Zamknij
REKLAMA

Ligowo: Śladami bohaterskich przodków

20:08, 29.04.2021 | SP Ligowo
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Uczniowie ligowskiej podstawówki udowadniają, że nawet w dobie pandemii może dziać się coś pozytywnego. Szóstoklasiści z entuzjazmem przystąpili do projektu edukacyjnego, który pozwala zamienić lekcje przed komputerem na poszukiwanie dokumentów, wspomnień, a także i pomników...

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie, w sumie jedenaścioro, zaangażowali się w projekt historyczny, organizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Ideą przedsięwzięcia jest rozbudzenie zainteresowania historią i współczesnym stanem miejsc, obiektów i znaków pamięci na terenie Polski, związanymi z wojnami i konfliktami zbrojnymi XX w.

Realizując postawione przed nimi zadania, dzieci postanowiły nakręcić krótkometrażowy film dokumentalny o miejscach upamiętniających osoby pomordowane podczas II wojny światowej w Ligowie oraz w najbliższej okolicy.

Zbierając informacje na temat wydarzeń minionych lat, uczniowie dotarli do różnych źródeł, miejsc i osób. Studiowali m.in. kroniki parafialne i księgi zmarłych, spisywali wspomnienia potomków naocznych świadków zbrodni hitlerowskich, porządkowali pomniki pomordowanych, znajdujące się w Ligowie i w Rokiciu, a także zaprosili do współpracy Wójta Gminy Mochowo Zbigniewa Tomaszewskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ligowie Agnieszkę Różańską oraz proboszcza ligowskiej parafii – ks. Andrzeja Zembrzuskiego, którzy zgodzili się wziąć udział w apelu poległych i odczytać nazwiska pomordowanych osób w latach 1939-1945 na terenie Ligowa i okolic.

Dzieci włożyły mnóstwo czasu i energii w realizację projektu. Wykazały się przy tym niezwykłą kreatywnością. Przedsięwzięcie pozwoliło im uczestniczyć w żywej lekcji historii, jak również zamienić monitor komputera na samodzielne odkrywanie dziejów swoich przodków. Jednak przede wszystkim udowodniły, że potrafią okazać empatię i szacunek dla ofiar systemów totalitarnych.

Projekt został zrealizowany, wszelkie formalności dopełnione, filmik zmontowany i przesłany do organizatora konkursu. Teraz młodzi ligowianie muszą czekać na wyniki, które zostaną ogłoszone w czerwcu.

Nad przebiegiem i realizacją konkursu czuwały nauczycielki historii i języka polskiego: Jolanta Chrzanowska, Irena Wiśniewska, Milena Bednarz-Gajus.

 

(SP Ligowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%