Zamknij

Na nogach zbolałych szli do Niej…

18:40, 16.11.2021 . Aktualizacja: 19:31, 17.11.2021
Skomentuj

 

 

Armaty ukryte wśród kwiatów” — słowa jednego z najbardziej okrutnych carów Rosji Mikołaja I, odnoszące się do muzyki Fryderyka Chopina, przywołał prof. Grzegorz Radomski podczas koncertu pieśni i piosenek patriotycznych, który odbył się z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Organizatorem koncertu, który odbył się w Centrum Kultury i Sztuki, było Starostwo Powiatowe w Sierpcu. Przed wejściem do sali widowiskowej widzowie otrzymywali kotyliony i śpiewniki z najbardziej znanymi piosenkami patriotycznymi. Mogli też obejrzeć wystawę rysunków wychowanków Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Piękno naszej Ojczyzny.”

 

Z potrzeby serca

W rolę konferansjerów wcielili się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego Julia Żuchowska i Jan Brzozowiec. Przybyłych powitał starosta Andrzej Cześnik, który powiedział, że koncert zrodził się z potrzeby serca, by oddać hołd obrońcom ojczyzny. Przywołał słowa Oskara Kolberga „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

— Jesteśmy tu po to, aby swoje istnienie umacniać i zakorzeniać w tej umiłowanej cząstce ziemi — Polsce. Jesteśmy tu po to, by to bezcenne dziedzictwo przekazywać pokoleniu młodych Polaków, zachowując w pamięci trudne doświadczenia naszych ojców, także ludzi obecnych tu na uroczystości. Niech połączy nas ta patriotyczna nuta. Z radością uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości — mówił starosta.

 

Poślinki czy posełki

Prof. dr hab. Grzegorz Radomski wygłosił prelekcję dotyczącą drogi do niepodległości. W zajmujący sposób opowiadał o mało znanych faktach z naszej historii. Jak chociażby o wojnie palikowej, stoczonej na Kaszubach, gdzie mieszkańcy niezadowoleni z wyznaczonej palikami granicy, wyrywali je. Chcieli być częścią Polski i w końcu udało im się. Profesor mówił też o problemach, jakie rodziły się w wolnej ojczyźnie.

— Bardzo ciekawie przywoływał w 1918 roku kardynał Aleksander Kakowski wypowiedź Piotra Skargi. Trzeba zrobić wszystko, żeby się podparło to, co się opuściło, to co zostało zepsute zostało naprawione, to co zranione, żeby zostało zrośnięte. Próbowano z trzech różnych obszarów, różnych tradycji odbudować jednolite państwo — powiedział prelegent.

Problemami było nie tylko scalenie państwa, ale pojawiły się też dylematy językowe. W 1918 r. kobiety otrzymały prawa wyborcze. Osiem pań zasiadło w ławach poselskich. I powstał problem jak je nazywać: poślinki, a może posełki.

Grzegorz Radomski wspominał też o osobach ważnych dla Sierpca, pierwszym naczelniku powiatu sierpeckiego Ignacym Konarzewskim i Annie Piniarowicz, przełożonej pensji żeńskiej, która po przegranym pierwszym powstaniu śląskim w Studzieńcu organizowała kolonie dla dzieci powstańców. Ciekawostką nieznaną większości sierpczan było też to, że powiat sierpecki, rypiński i płoński dostał w 1919 r. pierwszego psa policyjnego. Zachowało się nawet jego imię — Fryga.

Profesor wspomniał też o filmach, w których poruszano kwestie niepodległości, jak „Sztandar wolności”, „Cud nad Wisłą”, „Tamara”.

 

Niepokorna, niepodległa

W koncercie wystąpili uczniowie, absolwenci i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz uczennice LO im. majora Henryka Sucharskiego w Sierpcu. Zabrzmiało wiele znanych pieśni i piosenek „Żeby Polska była Polską”, „Wojenko, wojenko”, „Niepokorna, niepodległa”, „Przybyli ułani, „Pierwsza kadrowa”, „Niezłomni”, „Kolęda warszawska”, „Tango na głos i orkiestrę”. Nie zabrakło też poloneza Michała Ogińskiego oraz walców Fryderyka Chopina. Była też zupełnie nowa „Pieśń o niepodległej”.

Przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński podziękował prof. dr. hab. Grzegorzowi Radomskiemu, dyrektor Szkoły Muzycznej w Sierpcu Barbarze Bońkowskiej oraz pedagogom z tej szkoły, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Ewie Jancewicz, wykonawcom i publiczności.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%