia i radosnego świętowania — powiedział dyrektor.

 

W świątecznym klimacie

Z okazji jubileuszu Muzeum wykonało specjalną statuetkę, którą otrzymują osoby zasłużone dla sierpeckiej placówki. Większość już została wręczona. Podczas podsumowania obchodów 50-lecia statuetkę otrzymał marszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski za wieloletnią współpracę z sierpeckim muzeum. Był m.in. przez wiele lat członkiem Rady Muzealnej.

— Ta jednostka przekroczyła wyobrażenia twórców. Zakres jej działania nie ogranicza się do województwa mazowieckiego, największego regionu w naszym kraju, ale stała się placówką europejskiej kultury ludowej. Pokazuje, jak polska wieś tworzyła polską kulturę. Za to wszystko panu dyrektorowi i tym wszystkim, którzy przez te kilkanaście tysięcy dni wypełniali treścią przesłanie misji troski o kulturowe dziedzictwo tego regionu, województwa, naszego kraju jako wkładu w kulturę europejską, serdecznie dziękuję — powiedział Piotr Zgorzelski.

Zgromadzeni zobaczyli też film „Zima”, zrealizowany na terenie muzealnej wsi, w którym przedstawiono bożonarodzeniowe zwyczaje. Zespół Golec uOrkiestra zaśpiewał specjalnie dla muzealników i ich gości najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe z różnych regionów kraju. Nie zabrakło też największych przebojów zespołu, jak „Crazy is my life” czy „Ściernisko”. Na zakończenie odbyła się wigilijna kolacja, podczas której złożono życzenia radosnych świąt i pomyślności w nowym roku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%