W Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości „Słowo Niepodległość”. Gościem specjalnym była Beata Burczak.
Po raz drugi Natalia Zalewska i Kinga Rutkowska zorganizowały Ogólnopolski Festiwal „Muzyka otwiera duszę”. Przez trzy dni wokaliści śpiewali, brali udział w warsztatach i rywalizowali o tytuł laureata Festiwalu. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę ubiegłoroczni uczestnicy imprezy przygotowali specjalny koncert „Słowo Niepodległość”. Gości powitały organizatorki.
- To idealny moment, aby uczcić święto narodowe, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Prezentowane utwory przedstawiają wizję dawnych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii – powiedziała Natalia Zalewska.
Koncert poprowadził Jarosław Falkiewicz, a wystąpili: Aneta Mroczek, Karolina Potocka, Aleksandra Kowalewska, Jerzy Gmurzyński, Szymon Rzeszowski, Joanna Przyborowska, Natalia Zalewska i Kinga Rutkowska. Zabrzmiały znane pieśni patriotyczne w różnych aranżacji. Publiczność chwyciły za serce m.in. „Dziewczyna z granatem”, „Te bomby lecą na nasz dom”, „Niepodległa, niepokorna”.
- Muzyka była elementem wpływającym na kształtowanie się społeczeństwa polskiego i jest nim do dziś. Koncert „Słowo Niepodległość” to potwierdzenie tego, że pieśni patriotyczne są nieustannie w naszych sercach – powiedział prowadzący.
Gościem specjalnym koncertu była Beata Burczyk. Jej występ z festiwalu w Kołobrzegu w 1988 r. wyświetlono na wielkim ekranie. Piosenką „Słowo Niepodległość” wyśpiewała wówczas Złoty Pierścień. I po latach te same słowa zabrzmiały na scenie sierpeckiego CKiSz. Widzowie żywiołowo zareagowali i gromkimi oklaskami nagrodzili solistkę i towarzyszących jej młodych piosenkarzy.
1 0
Nie jestem fanem pieśni patriotycznych. Spodziewałem się zadęcia i nadęcia, a tymczasem niektóre aranżacje mnie powaliły. Brawa dla wykonawców.