Zamknij

Rock, poezja i historia

15:16, 24.09.2018 Aktualizacja: 15:17, 24.09.2018
Skomentuj

 

 

Poetyckie testamenty m.in. Tadeusza Gajcego, Zbigniewa Herberta, Zdzisława Stroińskiego, Władysława Sebyły wyśpiewał Norbert „Smoła” Smoliński podczas koncertu muzyki patriotycznej w Centrum Kultury i Sztuki.

 

Lider zespołu Contra Mundum zabrał w niezwykłą podróż śladami polskich bohaterów. Jego rockowe interpretacje polskiej poezji, dodatkowo wzmocnione zdjęciami wyświetlanymi na wielkim, kinowym ekranie były niezwykłą lekcją historii, lekcją polskości, lekcją wolności. Norbert Smoliński zadedykował koncert polskim bohaterom, także tym wywodzącym się z ziemi sierpeckiej. Wokalista poprowadził słuchaczy przez trudne dla Polski czasy, od zaborów, przez wojny, okupację hitlerowską i powojenny okres.

Dzięki Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc jeden z utworów, wiersz Cypriana Kamila Norwida „Po to właśnie”, miał bardzo lokalną wymowę. Stare zdjęcia naszego miasta stały się ilustracjami do tego utworu. „Wiary dziś życzę Tobie, że zostanie, bo na tej ziemi jesteś po to właśnie, by z ognia zgliszcza mógł powstać dyjament wiekuistego zwycięstwa zaranie. Czy wiesz, że jesteś po to właśnie!” - śpiewał Norbert Smoliński.

Artysta rozmawiał z publicznością. Zadawał pytania, nagradzał upominkami przekazanymi przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie. „Smoła” wspomniał również żyjącego wciąż w naszym mieście żołnierza Armii Krajowej – Stefana Kośmidra, zmarłego niedawno lokalnego historyka Zdzisława Dumowskiego oraz porucznika Franciszka Majewskiego ps. „Słony”.

Głównym organizatorem spotkania było stowarzyszenie Konfederacja Wolnej Myśli, której przedstawiciele Łukasz Rybiński i Damian Witkowski podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się, aby koncert mógł się odbyć.

Kolejną inicjatywą Stowarzyszenia była organizacja w foyer CKiSz wystawy edukacyjnej pt. „W drodze do niepodległości” z planszami przedstawiającymi najważniejsze wydarzenia polskiej historii od 1914 do 1921 roku. Projekt jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021 i realizowanego dzięki: PERN S.A., Bankowi Pocztowemu S.A., Narodowemu Archiwum Cyfrowemu i Archiwum Akt Nowych.

MAT

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%